Dinamo – FC Botoşani 1-2 | Dezastrul continuă! „Câinii” au marcat după 535 de minute, însă au ajuns la şase înfrângeri consecutive. Moldovenii, la un punct distanţă de liderul CFR Cluj

Dragoș Vasile Publicat: 19 septembrie 2021, 21:00

Dinamo – FC Botoşani 1-2 | Dezastrul continuă! „Câinii au marcat după 535 de minute, însă au ajuns la şase înfrângeri consecutive. Moldovenii, la un punct distanţă de liderul CFR Cluj

Dinamo - FC Botoşani, LIVE TEXT pe AS.ro

Ionut Tabultoc/SPORT PICTURES

În prima repriză, moldovenii au făcut rapid 2-0. Ongenda a deschis scorul în minutul 13, iar Kage a majorat avantajul din penalty. În minutul 84, Gabi Torje a redus din diferenţă, tot din lovitură de la 11 metri. Acesta a reuşit primul gol al dinamoviştilor după 535 etape.

În urma acestui rezultat, FC Botoşani a urcat pe locul 2 în Liga 1, cu 20 de puncte, la 1 distanţă de liderul CFR Cluj. De partea cealaltă, Dinamo rămâne pe locul 15, cu 6 puncte în 9 etape. „Câinii” au şase înfrângeri consecutive.

În următoarea etapă de campionat, Dinamo va juca în deplasare cu Universitatea Craiova, în timp ce FC Botoşani aşteaptă vizita lui FC U Craiova 1948.

Dinamo – FC Botoşani 1-2

Min. 90+4: Fluier final! Dinamo a pierdut al şaselea meci consecutiv.

Min. 85: GOOOL Dinamo! Gabi Torje a marcat din lovitură de la 11 metri. Acesta este primul gol după 535 de minute în Liga 1.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză în Ştefan cel Mare!

Min. 36: S-a reluat meciul!

Update: Meciul a fost întrerupt de Ovidiu Haţegan.

Min 36: Dinamo are grave probleme. În Ştefan cel Mare a picat nocturna din cauza unor probleme.

Dinamo are probleme cu instalaţia de nocturnă

Min. 18: GOOOL FC Botoşani! Kage a dus scorul la 2-0.

Min. 17: Penalty FC Botoşani! Moldoveanu l-a faultat în careu pe Kage.

Min. 13: GOOOL FC Botoşani! Ongenda a deschis scorul în Ştefan cel Mare şi a ajuns la cota 3 în actualul sezon.

Min. 1: A început meciul!

Dinamoviştii vor să îşi ia revanşa în faţa fanilor după umilinţa din derby-ul cu FCSB, 0-6. „Câinii” vor disputa primul meci sub comanda lui Sorin Colceag, noul antrenor principal al echipei. În primele opt etape, gruparea din Ştefan cel Mare a înregistrat 6 eşecuri şi 2 victorii.

De partea cealaltă, FC Botoşani se află pe locul 3 în Liga 1 şi este la 4 puncte de liderul CFR Cluj. Moldovenii au înregistrat 5 victorii, 2 remize şi o înfrângere în 8 etape.

Cine va fi golgheterul Ligii 1?

23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”