CSA Steaua – FCSB II 1-1. Remiză în "Războiul Stelelor". "Militarii" au egalat în minutul 90+2. Scandal în prelungiri şi trei cartonaşe roşii

Antena Sport Publicat: 13 martie 2021, 13:00 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:14

SportPictures / Stefan Constantin via Hepta

CSA Steaua - FCSB 2, derby în Liga 3

Duelul din Ghencea s-a încheiat la egalitate. Alexandru Buziuc, unul dintre pariurile lui Becali de la FCSB, l-a făcut pe latifundiarul din Pipera să exulte în "Războiul Stelelor". Atacantul de 26 de ani a reuşit un voleu de senzaţie, în minutul 73.

''Militarii" au reuşit egalarea cu câteva minute înainte de fluierul final. Călinţaru a centrat cu efect, iar Huiban l-a învins pe Toma Niga.

Tensiunea a atins cote maxime în minutele de prelungire. Soiledis a fost eliminat, după ce Dragoş Nedelcu a văzut şi el cartonaşul roşu, în minutul 86. Şi Daniel Opriţa a fost trimis la vestiare în ultimele minute, după un conflict monstru între jucătorii celor două echipe.

În urma acestui rezultat, CSA Steaua conduce în continuare clasamentul cu 27 de puncte. De cealaltă parte, gruparea secundă a celor de la FCSB are 25 de puncte, după același număr de meciuri.

CSA Steaua – FCSB 2, 1-1

Min. 90+8: Fluier final în Ghencea. Duelul CSA Steaua – FCSB 2 s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Min. 90+7: Tensiunea la cote maxime. Soiledis este eliminat şi el!

Min. 90+2: GOOOOLLLLLLLL Steaua! Călinţaru a centrat cu efect, iar Dragoș Huiban a marcat golul egalizator!

Min. 86: Superioritate numerică pentru formaţia lui Daniel Opriţa. Dragoş Nedelcu a fost eliminat.

Min. 73: GOOOOL FCSB 2! Alexandru Buziuc a deschis scorul cu o "torpilă" de senzaţie!

​​Min. 53: FCSB a mai avut un gol anulat.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45: Pauză în meciul din Ghencea!

Min. 36: Şi FCSB a avut un gol anulat! Niță a marcat, din pasa lui Oaidă, dar se afla în poziţie de ofsaid.

Min. 24: Încă o ocazie pentru CSA Steaua! Nsiah trage pe lângă poartă din poziţie favorabilă! FCSB 2 este în corzi!

Min 13: Bărbulescu a înscris pentru CSA Steaua, dar arbitrul a anulat golul pentru fault în atac.

Min 10: Ocazie CSA Steaua! Chipirliu trimite cu capul pe lângă poartă dintr-p poziție ideală.

Min. 1: A început partida.

Echipele de start

Steaua: Mușat – Călințaru, Walace, Beța, Ilie – Enceanu, Bărbulescu – Răsdan, Chipirliu, Pacionel – Nsiah

Rezerve: Balbarău, Neacșu, Vlad, Băjenaru, Mihăescu, Huiban, Mihalache, Zaharia, Morariu

Antrenor: Daniel Oprița

FCSB 2: Târnovanu – Pantea, Nedelcu, Soiledis, Șerban – Simion, Șut, Oaidă – Niță, Buziuc, Oct. Popescu

Rezerve: Udrea, Nicola, Gogor, Papuli, Stan, Filip, Ardelean, Pandele, Rob. Tudor

Antrenor: Bogdan Vintilă

CSA Steaua – FCSB 2 a luat foc după ce Gigi Becali a decis să trimită mai mulţi jucători de la  prima echipă să lupte pe frontul promovării în Liga 2.

Astfel, Soiledis, Nedelcu, Șut, Oaidă, Simion, Buziuc, dar și ”perla” Octavian Popescu vor evolua pentru FCSB 2. Trei dintre aceștia au fost titulari în etapa trecută pentru FCSB, în partida câștigată cu 1-0, în fața celor de la Gaz Metan.

CSA Steaua – FCSB 2 – echipele probabile

CSA Steaua: Bălbărău – Călințaru, da Silva, Beța, A. Ilie – Bărbulescu, Enceanu – Răsdan, Mihalache, Huiban – Nsiah

FCSB 2: Niga – Pantea, Nedelcu, Filip, Soiledis – Perianu, Șut, Simion – Oct. Popescu, Ad. Niță, Oaidă

Gigi Becali vrea să oprească Steaua

Gigi Becali a declarat în mai multe rânduri că vrea să oprească Steaua din drumul către promovarea în Liga 2 și a anunțat că va trimite mai mulți jucători de la prima echipă în Liga 3.

"Sunt 15 jucători pe care nu îi pot trimite. Faci lista de la început şi zici sunt 15 jucători de Liga 1. Pe Tănase şi Coman n-ai cum. Ceilalţi care au rămas… Oaidă, Şut şi Tavi Popescu o să joace. Şi Nedelcu care era accidentat", a declarat Gigi Becali la AS.ro.

În acest moment, Steaua conduce clasamentul cu 26 de puncte, din 10 meciuri, fiind urmată de FCSB II. Echipa lui Vintilă are 24 de puncte, după același număr de meciuri. Primele două clasate la finalul sezonului vor merge la barajul pentru promovare.

• CSA Steaua - FCSB II 1-1
  • Scandal în prelungiri şi trei cartonaşe roşii

9:05 Adrian Mititelu, în „război” cu Ionel Ganea: „Am intervenit la echipa ca să joace fiul lui!” 8:38 „CFR Cluj să se gândească bine la meciul acesta!” Gică Hagi, euforic după ce Farul i-a umilit pe clujeni! Jucătorul remarcat 8:34 Fotbalistul lui Gică Hagi care vrea să plece de la Farul, după ce a marcat cu CFR Cluj: „Nu pot să mint” 8:17 Mihai Stoica, semne de întrebare despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: „Dacă era hotărât, venea de acum!” 7:46 VIDEOFernando Alonso, cu zâmbetul pe buze după incidentul care l-a trimis pe ultimul loc în cursa de sprint din China: „Mi-a plăcut” 7:25 VIDEOMax Verstappen a dezvăluit de ce se teme, după victoria din sprintul din Marele Premiu al Chinei: „Va fi destul de dificil” 6:40 VIDEOMax Verstappen, victorie în cursa de sprint din China! Urmează calificările, de la ora 10:00, LIVE pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY 6:40 VIDEOMax Verstappen a câștigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, LIVE pe Antena 3 CNN și LIVE STREAM în AntenaPLAY 19
23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1