Închide meniul

EXCLUSIV AS.ro LIVE | Confesiunile lui Victor Pițurcă! ”Nu am fost niciodată un antrenor defensiv!” Cum se descurca cu jucătorii problemă

Silviu Corneanu Publicat: 7 mai 2021, 8:16 / Actualizat: 12 mai 2021, 11:58

Comentarii
EXCLUSIV AS.ro LIVE | Confesiunile lui Victor Pițurcă! ”Nu am fost niciodată un antrenor defensiv!” Cum se descurca cu jucătorii problemă

Victor Pițurcă, în timpul unui interviu pentru AntenaSport

Pițurcă susține că pregătea meciurile în funcție de adversar, iar la echipa națională nu te așteaptă nimeni dacă nu ai rezultate.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Eu nu am fost niciodată un antrenor defensiv. Eu pregăteam meciurile în funcție de adversar. Toată lumea mă acuza că jucăm defensiv, dar să vă spun un secret: poți sa joci ofensiv și dacă ai 8 fundași pe teren, adică 4 fundași, 4 mijlocași și doi atacanți. 

În același timp poți să fii defensiv chiar dacă ai 6 sau 7 jucători cu profil ofensiv în echipă. La echipa națională trebuie să obții rezultate. Nu te așteaptă nimeni dacă nu ai rezultate, pe mine m-au ajutat rezultatele”, a povestit Pițurcă la AS.ro LIVE.

Victor Pițurcă a dezvăluit cum îi motiva pe jucători

Victor Pițurcă a dezvăluit cum îi motiva pe jucători în duelurile cu ”balaurii” de la echipele mari. Fostul selecționer susține că era un bun motivator și știa cum să discute cu fotbaliștii.

Când joci cu echipe precum Olanda, dai de un Robben, de un Van Nisterlooy, intram în vestiar și le spuneam: hai să vedem ce facem cu balaurii ăștia. 

Reclamă
Reclamă

Ei începeau să râdă, chiar erau balauri. Trebuie să știi cum îți motivezi jucătorii. Eu îi motivam din discuții. Să știți că sunt un bun motivator”, a declarat Victor Pițurcă într-un interviu pentru AntenaSport.

Victor Pițurcă a știut cum să se descurce cu jucătorii problemă

Pițurcă era un antrenor care nu stătea la discuții cu jucătorii, indiferent de nume.

Eu nu am avut probleme cu niciun jucător. La mine este simplu, îți spuneam o dată, de două ori, a treia oară nu mai veneai sau plecai la altă echipă”, a mai spus Pițurcă.

Reclamă
  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

A fost eliminat prea uşor Ştefan Târnovanu, în FCSB - Farul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
20:25
VideoJurnal AntenaSport | FCSB vrea gălăgie multă cu Shkendija, pentru a întoarce rezultatul din tur
20:14
O nouă plecare de la FCSB. Jucătorul pus pe lista “neagră” de Gigi Becali, dorit de o echipă din Liga 1
19:32
Reacția președintelui COSR, după cursa de aur a lui David Popovici: “Și-a reconfirmat statutul de lider”
19:24
Ce jucător de la FCSB va face diferenţa în returul cu Shkendija?
19:18
Mircea Lucescu, convins că Cristi Chivu va scris istorie la Inter: “Va avea sprijinul unei echipe experimentate”
19:13
Mesajul lui Elias Charalambous pentru David Popovici, după ce a cucerit aurul mondial: “E ceva măreț”
1 Câţi bani a încasat David Popovici după medalia de aur de la proba de 200 de metri liber de la Campionatele Mondiale 2 Situaţie incredibilă la Universitatea Craiova – U Cluj! Echipa lui Mirel Rădoi a evoluat cu 12 jucători! 3 “Mi-a spus să joc fotbal, i-am zis «păi ce, joc handbal?»”. Alexandru Musi, revoltat după Oțelul – Dinamo 4 Cum l-a putut numi Gigi Becali pe Andrei Cordea, după ce a semnat cu CFR Cluj: “I-am zis lui Mihai Stoica” 5 Gigi Becali pregăteşte lovitura verii! Vrea să aducă doi jucători la FCSB. Condiţia pentru a face mutarea 6 “S-a prăbuşit” Ce a scris presa chineză despre Pan Zhanle şi David Popovici după seriile de la 200 m liber!
Citește și