Închide meniul

Dinamo riscă să primească din nou interdicție la transferuri! “Câinii” sunt reclamați la TAS. Decizia care a enervat FIFA și FIFPRO

Alexandru Ivan Publicat: 18 noiembrie 2021, 17:59

Comentarii
Dinamo riscă să primească din nou interdicție la transferuri! Câinii sunt reclamați la TAS. Decizia care a enervat FIFA și FIFPRO

Profimedia

Dinamo a avut interdicție la transferuri, impusă de FIFA, din cauza restanțelor salariale către spaniolii Isma Lopez și Aleix Garcia. “Câinii” au scăpat de pedeapsă după ce au intrat în insolvență.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dinamo risca să primească din nou interdicție la transferuri

Acest caz a ajuns subiect de discuție la Congresul Mondial FIFPRO de la Paris (Federația Internațională a Asociațiilor de Fotbaliști Profesioniști). Foștii dinamoviști Isma Lopez și Aleix Garcia au mers la TAS împotriva clubului din Ștefan cel Mare, după ce prima interdicție la transferuri a “câinilor” a fost ridicată.

Președintele AFAN, Emilian Hulubei, prezent la congresul FIFPRO de la Paris, a declarat că FIFA și FIFPRO urmăresc îndeaproape situația lui Dinamo.

“Chiar acum la Congresul Mondial FIFPRO de la Paris s-a discutat despre cazul lui Aleix Garcia și Isma Lopez de la Dinamo. FIFA este nemulțumită de faptul că interdicția la transferuri pentru Dinamo a fost ridicată pentru că nu era normal să se întâmple asta!

S-a discutat despre caz și că ligitiul se află acum pe rol la TAS pentru impunerea interdicției la transferuri. S-a creat un precedent internațional și asta este durerea celor de la FIFPRO. Dacă era o problemă internă, nu aveau probabil ce să facă. Având în vedere că e o decizie care poate afecta internațional e altceva.

Reclamă
Reclamă

Practic, orice club care intră în insolvență, în orice țară, poate să ceară ridicarea interdicției la transferuri și atunci este o problemă. De aceea se insistă și s-a mers și la TAS împotriva lui Dinamo”, a spus Emilian Hulubei, potrivit fanatik.ro.

Tabelul definitiv al creanțelor de la Dinamo

Dinamo riscă să fie depunctată dacă nu are validat, în Instanță, planul de reorganizare al clubului. Mai are termen până la sfârșitul acestei luni! Creditorii care dețin creanțe în valoare de 90.42% din totalul valoric ar fi aprobat planul de reogranizare, anunță playsport.ro.

Dintre cei 139 de creditori cu drept de vot, unul singur a votat împotrivă! Este vorba de fostul jucător al lui Dinamo, Adam Nemec. Atacantul care a ajuns între timp la FC Voluntari nu a fost de acord cu planul de reogranizare. Slovacul are o creanță solicitată și acceptată de 435.951 de lei.

Reclamă

Potrivit sursei citate, Dinamo are o datorie acceptată de 26.793.329 lei, aproximativ 5,3 milioane de euro. Luni ar putea scăpa de emoțiile depunctării. Gruparea din Ștefan cel Mare are nevoie ca planul de reogranizare propus de administratorul judiciar, pentru debitoarea SC Dinamo 1948 SA, să fie validat de judecătorul sindic.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:54
Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
10:08
Veste uriaşă pentru Matteo Duţu! Românul va face parte din lotul lui AC Milan la Supercupa Italiei
9:54
Afacere Gică Hagi – Mihai Rotaru. Discuţii pentru un transfer de 450.000 de euro
9:48
New York Knicks a câştigat NBA Cup 2025! Victorie în finală contra lui San Antonio Spurs
9:36
Alexandru Bologa a încheiat anul 2025 cu încă o medalie de aur! Campionul olimpic a câştigat Judo Grand Prix São Paulo
9:21
Dan Șucu vrea să transfere un fotbalist legendar. A jucat la Manchester City sau Inter
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 4 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!” 5 Kennedy Boateng, reacție după apariția zvonurilor privind plecarea de la Dinamo: “Cei din club îmi știu valoarea” 6 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el
Citește și