Închide meniul

CFR Cluj – Craiova 2-3. Spectacol total în Gruia! Derby de cinci stele. Oltenii au relansat lupta pentru titlu după o super prestație a puștilor Mihăilă și Cicâldău

Antena Sport Publicat: 28 iunie 2020, 18:05 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:59

Comentarii
CFR Cluj – Craiova 2-3. Spectacol total în Gruia! Derby de cinci stele. Oltenii au relansat lupta pentru titlu după o super prestație a puștilor Mihăilă și Cicâldău

Cicâldău a marcat golul victoriei pentru Craiova

Ocazii uriașe, o revenire fantastică și trei goluri superbe înscrise de olteni. Cam așa se poate rezuma cel mai frumos meci din Liga 1 de după pandemie. Puștii Mihăilă și Cicâldău au făcut spectacol la Cluj, iar Koljic a confirmat forma bună. De partea cealaltă, Deac a marcat un gol superb și a pasat decisiv pentru reușita lui Vinicius, dar insuficient pentru un egal. CFR Cluj rămâne lider cu 36 de puncte, dar oltenii s-au apropiat la un singur punct, acumulând 35 de puncte după primele cinci runde din play-off.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CFR Cluj – Universitatea Craiova 2-3. Final

UPDATE 21:56 – Final de meci! Craiova s-a impus cu 3-2 și relansează lupta pentru titlu

UPDATE 21:47 – GOOOOOOL Craiova! Lovitură de treatru în Gruia!!! Cicâldău marchează cu un șut din careu după o pasă genială a lui Mihăilă

UPDATE 21:30 – GOOOOOOL CFR Cluj! Vinicius egalează după o centrare perfectă a lui Deac. Ardelenii revin spectaculos de la 0-2

UPDATE 21:20 – GOOOOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac reduce din diferență în minutul 60  cu un șut superb din afara careului, care s-a dus în vinclul porții

Reclamă
Reclamă

UPDATE 21:15 – GOOOOOOL Craiova! Valentin Mihăilă îl lobează pe Arlaukis, după un contraatac perfect al oltenilor și majorează scorul în minutul 56

UPDATE 21:05 – A început repriza secundă.

UPDATE 20:37 – Burcă comite o gafă, dar Koljic nu profită. Arlaukis s-a plasat bine și a reușit să respingă mingea

Reclamă

UPDATE 20:27 – Ocazii uriașe pentru CFR Cluj! Itu trimite în transversala porții apărate de Pigliacelli.

UPDATE 20:12 – Șansă mare pentru Craiova! Nistor șutează puternic, dar Arlaukis parează

UPDATE 20:09 – GOOOOOOOOL Craiova! Koljic deschide scorul în minutul 9 cu un șut superb din afara careului.

UPDATE 20:00 – Meciul a început.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Itu, Bordeianu, Djokovic – Deac, Omrani, Costache

Rezerve: Hindrich – Ciobotariu, Cestor, Hoban, Chipciu, Păun, Petrila, Rondon, Traore

U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Acka, Bălaşa, Bancu  Cicâldău, Mateiu, Nistor – Ivan, Koljic, Mihăilă

Rezerve: Popescu – Vătăjelu, Cosic, Qaka, Baiaram, Bărbuţ, Gustavo, Niţu

CFR Cluj – Universitatea Craiova, din etapa a cincea a play-off-ului Ligii 1, va avea loc, duminică, de la ora 20.00, în format LIVE TEXT pe antenasport.ro.

UPDATE 13:00: Conducerea celor de la CFR Cluj a reacţionat după ce presa din Serbia a scris despre interesul campioanei pentru Bogdan Planic. Detalii AICI

CFR Cluj – Craiova poate decide titlul în Liga 1. O victorie a echipei lui Dan Petrescu i-ar duce pe ardeleni la 7 puncte în faţa oltenilor, cu 5 etape înainte de final. În schimb, un triumf al echipei lui Cristiano Bergodi ar arunca în aer finalul de campionat.

CFR Cluj – Craiova! Dan Petrescu e convins că vor conta detaliile

Dan Petrescu e convins că CFR Cluj – Craiova va fi un derby echilibrat, în care vor conta şi cele mai mici detalii. 

"Va fi un meci strâns, micile detalii vor face diferenţa. Îmi pare bine că Bergodi antrenează Craiova, are experienţă, mereu am avut o relaţie bună, este un gentleman. Nu putem spune că duminică e finala campionatului, mai sunt apoi 15 puncte în joc, campionatul se va juca până la final. Arlauskis e apt, sigur va juca duminică.

După acest meci vom vedea dacă Arlauskis şi Ţucudean vor continua cu noi", a spus Dan Petrescu.

CFR Cluj – Craiova LIVE TEXT | Bergodi, declaraţii războinice 

Cristiano Bergodi visează să scrie istorie la Craiova, echipă ce nu a mai luat titlul de 29 de ani. Italianul spune că nu se teme de CFR Cluj, dar ar fi preferat ca acest meci să aibă loc mai târziu.

Este un meci foarte, foarte important. Noi am început bine acest play-off, cu un antrenor nou. Am luat 6 puncte, erau foarte, foarte importante pentru moralul jucătorilor. Acum vine un moment greu, dificil, pentru că întâlnim cea mai bună echipă, probabil, din campionatul românesc.

Sunt campioni de doi ani şi noi avem un respect important, dar noi nu avem frică. Alte două meciuri ar fi fost de folos pentru mine, însă nu am frică de nimic.
Cu CFR trebuie să joci un meci din punct de vedere tehnic aproape perfect pentru că, dacă greşeşti, pasele ei se duc peste tine şi joacă foarte bine, că au jucători tehnici şi jucători puternici în faţă
", a declarat Cristiano Bergodi, la conferinţa de presă care a prefaţat această partidă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe cine vrei selecţionerul României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:31
Germania, Argentina, Franţa, Cehia, Belgia şi Austria s-au calificat în faza finală a Cupei Davis
14:06
Carlo Ancelotti a numit singura echipă de club pe care ar mai antrena-o
14:00
Dinamo a pierdut un jucător înainte de meciul cu Petrolul. Anunțul lui Zeljko Kopic
14:00
UPDATEProgramul românilor la Campionatele Mondiale de Atletism. Andrea Miklos s-a calificat în semifinale la 400 m
13:40
Gigi Becali, ironizat de Victor Angelescu: “Mă unge pe suflet”. Cum a fost “luat la țintă” patronul de la FCSB
13:33
Un dublu campion al României, aproape de a semna în Liga a 3-a!
1 Cristi Chivu şi Igor Tudor, direct în cărţile de istorie! Nu s-a mai întâmplat asta de 51 de ani în Juventus – Inter 2 Nota primită de Cristi Chivu, după Juventus – Inter 4-3. Italienii au dat verdictul 3 FotoInterdicţia care l-a adus pe Valentin Ceauşescu la Steaua: “Nu ajungea să câştige Cupa Campionilor” 4 România şi-a aflat posibilele adversare din Nations League! “Tricolorii” sunt în urna a treia 5 Ianis Hagi a debutat la Alanyaspor. A adunat primele minute împotriva echipei lui Marius Ștefănescu 6 Antrenorul lui Alanyaspor s-a convins. Mesaj după debutul lui Ianis Hagi: “Au contribuit foarte mult”
Citește și