Închide meniul

Dario Bonetti a sosit în România: “Sunt aici pentru că vreau să fac ceva pentru Dinamo”

Antena Sport Publicat: 12 iulie 2021, 15:07

Comentarii
Dario Bonetti a sosit în România: Sunt aici pentru că vreau să fac ceva pentru Dinamo

Facebook Dario Bonetti

În vârstă de 59 de ani, Dario Bonetti a pregătit-o de două ori pe Dinamo, în 2009 şi 2012. Fostul jucător al lui AS Roma, AC Milan şi Juventus şi-a trecut în cv-ul de antrenor echipe din ligile inferioare din Italia, dar a trecut şi pe la maghiarii de la Sopron şi a fost selecţioner în Zambia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dario Bonetti a revenit în România

De fiecare dată sunt bucuros când mă întorc în România. Nu știu nimic deocamdată. Trebuie să mă întâlnesc cu conducerea ca să înțeleg ce se întâmplă. Nu e problema mea acum (n.r.- situația grea în care se află Dinamo). Nu știu nimic, job-ul meu este să antrenez.

Sunt îndrăgostit de fotbal și de Dinamo. Sunt aici, e clar, vreau să ajut clubul. Sunt aici pentru că vreau să fac ceva pentru Dinamo. În fotbal, câteodată e bine, câteodată nu”, a declarat Dario Bonetti, la sosirea în România.

Cine este Dario Bonetti, noul antrenor al lui Dinamo

2 trofee a câștigat Dinamo București cu Dario Bonetti la conducerea tehnică a echipei, Cupa României și Supercupa României, ambele în 2012.
2009 este anul în care echipa noastră a reușit, cu Dario Bonetti pe bancă, „Minunea de la Liberec” și s-a calificat în grupele Europa League, aceasta fiind și ultima performanță notabilă în cupele europene pentru Dinamo.

Sestreze, Dundee FC, Potenza, Sopron, Gallipoli, Juve Stabia, prima reprezentativă a Zambiei, ASA Tg. Mureș și Dinamo București sunt echipele pregătite de Dario Bonetti în cariera de antrenor.

Reclamă
Reclamă

41 de meciuri a adunat Dario Bonetti pe banca dinamoviștilor în Liga 1, Cupa României și Europa League: 10 în perioada iunie-octombrie 2009 și 31 în 2012, între lunile aprilie și noiembrie”, se arată în comunicatul „căinilor roşii”.

Dusan Uhrin a plecat de la Dinamo

Dusan Uhrin a decis să plece de la Dinamo. Antrenorul ceh i-a anunţat deja pe jucători decizia luată. „Am decis să plec. I-am anunțat astăzi pe jucători decizia mea”, a spus Uhrin pentru Doar Dinamo. Dusan Uhrin a luat decizia din cauza situaţiei dificile de la club, din cauza lipsei de de jucători şi a interdicţiei la transferuri. Mai mult, se pare că antrenorul ceh nu şi-a luat niciun salariu.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:18
Florin Cernat, director sportiv de la FCSB! De ce mai depinde mutarea? Gigi Becali: “Nu fac asta”
23:17
FCSB are pe masă o ofertă de 7 milioane pentru Daniel Bîrligea. Anunțul făcut de Gigi Becali
23:15
Cristiano Bergodi nu s-a ferit de cuvinte: „Meciul s-a terminat după neglijența lui”
23:01
Gigi Becali a spus cu cine a ținut în Dinamo – CFR Cluj: „Eu vedeam într-un fel, Meme în alt fel”
22:59
Gigi Becali a criticat patru fotbalişti şi la victorie: “Slabi! Trebuie să rupă banca, să joace de frică!”
22:49
Gigi Becali a spus cine a fost omul meciului cu Universitatea Cluj: „Astea îl caracterizează”
1 Marea companie din România a fost cumpărată de miliardarul ucrainean Rinat Ahmetov 2 Reacţia lui PSV, după ce Dennis Man a făcut un nou meci de senzaţie în Eredivisie 3 VIDEODennis Man, gol şi assist pentru PSV. O nouă evoluţie de senzaţie 4 A valorat 1 milion de euro la FCSB, acum are salariu de 75 de milioane de lei vechi: “Asta-i România!” 5 Miliardarul român, care a fost acţionar la Dinamo, a divorţat! A pierdut şi clubul de fotbal, acum şi soţia! 6 “Semnăm zilele acestea!” Meme Stoica anunţă un nou director sportiv la FCSB
Citește și