CFR Cluj – Dinamo 1-0 | Alexandru Păun s-a temut că echipa lui nu va marca cu doi oameni în plus: "Am avut un deja vu"

Publicat: 5 aprilie 2021, 19:51

CFR Cluj s-a impus la limită pe teren propriu împotriva lui Dinamo, în etapa a 29-a din Liga 1.

Alexandru Păun, după CFR Cluj – AZ Alkmaar 0-1

Deși Dinamo a jucat cu doi oameni în minus din minutul 37, CFR Cluj a deschis scorul abia în minutul 80. Alexandru Păun s-a temut că echipa lui nu va reuși să marcheze și a recunoscut că CFR-ul a făcut un joc slab.

"Ne-am chinuit. Am avut un deja vu de la meciul trecut, când n-am putut sa marcăm acasă. Este important că am marcat și am luat cele trei puncte. Aici vreau să-i felicit pe Dinamo. Au avut un spirit extraordinar, dărurie. Și-au dat viața pe teren. Am avut multe ocazii, n-am făcut un meci extraordinar, dar victoria contează", a spus Alexandru Păun, la Digi Sport.

CFR Cluj – Dinamo 1-0 | Alexandru Păun, cu gândul la rivala FCSB

CFR Cluj speră să termine pe primul loc sezonul regulat. Ardelenii așteaptă un pas greșit de la FCSB în ultima etapă, împotriva lui Sepsi. Echipa lui Iordănescu are deplasare grea, pe terenul Universității Craiova.

"Ne-am apropiat de FCSB. Avem un moral bun pentru meciul cu Craiova. Această regulă cu înjumătățirea punctelor mereu ne-a dezavantajat. La fel va fi și acum. Mergem la Craiova sa luăm cele trei puncte. FCSB are un meci greu la Sf. Gheorghe", a mai spus Alexandru Păun.

După acest rezultat, CFR Cluj a ajuns la 63 de puncte, cu unul singur mai puțin decât liderul FCSB. De cealaltă parte, Dinamo a rămas pe locul 14.

CFR Cluj – Dinamo 1-0

CFR Cluj a ratat o primă ocazie mare în minutul 9, prin Mario Camora. Căpitanul ardelenilor a pătruns în careul "câinilor", dar șutul său la corțul scurt s-a dus doar în plasa laterală.

Dinamo a rămas în nouă oameni încă din minutul 37. Paul Anton și Florin Bejan au fost eliminați pentru cumul de cartonașe galbene, decizie criticată aspru de specialistul Ion Crăciunescu.

Deși a jucat în inferioritate numerică, Dinamo s-a ținut tare pe terenul campioanei. Gudmund Kongshavn, debutant în poarta "câinilor, a avut câteva parade bune.

CFR Cluj a deschis scorul abia în minutul 80, prin Bilel Omrani. Atacantul francez a reluat în plasă pasa lui Alexandru Păun.

Surprinzător, Dinamo a încheiat meciul în atac. Bălgrădean a primit cartonaș galben pentru tragere de timp.

Mihai Petre, la AS.ro LIVE

Gigi Becali s-a decis cum va arăta atacul FCSB
Fotbal intern • 9:42
Gigi Becali s-a decis cum va arăta atacul FCSB! A lămurit situația lui Claudiu Keșeru. Primul 11 pentru derby-ul cu CFR Cluj
Fernando Varela
Fotbal intern • 19 ian., 19:57
Universitatea Craiova, aproape de lovitura iernii! Mihai Rotaru a vrut să îl aducă în Bănie pe Fernando Varela: ”Două săptămâni am încercat!”
Cornel Dinu, legendă Dinamo
Fotbal intern • 19 ian., 18:44
”Ce a găsit Cristi Balaj l-a speriat pur și simplu!” Fosta conducere de la CFR Cluj, făcută praf de Cornel Dinu: ”Are mari probleme financiare! Contracte neconforme cu valoarea jucătorilor!”
9:46 Australian Open 2022 | Simona Halep, favorită la semifinale! A rămas cel mai bun cap de serie de pe sfertul ei! Trei favorite, OUT 9:42 EXCLUSIVGigi Becali s-a decis cum va arăta atacul FCSB! A lămurit situația lui Claudiu Keșeru. Primul 11 pentru derby-ul cu CFR Cluj 9:31 ”Mă așteptam să nu mă îmbrătișeze!” Ralf Rangnick i-a dat replica lui Cristiano Ronaldo, după ce superstarul lusitan și-a ieșit din minți: ”Vei înțelege când vei fi antrenor!” 9:02 Australian Open 2022 | Reacția Soranei Cîrstea după calificarea în turul 3. Ce spune de meciul de foc pentru optimile de la AO 8:55 Scandalul continuă! Novak Djokovic vrea să dea în judecată Guvernul Australiei. Liderul ATP cere dublul premiului de la Australian Open pentru ”rele tratamente” 8:53 AS.ro LIVE | Virgil Tudose a fost invitatul lui Cătălin Oprișan! Singurul Grand Master din România la table face dezvăluiri de senzaţie 8:23 Australian Open 2022 | Surprize uriașe la Melbourne! Simona Halep a scăpat de două adversare de top și are drum liber spre semifinale 7:59 Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea – Karolina Kucova 6-2, 6-4. „Sori” s-a calificat în turul 3, după o nouă victorie entuziasmantă. Adversară de top în runda următoare. Begu, eliminată 1:18 Final HALUCINANT în Leicester – Tottenham. În minutul 90+4, gazdele conduceau cu 2-1. Ce a urmat e ireal 0:29 VIDEOCristiano Ronaldo, un car de nervi! Schimbat de Ralf Rangnick în Brentford – Manchester United 1-3, superstarul lusitan a răbufnit: ”De ce eu?”