Închide meniul

Dan Petrescu, atac la adresa șefilor din fotbalul românesc. ”Nu eram pregătiți să începem campionatul!”

Antena Sport Publicat: 15 iunie 2020, 15:30 / Actualizat: 12 mai 2021, 11:02

Comentarii
Dan Petrescu, atac la adresa șefilor din fotbalul românesc. ”Nu eram pregătiți să începem campionatul!”

Dan Petrescu, atac la adresa șefilor din fotbalul românesc. ”Nu eram pregătiți să începem campionatul!”

Petrescu se teme ca acest sezon din Liga 1 să nu se decidă pe teren, fiindcă LPF și FRF nu vor gestiona cum trebuie situația. Dinamo și FC Botoșani au deja primele cazuri de Covid-19 confirmate, iar partidele celor două formații au fost amânate.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dan Petrescu: ”Nu eram pregătiți să începem campionatul!”

”Eu nu înțeleg aceste reguli, nu s-a luat nicio decizie înainte. Eu tot am așteptat, să văd ce facem. Au apărut două cazuri și nu știm ce o să facem. În alte țări nu e așa. Unele meciuri au fost amânate și asta poate să influențeze clasamentul. Nici nu știu să fac programul pentru săptămâna viitoare, pentru că nu știu dacă jucăm.

Am spus-o de la început că nu eram pregătiți să începem campionatul și nu suntem pregătiți în continuare. Eu nu știu ce se va întâmpla în cazul în care cineva se va infecta, un fotbalist. Dacă oprești o echipă, nu mai ai când să joci. Limita este 1 august. Dacă o echipă trebuie să stea două săptămâni în carantină și două săptămâni să se antreneze, s-a terminat campionatul!”, a spus Petrescu după meciul CFR Cluj-FCSB.

Mircea Rednic se teme și el de posibile jocuri de culise în Liga 1

Mircea Rednic, antrenorul de la Poli Iași, susține că amânarea unor partide din Liga 1 va duce la posibile aranjamente.

”Nu există fair-play. O echipă stă două săptămâni, au posibilitatea să se antreneze în grup. Noi avem şi cupa, jucăm trei meciuri într-o săptămână. Chindia, cu care ne luptăm, nu a jucat, au avut posibilitatea să facă un meci amical, noi nu am putut să facem un amical, Sibiul a jucat şi acum au pauză, normal că sunt un pic îngrijorat, pentru că o să fie oboseală.

Reclamă
Reclamă

Am fost surprinşi de situaţie, nu credeam să fie vreun caz în fotbal. Acum, decizia care s-a luat… Nu mi se pare corect. Ori jucăm toţi, ori stăm. Când jucăm, până la ce dată? Ei când vor juca? Din două în două zile? Eunt român, am atâta experienţă şi am văzut în perioada asta dezvăluiri făcute de foşti jucători. Te mai gândeşti că se mai fac şi socoteli şi planuri, nu? Pot să facă, noi jucăm. Sper să se soluţioneze cât mai repede această situaţie”, a spus Rednic la finalul partidei Viitorul-Iași.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:20
Hansi Flick a uimit pe toată lumea după Mallorca – Barcelona 0-3: “Nu mi-a plăcut meciul!”
8:51
Laurențiu Reghecampf, sfat pentru Elias Charalambous înainte de Rapid – FCSB! Pe cine vede în atacul campioanei
8:46
Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala turneului de la Cincinnati!
8:36
Cale liberă pentru transferul lui Louis Munteanu! Echipa care îl doreşte încasează peste 30 de milioane de euro
8:31
Edi Iordănescu a dat verdictul despre Dennis Man, după transferul la PSV: “E singura lui problemă!”
8:20
Gicu Grozav a reacționat după Petrolul – Hermannstadt 1-1: “E o oarecare supărare”
1 Echipa care i-a făcut o ofertă concretă lui Ianis Hagi! Salariu de 1 milion de euro pentru fiul lui Gică Hagi 2 “Am vorbit cu el” Gigi Becali, ofertă pentru Florinel Coman! I-a pregătit o sumă uriașă pentru revenirea la FCSB 3 Ce a scris Gazzetta dello Sport despre Stanciu, după ce românul a marcat pentru Genoa la primul meci oficial 4 Barcelona, pe urmele starului care s-ar fi înţeles cu Real Madrid! A început lupta pentru vedeta din Premier League 5 Dinamo a ratat transferul unui jucător! Anunțul lui Andrei Nicolescu: “S-au blocat negocierile!” 6 Video“Nu îi văd sensul” Costel Gâlcă i-a dat replica lui Gigi Becali înainte de Rapid – FCSB: “El are altă părere”
Citește și