În Rusia, Dan Petrescu le-a mai antrenat pe Kuban Krasnodar și pe Dinamo Moscova. “Super Dan” a recunoscut că urmărește campionatul rusesc și că doar acolo ar reveni în antrenorat, cel puțin în viitorul apropiat.
Dan Petrescu și-a stabilit următoarea destinație
“Cunosc bine campionatul Rusiei. Urmăresc meciurile și știrile de acolo pentru că vreau să mă întorc. Am avut multe oferte și din zona Golfului, dar i-am spus deja agentului meu că vreau să antrenez în Rusia.
Recent, am fost în discuții cu un club important din Rusia. Cineva mi-a promis o slujbă acolo. S-a întâmplat vara trecută, eram pe lista candidaţilor, dar până la urmă au ales un alt antrenor.
Cu toate acestea, nimic nu s-a schimbat, aş vrea să mă întorc să lucrez în Rusia”, a declarat Dan Petrescu, potrivit sportbox.ru
Petrescu: “Voi mai antrena cel puțin 15 ani”
Dan Petrescu a promovat-o pe Kuban Kransdonar în prima ligă din Rusia în stagiunea 2009-2010. S-a clasat pe locul 8 în stagiunea următoare, departe de emoțiile retrogradării.
La Dinamo Moscova, Petrescu s-a clasat pe locul 7 în primul sezon, după care a terminat pe poziția a 4-a în stagiunea următoare.
S-a întors la Kuban Krasnodar în 2016, dar a fost insuficient ca să salveze clubul. Măcinată de probleme financiare, Kuban s-a desființat în 2018.
“Vreau să merg în Rusia pentru că m-am simțit excelent în cei 5 ani petrecuți acolo, atât la Kuban, cât și la Dinamo Moscova. Doar când m-am întors la Kuban au mers lucrurile prost, dar asta a fost din cauza problemelor cu banii.
Aş dori să aştept o ofertă din Rusia. Dacă nu vine, atunci mă voi relaxa o vreme. Lucrez ca antrenor de 22 de ani fără pauză, CV-ul meu este plin, aşa că pauza actuală este importantă şi utilă pentru mine. Am doar 53 de ani, voi mai antrena cel puțin 15 ani de acum încolo”, a mai spus Dan Petrescu.
- Dan Petrescu vrea să antreneze în Rusia
- Când revine pe bancă
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- FCSB U19 a pierdut dramatic calificarea în 16-imile UEFA Youth League. Eșec la penalty-uri cu Puskas Akademia
- Scandal în fotbalul românesc. FRF investighează un meci suspect de blat cu scenariul “2 pauză / 1 final”
- Ionel Ganea și decizia luată la șase luni de la decesul copilului său: „Te vom iubi mereu, îngeraș”
- Ce lovitură pentru Real Madrid! S-a “rupt” şi va lipsi 4 luni
- „Fotbal corupt și politizat!” Investitoarea suedeză din Liga 3 se retrage și dă cărțile pe față: „Nu umblăm cu BMW și Mercedes”
































