Dinamo – FC Botoşani 1-2 | Dezastrul continuă! „Câinii” au marcat după 535 de minute, însă au ajuns la şase înfrângeri consecutive. Moldovenii, la un punct distanţă de liderul CFR Cluj

De Dragoș Vasile
Publicat: 19.09.2021, 21:00
Actualizat: 19.09.2021, 21:16

Dinamo - FC Botoşani, meciul zilei din Liga 1, s-a încheiat cu victoria moldovenilor, 2-1. "Câinii" au ajuns la şase înfrângeri consecutive în campionat.

Dinamo - FC Botoşani

Dinamo - FC Botoşani, LIVE TEXT pe AS.ro

Ionut Tabultoc/SPORT PICTURES

În prima repriză, moldovenii au făcut rapid 2-0. Ongenda a deschis scorul în minutul 13, iar Kage a majorat avantajul din penalty. În minutul 84, Gabi Torje a redus din diferenţă, tot din lovitură de la 11 metri. Acesta a reuşit primul gol al dinamoviştilor după 535 etape.

În urma acestui rezultat, FC Botoşani a urcat pe locul 2 în Liga 1, cu 20 de puncte, la 1 distanţă de liderul CFR Cluj. De partea cealaltă, Dinamo rămâne pe locul 15, cu 6 puncte în 9 etape. „Câinii” au şase înfrângeri consecutive.

În următoarea etapă de campionat, Dinamo va juca în deplasare cu Universitatea Craiova, în timp ce FC Botoşani aşteaptă vizita lui FC U Craiova 1948.

Dinamo – FC Botoşani 1-2

Min. 90+4: Fluier final! Dinamo a pierdut al şaselea meci consecutiv.

Min. 85: GOOOL Dinamo! Gabi Torje a marcat din lovitură de la 11 metri. Acesta este primul gol după 535 de minute în Liga 1.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză în Ştefan cel Mare!

Min. 36: S-a reluat meciul!

Update: Meciul a fost întrerupt de Ovidiu Haţegan.

Min 36: Dinamo are grave probleme. În Ştefan cel Mare a picat nocturna din cauza unor probleme.

Dinamo are probleme cu instalaţia de nocturnă

Min. 18: GOOOL FC Botoşani! Kage a dus scorul la 2-0.

Min. 17: Penalty FC Botoşani! Moldoveanu l-a faultat în careu pe Kage.

Min. 13: GOOOL FC Botoşani! Ongenda a deschis scorul în Ştefan cel Mare şi a ajuns la cota 3 în actualul sezon.

Min. 1: A început meciul!

Dinamoviştii vor să îşi ia revanşa în faţa fanilor după umilinţa din derby-ul cu FCSB, 0-6. „Câinii” vor disputa primul meci sub comanda lui Sorin Colceag, noul antrenor principal al echipei. În primele opt etape, gruparea din Ştefan cel Mare a înregistrat 6 eşecuri şi 2 victorii.

De partea cealaltă, FC Botoşani se află pe locul 3 în Liga 1 şi este la 4 puncte de liderul CFR Cluj. Moldovenii au înregistrat 5 victorii, 2 remize şi o înfrângere în 8 etape.

Andrei Ivan, Universitatea Craiova
Fotbal intern • 22:40
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 0-1 | Andrei Ivan, mesaj categoric după ce a fost schimbat de Laurențiu Reghecampf: „Trebuie să joc!”
Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 0-1
Fotbal intern • 22:20
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 0-1 | Andrei Ivan, eroul lui Laurențiu Reghecampf! Oltenii au ajuns la patru victorii consecutive fără gol primit în Liga 1
Ionuț Amzăr, declarație emoționantă
Fotbal intern • 21:50
Ionuț Amzăr, fotbalistul atipic din Liga 1: „Strâng bani pentru o mașină, să ajung și eu la Săftica!” Cine este idolul puștiului de la Dinamo

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

El are 61 de ani, iar soția sa are 19. Motivul pentru care părinții tinerei au sunat la poliție când l-au văzut pe bărbatul cu 42 de ani mai în vârstă decât fiica lor
20:50 Simona Halep ține capul sus după eliminarea de la Kremlin Cup: „Am progresat!” Sportiva noastră, cu gândul la Transylvania Open 20:13 FC U Craiova 1948 – Gaz Metan Mediaș 2-0 | Flavius Stoican rămâne cu picioarele pe pământ: „Nu suntem mari și tari! Trebuie să nu mai avem teamă!” 19:25 FC U Craiova 1948 – Gaz Metan Mediaș 2-0 | Oltenii „au spart gheața” după 8 etape! Flavius Stoican, primul succes pe banca echipei lui Adrian Mititelu 18:51 Mihai Stoica a anunțat când revine jucătorul despre care Gigi Becali spunea că l-ar refuza pe Jordi Alba pentru el. Patronul FCSB l-a comparat cu Marcelo de la Real Madrid 18:14 Ce urmează pentru Simona Halep după eliminarea de la Kremlin Cup! Sportiva noastră vine la Cluj și poate avea un duel de cinci stele cu Emma Răducanu 17:57 Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6. Simo, la un pas de o revenire colosală în setul al doilea. Prima reacție a Mariei Sakkari: „Am fost nervoasă!” 17:41 Barcelona – Real Madrid | “Este la fel și fără Messi și Ronaldo!” Mesajul lui Karim Benzema înainte de “El Clasico!”: “Cel mai tare meci din fotbalul mondial!” Ce a spus Ancelotti 17:40 Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6 | Simona, eliminată în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Sportiva noastră a luptat eroic în setul secund 16:52 Dinamo – Rapid | Mihai Iosif, savuros: „Sunt vânat, dar eu nu sunt un iepuraş!” Mesaj clar pentru „câini” înaintea derby-ului 15:40 Gică Popescu, uimit de amânarea meciului Farul – FCSB: „Anul trecut nu s-a putut”. Preşedintele constănţenilor, nemulţumit de decizia LPF
Reuniune emoționantă la Paris! Lionel Messi a luat-o la fugă când l-a văzut pe Ronaldinho. Imaginile care fac înconjurul planetei