Bombă în Liga 1! Gaz Metan vrea să se retragă din campionat. Eric de Oliveira, devastat: “Să ne rugăm să nu fie adevărat!”

Alexandru Ivan Publicat: 1 martie 2022, 16:38

Comentarii
Bombă în Liga 1! Gaz Metan vrea să se retragă din campionat. Eric de Oliveira, devastat: Să ne rugăm să nu fie adevărat!

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Gaz Metan vrea să se retragă din Liga 1 la finalul sezonului regulat, scrie digisport.ro. Formația din Mediaș ar urma să mai joace două partide, cu Academica Clinceni, în etapa a 29-a, pe 2 martie, şi cu Chindia Târgovişte, în runda a 30-a, pe 6 martie 2022, după care să dispară de pe harta fotbalului românesc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gaz Metan Mediaș vrea să se retragă din Liga 1

LPF ar cunoaște deja intenția celor de la Gaz Metan. Oficialii Ligii ar fi în căutare de soluții pentru ca Gazul să joace și cele 9 meciuri din play-out.

“Da, informaţia este reală, dar nu este ceva apărut peste noapte. Toată lumea încearcă să găsească soluţii pentru a duce sezonul la capăt, inclusiv cei de la Gaz Metan”, a spus o sursă din cadrul LPF, potrivit digisport.ro.

Gaz Metan s-a dezmembrat din cauza problemelor financiare. Medieșenii și-au pierdut aproape toți jucătorii de la prima echipă, inclusiv pe antrenorul Ilie Poenaru și staff-ul său. Fotbaliștii au renunțat la banii pe care îi aveau de primit de la club ca să plece liberi de contract.

Eric de Oliveira: “Voi trimite banii înapoi la fiecare donator!”

Eric de Oliveira, fost jucător emblematic al Gazului, a inițiat un program prin care strânge bani de la donatori pentru salvarea echipei sale de suflet. Doar că nici brazilianul nu mai are ce să mai facă în cazul în care medieșenii se retrag din Liga 1.

Reclamă
Reclamă

Dacă Gaz Metan va abandona competiția, Eric de Oliveira va trimite banii înapoi fiecărui donator. “Buna ziua Tuturor! Am luat decezia, în caz că echipa va intra in faliment, voi trimite inapoi către fiecare donator banii pe care ia-ți trimis! Multumesc si sa ne rugam sa nu fie adevarat ce apare in presa! Va multumesc!”, a scris Eric, pe Facebook.

Gaz Metan a fost depunctată în acest sezon cu 10 puncte, din cauza datoriilor pe care le are. În acest moment, Gaz Metan mai are doar 14 puncte în clasament, cu două mai puţine decât Dinamo. Gaz Metan Mediaş are datorii către Mihai Teja, Mircea Diaconescu, Eusebiu Tudor şi Ioan Mărgineanu. Pentru fiecare datorie în parte, Gaz Metan a pierdut 2 puncte.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:37

VideoAtmosferă de zile mari la Universitatea Craiova – CFR Cluj 2-0. Show pe „Ion Oblemenco”

22:13

Universitatea Craiova – CFR Cluj 2-0. Oltenii, show total pe Oblemenco! Au egalat liderul U Cluj

22:06

Pleacă de la Rapid şi semnează în Italia. “El este alesul”

22:06

A murit Sir Craig Reedie, fost preşedinte al WADA. A condus şi Asociaţia Olimpică Britanică

22:05

Probleme pentru Andrei Rațiu, înaintea duelului cu Răzvan Marin. Anunțul spaniolilor

21:45

LIVE SCORENapoli – AC Milan 0-0. Duel „de foc” pentru locul doi din Serie A. Juventus, victorie cu Genoa

1 Conducerea lui U Cluj, mesaj clar pentru Dan Nistor, după ce mijlocaşul i-a făcut praf pe jucătorii Rapidului 2 UPDATEComunicat de ultimă oră emis de SUUB: Mircea Lucescu, pregătit pentru o nouă intervenţie chirugicală 3 Cine este Marius Andronache, medicul cardiolog adus de Răzvan din Franța să-l trateze pe Mircea Lucescu 4 Ministrul Sănătăţii, anunţ de ultimă oră despre Mircea Lucescu: “E în stare critică! S-a degradat în ultimele 24-48 de ore” 5 Fanii lui PAOK Salonic, gest superb pentru Răzvan Lucescu! Ce s-a întâmplat înaintea remizei cu Panathinaikos 6 Cristi Chivu le-a dat lecţii italienilor, după Inter – Roma 5-2! “Suntem cu toții vinovați”
Citește și