CFR Cluj – Young Boys | Cristi Manea, eroul lui Șumudică din prima repriză! Fundașul campioanei a marcat și a salvat un gol ca și făcut la poarta lui Arlauskis

Publicat: 3.08.2021, 21:55
Actualizat: 3.08.2021, 21:58

Cristi Manea a fost eroul lui CFR Cluj în prima repriză a meciului cu Young Boys Berna, din turul 3 preliminar al Champions League.

Cristi Manea, eroul lui CFR Cluj

Cristi Manea, CFR Cluj

SportPictures / George Ilinca / Sport Picture via Hepta

Cristi Manea a deschis scorul pentru CFR Cluj împotriva lui Young Boys încă din minutul 4. Acesta a reluat mingea în poartă, cu șoldul, după o lovitură liberă executată excelent de Ciprian Deac.

A fost doar al doilea gol pentru Cristi Manea în tricoul CFR-ului. Precedentul a venit într-un meci de Liga 1 din stagiunea 2018-2019.

Manea și-a respectat și sarcinile defensive. Fundașul care va împlini curând 24 de ani a fost de netrecut în apărarea campioanei României.

Acesta și-a salvat echipa la o fază care părea compromisă. Un atacant de la Young Boys a rămas singur cu Arlauskis, după o gafă între Cestor și Camora. Manea a intervenit însă din spate, blocând șutul expediat spre poarta lui Arlauskis.

Cristi Manea vrea revanşa cu Young Boys Berna

Sezonul trecut, un eşec în Elveţia i-a costat pe clujeni ratarea calificării din grupele Europa League. Acum, Cristi Manea vrea să-și ia revanșa în fața celor de la Young Boys.

„Eu cred în karma. Nu a fost corect ce s-a întâmplat atunci (n.r. 1-2 în meciul retur, cu gol primit în minutul 90+3)”, a spus Cristi Manea, după meciul cu Chindia din ultima etapă de Liga 1.

1-1 și 1-2 au fost rezultatele înregistrate de CFR Cluj cu Young Boys Berna în sezonul trecut de Europa League.

Valeriu Iftime, la AS.ro LIVE

Sorin Cârţu, în timpul unei conferinţe de presă
Fotbal intern • 9:18
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Sorin Cârțu, strigăt de frustrare după înfrângerea cu campioana României. „De fiecare dată când jucăm cu ei ne luăm goluri din faze fixe!”
Denis Alibec
Fotbal intern • 8:39
Denis Alibec, subiect de glume! Cornel Dinu nu l-a iertat: „Stai mă, cu frunze pe ei”. Avertisment din partea conducerii lui CFR Cluj
Dan Petrescu este antrenorul celor de la FCSB
Fotbal intern • 20 sept., 23:38
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | „Penalty şi roşu! A fost clar ca lumina zilei!” Dan Petrescu, atac dur la arbitraje: „Mi se pare ciudat să fim arbitraţi aşa de când am venit eu!” Anunţ despre meciul din Cupa României
Ce înseamnă dacă ai găsit boabe de fasole sau resturi de mâncare la ușă. Polițiștii explică ce poate să însemne acest „semn”
1
Foto Simona Halep şi-a încântat fanii cu primele imagini din luna de miere. Modul în care se menţine în formă şi cum se relaxează alături de Toni Iuruc
13:42 EXCLUSIV AS.ro LIVEFABULOS! Confundat cu Aliuță, Stanca era să ia bătaie la Brănești: ”Nu știu ce a făcut Marian pe acolo, dar îmi era că nu mai ies viu!” 13:15 NEWS ALERTDinamo a dat marea lovitură! Super-fotbalistul care abia a ajuns în Ştefan cel Mare: A venit să-i salveze pe câini de retrogradare 13:14 Zestrea ”Bătrânei Doamne”: două puncte în patru meciuri, antepenulimul loc! 12:58 Gigi Becali face anunţul momentului! Ce i-a transmis lui Edi Iordănescu: „Atât am de spus, o să conteze foarte mult” 12:15 Scandal la Dinamo! Ameninţă cu plecarea de la club: „Mai bine plec decât să fac asta”. Ce l-a scos din sărite pe Iuliu Mureşan 11:36 Dezvăluiri de senzaţie la AS.RO LIVE: „M-a durut spatele, am plecat cu sacul plin”. Răzvan Stanca a spus totul. Ce a făcut cu banii din primul salariu 11:16 FotoLeo Messi a fost dat de gol! Ce a făcut imediat după golul marcat de Mauro Icardi. Toată lumea l-a criticat 9:39 Ce comandă românii la un restaurant italian :)! Ce au putut să ceară Lovin și Baciu când au intrat prima dată la Trattoria: „Băă, aici e italian! :)” 9:18 CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Sorin Cârțu, strigăt de frustrare după înfrângerea cu campioana României. „De fiecare dată când jucăm cu ei ne luăm goluri din faze fixe!” 8:44 S-a umplut de bani de pe urma lui Gigi Becali! Jucătorul care l-a făcut pe finanțatorul FCSB să bage adânc mâna în buzunar