Costel Enache, uluit după ce echipa sa a ratat 3 penalty-uri: "Dacă așteptați să vă pot explica asta, înseamnă că aveți foarte mari pretenții de la mine"

Antena Sport Publicat: 12 iulie 2020, 5:54 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:34

Comentarii
Costel Enache, uluit după ce echipa sa a ratat 3 penalty-uri: "Dacă așteptați să vă pot explica asta, înseamnă că aveți foarte mari pretenții de la mine"

Costel Enache este antrenorul Petrolului

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Petrolul – Rapid s-a terminat 0-0, însă a oferit un moment antologic. Ploieştenii au ratat trei penalty-uri şi au jucat şi cu doi oameni în plus. Tehnicianul Petrolului cu greu şi-a găsit cuvintele la finalul meciului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

E greu să găsesc cuvinte care să explice situația. Rar vezi o așa desfășurare. Din păcate ne-am grăbit, ne-am hazardat. Am fost nervoși, agitați, am intrat într-o luptă care, până la urmă, a fost egală. Dacă am fi marcat al treilea penalty, tot supărat aș fi fost. Nu pot să spun că nu au muncit jucătorii, aș fi rău cu ei, dar nu am găsit soluțiile cele mai bune.

Dacă așteptați să vă pot explica asta, înseamnă că aveți foarte mari pretenții de la mine (n.r. – dacă îşi explică ce s-a întâmplat la penalty-uri). Nu pot să explic. N-am vorbit despre lucrul acesta. E greu de explicat, nu cred că există o eplicație pentru așa ceva. Lucrurile astea sunt stabilite înainte de meci”, a spus Enache, la finalul partidei.

Fază incredibilă la Ploieşti. Trei penalty-uri ratate de jucătorii Petrolului

Meciul Petrolul-Rapid a adus o fază nemaivăzută în fotbalul mondial. Gazdele au primit o lovitură de la 11 metri, iar ceea ce a urmat a fost demn de filmele de la Hollywood.

Sergiu Arnăutu a fost primul executant al lupilor galbeni. Golgheterul gazdelor a executat slab, iar Mihai Popa a reţinut mingea. Imediat s-a auzit fluierul arbitrului. Portarul de 19 ani nu a rămas cu un picior pe linia porţii şi s-a decis repetarea loviturii de la 11 metri. Popa a răbufnit şi a primit cartonaş galben.

Reclamă
Reclamă

Faza s-a repetat şi Petrolul a schimbat executantul. A apărut la punctul cu var Marinescu, dar şi de această dată goalkeeperul Rapidului a fost la post. Nici de această dată Mihai Popa nu a respectat indicaţiile arbitrului şi a fost eliminat.

În poarta Rapidului a intrat Tătaru, iar Costel Enache l-a trimis pe Mezza Coli să execute penalty-ul. Veteranul de 31 de ani a trimis peste transversală şi scorul a rămas 0-0.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va avea mai multe goluri marcate la Mondiale la finalul World Cup 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:00

LIVE VIDEOAnglia – Croaţia 1-1, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Gol senzațional marcat de Baturina

22:39

Portugalia și borna rușinoasă stabilită după 60 de ani la Cupa Mondială

22:29

Cinci lucruri după Portugalia – Congo 1-1, meciul care a schimbat o impresie veche de 52 de ani

22:21

„Visul Cupei Mondiale va fi dificil!”. Portughezii, șocați după remiza cu DR Congo. Ce au scris cele mai importante ziare

21:59

VIDEOPortugalia – DR Congo 1-1. Rușine uriașă pentru Cristiano Ronaldo & Co

21:48

VideoNoua regulă FIFA, aplicată la Campionatul Mondial. Ce s-a întâmplat sub ochii lui Cristiano Ronaldo, în Portugalia RD Congo

1 Gigi Becali s-a răzgândit! Nu-i mai prelungeşte contractul. O nouă plecare de la FCSB 2 O nouă plecare de la FCSB! A decis să rezilieze. Cum l-a deranjat Gigi Becali! 3 FRF, înfrângere la TAS! E obligată să renunţe la o regulă importantă din Liga 1! Reacţia forului condus de Burleanu 4 FCSB transferă atacant! Mihai Stoica anunță “acordul”: “Mi-a dat Gigi OK-ul” 5 Gigi Becali îl transferă pe Joao Paulo pe o sumă uriaşă: “Imediat îl dau” 6 “Mulțumim, Dennis Politic!” I-a fost anunţată plecarea. Ce se întâmplă cu atacantul FCSB-ului
Citește și