Închide meniul

Cine e Pablo Cortacero, noul finanţator al lui Dinamo! Ce afaceri are şi cine este sfătuitorul său din umbră

Gal Dorin Publicat: 13 august 2020, 17:50 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:11

Comentarii
Cine e Pablo Cortacero, noul finanţator al lui Dinamo! Ce afaceri are şi cine este sfătuitorul său din umbră

Pablo Cortacero

Acesta conduce gruparea Benel International SA, care se ocupă în principal cu piaţa de imobiliare şi folosirea drepturilor de autor ale francizelor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pablo Cortacero, noul finanţator, aproape de a prelua Almeria

Înainte de a ajunge la Dinamo, Cortacero a mai fost implicat în tentative de preluare a două cluburi spaniole de renume: Almeria şi Getafe.

În ceea ce priveşte Almeria, implicarea sa a părut serioasă în iunie 2018, dar clubul la care a antrenat şi Costel Gâlcă a dezminţit informaţiile. Echipa a ajuns mai apoi pe mâna lui Turki Al-Sheikh, un influent om de afaceri saudit.

În timpul negocierilor, Cortacero declara: "Intenţia mea este clară şi vreau să se concretizeze. Deţinem un proiect sportiv foarte solid şi profesional, capabil să readucă speranţa fanilor, una de care e nevoie la nivelul primei ligi iberice".

Pablo Cortacero, legături cu familia Guardiola

În 2018, Cortacero ajunsese deja un personaj extrem de cunoscut în fotbalul din zonă. Ziariştii iberici au scris chiar despre prietenia dintre el şi Rufo Collado, cel care urma să ocupe funcţia de director sportiv al Almeriei.

Reclamă
Reclamă

Acelaşi Rufo Collado face parte din anturajul familiei Guardiola, în special al lui Pere Guardiola, fratele mai faimosului antrenor de la Manchester City.

Conform spaniolilor, Pere Guardiola şi Rufo Collado ar fi sfătuitorii apropiaţi ai noului patron de la Dinamo.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:47
Gigi Becali a dat cărţile pe faţă despre situaţia lui Elias Charalambous: “Pleacă pe 2-3 milioane de euro”
11:42
Sorin Cîrţu i-a făcut praf după U Cluj – Universitatea Craiova 0-0: “O echipă foarte fricoasă”
11:23
Mitică Dragomir, verdict crunt în cazul lui Florinel Coman: “S-a îngrăşat de atâţia bani”
10:42
Selecţionerul Camerunului, demis cu 20 de zile înaintea începerii Cupei Africii pe Naţiuni
10:18
Fostul component al Generaţiei de Aur, negocieri să preia Hermannstadt. Măldărășanu pleacă de la echipă
9:57
Anunţul lui Giovanni Becali despre transferul lui Valentin Mihăilă la Universitatea Craiova
1 VIDEOCe moment de 1 decembrie! România, victorie uriaşă de Ziua Naţională, la Cupa Mondială Echipe Mixte 2 E oficial! FCSB rămâne fără Siyabonga Ngezana. Unde merge fotbalistul 3 Transferul momentului pentru FCSB. A ajuns la București să semneze: “Mă bucur să fiu din nou aici” 4 Costel Gâlcă, transfer de titlu la Rapid. Ce jucător de 1.2 milioane de euro vrea din Serie A 5 EXCLUSIV„Fotbal corupt și politizat!” Investitoarea suedeză din Liga 3 se retrage și dă cărțile pe față: „Nu umblăm cu BMW și Mercedes” 6 Misiune infernală pentru România la Mondial. Cum arată grupa principală 1. Cum ne putem califica în sferturi
Citește și