Csikszereda – FCU Craiova 1-2. Oltenii, noii lideri din play-off-ul Ligii 2! Îi aşteaptă chiar derby-ul cu Rapid. Cum arată clasamentul

Dragoș Vasile Publicat: 13 aprilie 2021, 15:38

Continuă problemele la FC U Craiova 1948

SportPictures / Catalin Ciupureanu/SPORT PICTURES via Hepta

Elevii lui Trică au câştigat al doilea meci consecutiv în play-off. Compagno, în minutul 22, şi Ciolacu, din lovitură de la 11 metri, în minutul 52, au marcat golurile alb-albaştrilor. Gazdele au înscris prin Bauza, în minutul 82, iar finalul meciului a fost unul "încins".

În urma acestui rezultat, FCU Craiova este noul lider, cu 42 de puncte. Rapid ocupă poziţia secundă, cu 39 de puncte şi un meci în minus. Etapa aceasta, giuleştenii au derby cu ASU Poli Timişoara.

În următorul meci, FCU Craiova are duel de foc cu Rapid. În sezonul regulat, oltenii au câştigat clar în ultimul meci cu bucureştenii, scor 5-0.

EXCLUSIV | Răzvan Lucescu, şocat de problemele din fotbalul românesc. "Numai la noi se poate aşa ceva!"

Răzvan Lucescu a revenit în ţară după ce şi-a reziliat contractul cu Al Hilal. Antrenorul care a reuşit tripla istorică în Arabia Saudită (titlu, Liga Campionilor Asiei şi Cupa Regelui) a rămas surprins de problemele cu care se confruntă acum fotbalul românesc.

"Fotbalul românesc are nevoie de Dinamo, de Rapid, de Steaua… are nevoie de o Craiova puternică, una! Auzisem de această poveste că sunt două echipe ale Rapidului, mi se pare o absurditate. Numai la noi se poate întâmpla aşa ceva, cum şi la Steaua sunt două… FCSB şi Steaua. E incredibil. FCSB este Steaua, punct!", a declarat Răzvan Lucescu în exclusivitate pentru AS.ro.

23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”