Admistratorul judiciar al lui Dinamo, Răzvan Zăvăleanu, a anunțat că clubul din Ștefan cel Mare va ieși din insolvență în momentul când vor fi acoperite toate datoriile de la masa credală. În acest scenariu, procedura de ieșire din insolvență ar dura numai câteva luni.
Dinamo ar putea fi cumpărată de un fond de investiții uriaș
Zăvăleanu a dezvăluit că reprezentanții fondului de investiții vor face cercetări la echipa din Ștefan cel Mare apoi vor decide dacă o cumpără sau nu o cumpără pe Dinamo.
“Dacă se acoperă mâine masa credală, Dinamo iese din insolvență în două-trei luni. Pot spune în premieră, începând de luni, că un fond de investiții enorm va face timp de o lună o verificare a societății și apoi vom avea un răspuns clar. Fondul de investiții este foarte cunoscut, are ramificații în Europa, primul venit, primul servit”, a spus Răzvan Zăvaleanu, potrivit digisport.ro
10 milioane de euro este suma la care se ridică datoriile lui Dinamo. Potențialii cumpărători trebuie să pună la dispoziție banii pentru achitarea datoriilor dar și garanții că apoi pot asigura continuitatea clubului.
Dinamo a obținut recent 800.000 de euro după ce l-a vândut pe starul Deian Sorescu la echipa poloneză Racow. Suma de transfer ar putea ajunge până la 1,5 milioane de euro, în funcție de performanțele fotbalistului.
Dinamo ar putea scăpa de retrogradare la „masa verde”
Câinii au probleme uriașe și pe plan sportiv, nu doar financiar. Salvarea ar putea veni însă “la masa verde”. Aflaţi pe loc retrogradabil direct după 21 de etape din sezonul regulat, roş-albii ar putea scăpa de retrogradare dacă acest sezon se joacă degeaba.
Chiar administratorul special al clubului, Iuliu Mureşan, a dezvăluit cum se poate face acest pas. FRF are deja în plan să mărească numărul de echipe din Liga 1 de la 16 la 18. Federaţia ar schimba regulamentul chiar în timpul unei competiţii în desfăşurare „Ce ştiu şi ce pot spune e că FRF a angajat o firmă olandeză, care a făcut multe simulări şi studii asupra formatului Cupei României şi campionatului şi firma olandeză a spus că un format cu 18 echipe ar fi mult mai rentabil şi mai aproape de adevăr la o ţară precum România. Decizia e la federaţie”, a declarat Iuliu Mureşan, conform telekomsport.ro.
Primul care a venit cu o astfel de dezvăluire a fost chiar fostul selecţioner al României, Mirel Rădoi, care a fost foarte direct. Rădoi a spus că nu se pune problema ca Dinamo să retrogradeze pentru că se va mări numărul de echipe la 18. „Indiferent ce se va întâmpla cu Dinamo, Dinamo nu va retrograda. Adică şi dacă va retrograda sportiv, sunt sigur, din informaţiile pe care le am, că vor fi 18 echipe. Eu nu cred că LPF, FRF, cât şi televiziunile… Ca un brand atât de puternic să retrogradeze”, a declarat Mirel Rădoi, în urmă cu câteva săptămâni, conform sursei citate.
- Dinamo ar putea fi cumpărată de un fond de investiții uriaș
- Când ar putea să iasă clubul din insolvență
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- FCSB U19 a pierdut dramatic calificarea în 16-imile UEFA Youth League. Eșec la penalty-uri cu Puskas Akademia
- Scandal în fotbalul românesc. FRF investighează un meci suspect de blat cu scenariul “2 pauză / 1 final”
- Ionel Ganea și decizia luată la șase luni de la decesul copilului său: „Te vom iubi mereu, îngeraș”
- Ce lovitură pentru Real Madrid! S-a “rupt” şi va lipsi 4 luni
- „Fotbal corupt și politizat!” Investitoarea suedeză din Liga 3 se retrage și dă cărțile pe față: „Nu umblăm cu BMW și Mercedes”

































