EXCLUSIV

Dumitru Dragomir, patron în fotbalul românesc! Surpriză uriaşă. Au început deja negocierile

Dan Roșu Publicat: 16 noiembrie 2022, 15:31

Comentarii
Dumitru Dragomir, patron în fotbalul românesc! Surpriză uriaşă. Au început deja negocierile

Dumitru Dragomir, în timpul unui interviu / Antena Sport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Dumitru Dragomir e aproape să devină patron în fotbalul românesc! Fostul şef de la LPF a demarat discuţiile cu primarul din Clinceni, Adrian Budeanu, pentru a prelua o echipă care se pregăteşte la baza ilfovenilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, conform surselor Antena Sport, Dumitru Dragomir ar avea două variante: Unirea Constanţa, care se află în Liga 2, şi Clubul Sportiv “Liceul cu Program Sportiv Helmut Duckadam”, care evoluează în liga a patra.

Dumitru Dragomir, patron în fotbalul românesc!

Unirea Constanţa are baza sportivă la Clinceni, acolo unde şi joacă pe teren propriu. Clubul sediului este la Constanţa, dar discuţiile preliminare au început între Dragomir şi primarul Budeanu. Rămâne de văzut ce variantă va alege Mitică.

Nu ar fi prima tentativă a lui Dumitru Dragomir de a prelua un club din România. Omul de afaceri susţinea în trecut că făcuse “trupă tare” pentru a o scăpa pe Dinamo din situaţia dezastruoasă.

Dumitru Dragomir făcuse trupa tare pentru Dinamo

Cu Victor Pițurcă antrenor, Dragomir vorbise deja cu nume mari din fotbalul românesc. Nicolae Badea, Cristi Borcea, Gigi Neţoiu, Viorel Cataramă și chiar Ionuț Negoiță ar fi făcut parte din proiect.

Reclamă
Reclamă

”Eram gata-gata să luăm Dinamo cu 3-4 luni în urmă. Atunci când se vorbea de Cataramă. Erau nouă persoane, inclusiv Negoiţă, băgate în treaba asta. Erau Nicolae Badea, Cristi Borcea, Gigi Neţoiu, Viorel Cataramă, eu, Ionuț Negoiță, care punea şi el 500.000. Mai era un primar care punea bani, dar nu pot să îi dau numele. Şi au mai fost doi inşi.

Le-am spus că eu sunt conducător, mă pricep la fotbal. Le-am zis că trebuie să dăm timp de 5 ani câte 500.0000 de euro pe an. Fiecare dintre noi. Dar nu au vrut. Le-am zis să punem timp de trei ani. Și au refuzat. Mă întrebau când vor scoate acești bani, dar le-am spus că niciodată. Cred că eu i-am convins, până la urmă, să nu se bage. Când am văzut că nu sunt dispuși să pună bani…

Pițurcă urma să fie antrenor. Cum să nu vrea? Dacă îi dădeai 500.000 de euro pe an cum să nu vină? În plus, el e prieten cu Neţoiu, cu Borcea, cu mine. Cum să nu îl iei pe Piţurcă antrenor? El nu băga bani”, a declarat Dumitru Dragomir la orangesport.ro. 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va avea mai multe goluri marcate la Mondiale la finalul World Cup 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
6:00

LIVE VIDEOUzbekistan – Columbia 1-3, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Luis Diaz şi-a dus naţionala în avantaj

4:31

Trei concluzii după Anglia – Croația 4-2: „Leii” după Southgate și ziua cârtiței

4:00

VIDEOGhana – Panama 1-0. Victorie dramatică pentru africani, cu gol marcat în minutul 90+5

3:37

Thomas Tuchel a lăudat un jucător, după ce Anglia a învins spectaculos Croaţia, la Mondial: “A fost grozav”

2:01

Harry Kane a dezvăluit ce s-a întâmplat în vestiarul Angliei, la pauza meciului cu Croaţia: “S-a văzut în repriza a doua”

1:37

Anglia a rupt “blestemul”, după victoria cu Croaţia de la Mondial. Ce s-a întâmplat pentru prima dată după 24 de ani

1 Gigi Becali s-a răzgândit! Nu-i mai prelungeşte contractul. O nouă plecare de la FCSB 2 FCSB, transfer nou! Jucătorul vine direct la reunire și acoperă un post deficitar 3 Rapid l-a transferat pe Tobias Christensen. Unde a plecat şi câţi bani încasează Şucu 4 Imaginea care spune totul! Reacţia genială a lui Erling Haaland după hattrick-ul lui Lionel Messi la Cupa Mondială 2026 5 Tragerea la sorți pentru turul 2 preliminar din Conference League. Cu cine joacă CFR Cluj și FCSB 6 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic
Citește și