Închide meniul

Eugen Trică, declaraţii războinice, după ce a preluat echipa lui Mititelu: "Aici este Universitatea Craiova". Fiul patronului a explicat concedierea lui Stîngă

Alexandru Ivan Publicat: 14 martie 2021, 12:00 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:14

Comentarii
Eugen Trică, declaraţii războinice, după ce a preluat echipa lui Mititelu: "Aici este Universitatea Craiova". Fiul patronului a explicat concedierea lui Stîngă

Situație tensionată la FC U Craiova

Ovidiu Stîngă a plecat de la FC U Craiova după numai trei meciuri. Înfrângerea cu 0-1 de la Universitatea Cluj din etapa precedentă a umplut paharul pentru Mititelu Jr. Stîngă nu reușise să câștige nici primele două jocuri la conducerea oltenilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În locul lui a fost adus Eugen Trică, cel care a promovat echipa în Liga 2. Trică n-a venit singur, ci cu Mircea Bornescu, noul team-manager. 

Adrian Mititelu Jr, explicații pentru criza de la FC U Craiova

"S-a ajuns la varianta aceasta ca urmare a rezultatelor proaste din ultima perioadă. Nici fanii nu-l mai doreau pe Ovidiu Stîngă. Suporterii au mereu un cuvânt greu de spus la Craiova. 

Ambii au acceptat imediat ofertele noastre, nu s-a pus problema să fie greu de negociat. Trică nu a fost demis atunci când a plecat, a fost o despărțire de comun acord”, a declarat Mititelu Jr, pentru GSP.ro.

FC U Craiova este fără victorie în 2021. Echipa olteană are două înfrângeri la rând în Liga 2 și a pierdut șefia clasamentului. Mititelu Jr. a încercat să ofere explicații pentru parcursul slab sub conducerea lui Ovidiu Stîngă.

Reclamă
Reclamă

"Am făcut acel egal la Chiajna, apoi a fost meciul cu Mioveni, în care am condus aproape tot meciul și am fost și dezvantajați de arbitru. Cu U Cluj, am primit gol la singurul lor șut pe poartă. 

Ovidiu Stîngă nu a avut noroc, efectiv, și știm cu toții că presiunea e atât de mare la Craiova. Echipa avea nevoie de un șoc”, a mai spus Adrian Mititelu Jr. 

Eugen Trică vrea promovarea cu FC U Craiova

Noul antrenor al oltenilor s-a declarat entuziasmat că a revenit "acasă". Eugen Trică nu concepe să rateze promovarea cu FC U Craiova în acest sezon.

Reclamă

"Am revenit acasă cu inima deschisă. Trebuie să ne calificăm în play-off, ăsta este primul obiectiv, iar apoi vom lupta cu toate forțele pentru promovarea în Liga 1. Nu mă întorc la Craiova să tai capete, însă cer determinare, dăruire și sacrificiu până la ultima energie.

Aici este Universitatea Craiova, iar toți băieții trebuie să fie conștienți în ce vestiar sunt. O să vedeți că împreună vom reuși ceea ce își doresc toți iubitorii echipei. Eu îi cunosc foarte bine pe băieți, iar ei mă cunosc la fel de bine. Trebuie să formăm o adevărată familie", a declarat Eugen Trică, pentru Ediție.ro. 

FC U Craiova a căzut pe poziția secundă în Liga 2. Formația olteană va juca în etapa următoare pe teren propriu cu Farul Constanța. Va fi primul de la revenirea lui Eugen Trică. 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:53
Gigi Becali a reînceput “războiul” cu Răzvan Burleanu şi Kyros Vassaras! Îi vrea plecaţi: “Lăsaţi-ne, mă”
23:19
Victor Angelescu i-a anunţat plecarea de la Rapid: “Nu ne mai bazăm pe el”
23:07
EXCLUSIVBănel Nicoliţă, entuziasmat de venirea lui Adi Ilie la FCSB: “Poate să aducă jucători cu valoare mult mai bună”
23:04
Ionuţ Radu vine să se bată cu Cristi Chivu. Juventus vrea să-l transfere pe român
22:51
LIVE VIDEOGil Vicente – Benfica 1-2. Echipa lui Jose Mourinho vrea să se apropie de Porto şi Sporting
22:49
VideoJose Mourinho, reîntâlnire de senzaţie cu omul alături de care a câştigat Cupa UEFA şi Liga Campionilor!
1 Gigi Becali, decizie radicală după ce FCSB a ratat play-off-ul: “E ultima zi” 2 CFR Cluj nu a plătit toţi banii! Ce se întâmplă cu depunctarea ardelenilor 3 Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut” 4 Gigi Becali le-a decis viitorul lui Charalambous și Pintilii după ce FCSB a ratat play-off-ul 5 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 6 BREAKING NEWSE oficial! FCSB, OUT din lupta pentru play-off după Dinamo – FC Argeș 0-1. Campioana va juca în play-out
Citește și