EXCLUSIV | Dinamoviştii îşi critică rivalii care au tăiat salariile

Iulian Focșăneanu Publicat: 31 martie 2020, 10:28

Comentarii
EXCLUSIV | Dinamoviştii îşi critică rivalii care au tăiat salariile

Florin Prunea, în timpul unui interviu / SportPictures / Stefan Constantin / SPORT PICTURES

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Florin Prunea a fost vehement, într-un interviu oferit în exclusivitate pentru AntenaSport. Managerul general al câinilor roşii este convins că FCSB şi Viitorul vor avea de pierdut din cauza deciziilor luate în timpul stării de urgenţă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Florin Prunea, atac la adresa rivalilor din Liga 1

Dinamo a acuzat probleme financiare încă de la începutul sezonului, dar nu recurge la decizii drastice în aceste momente de criză. Florin Prunea chiar i-a criticat pe conducătorii rivalelor din Liga 1 care au tăiat salariile jucătorilor.

"Problemele financiare care au apărut acum îmi lasă impresia că unele cluburi abia au aşteptat jucătorii şi antrenorii la cotitură, ca să le taie banii. Mi se pare inacceptabil. Nu este nici etic, nici moral, nici legal, ca jucătorii şi antrenorii să nu primească nici măcar 10% din salarii.

Cluburile care îşi respectă jucătorii şi antrenorii vor avea numai de câştigat pe termen lung. La celelalte, ştiţi cum e în lumea fotbalului, se duce vorba de ţepar şi nu e în regulă. Aici nu vorbim despre un caz de forţă majoră. Cluburile şi-au încasat drepturile financiare în proporţie destul de mare, covârşitoare. Şomajul tehnic nu cred că se poate aplica în fotbal", a declarat Florin Prunea. 

FCSB a redus salariile jucătorilor cu 50% pentru următoarele 6 luni, iar Viitorul a decis să-şi micşoreze bugetul cu aproape 45%. Cel mai mult au avut de suferit fotbaliştii de la Hermannstadt, care au contractele suspendate până la reluarea Ligii 1.

Reclamă
Reclamă

În schimb, dinamoviştii nu duc lipsă de bani şi s-au implicat în lupta împotriva Covid-19. Patronul alb-roşiilor a oferit o sumă impresionantă în timpul teledonului Antenei 1. Ionuţ Negoiţă a donat 100.000 de euro pentru dotarea mai multor spitale.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă finala barajului pentru Conference League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:48 26 mai

Chivu recunoaște: „Asta s-a văzut!” Cea mai mare problemă pe care a avut-o în primul sezon pe banca lui Inter

23:45 26 mai

VIDEOCehia – Canada 3-2 şi Elveţia – Finlanda 4-2! Suedia a obţinut biletul pentru sferturile Mondialului

23:42 26 mai

Marius Lăcătuş a comentat scandalul dintre Pancu şi CFR Cluj! Avertismentul pentru antrenorul care a ales Rapid

23:31 26 mai

OFICIAL | Lotul Marocului pentru Campionatul Mondial! Puştiul de 50 de milioane care a refuzat Franţa, pe listă

23:19 26 mai

Mihai Stoica, “înţepături” la Daniel Pancu: “Nu a antrenat pe nimeni până acum!” Ce îi reproşează tehnicianului

23:11 26 mai

EXCLUSIVCum a numit-o fostul campion de la US Open, Juan Martin del Potro, pe Simona Halep!

1 Situație dramatică în Liga 1: clubul are mari probleme financiare și caută să-și vândă vedetele 2 Cutremur în handbalul românesc! Campioana se desparte de ZECE jucătoare 3 OUT de la barajul cu Dinamo! Jucătorul de la FCSB a plecat din România şi nu va fi în lot pentru derby 4 EXCLUSIVDecizia lui Florinel Coman în privinţa transferului la FCSB 5 Manchester City a semnat deja cu înlocuitorul lui Pep Guardiola! Fabrizio Romano dă vestea: “100% confirmat” 6 Exod la Manchester City! După Guardiola, clubul a anunțat oficial alte 5 plecări
Citește și