Mai exact, jucătorii vor fi plătiți dintr-un alt cont, alimentat direct din suma aferentă drepturilor TV. Juriștii Ligii Profesioniste de Fotbal caută soluții pentru a găsi cadrul legal, iar dezbaterea referitoare la acest subiect se va purta luni.
Fotbaliștii din România, cu salariile la zi
În cazul în care regulamentul se va modifica, cluburile din Liga 1 nu vor mai putea amâna plata salariilor jucătorilor. La startul sezonului, fiecare echipă va trebui să facă dovada că are un buget suficient de mare pentru a acoperi toate cheltuielile. În conturile lor nu vor mai intra, integral, banii din drepturile TV.
Suma destinată salariilor se va direcționa, de LPF, către un alt cont. De acolo, lunar, fotbaliștii își vor primi banii. Astfel, nu se va mai ajunge în situația actuală, în care 9 dintre cele 14 echipe din Liga 1 au salarii restante chiar și pentru luna ianuarie.
Jucătorii au sprijinul AFAN și LPF în această inițiativă. Cluburile vor avea totuși ultimul cuvânt în videoconferința de la începutul săptămânii viitoare.
- Fotbaliștii pot primi un ajutor uriaș
- Inițiativa lor are șanse de reușită
- LPF îi poate ajuta pe jucători să aibă salariile la zi
- Marele Premiu al Italiei se vede LIVE în AntenaPLAY, în perioada 4-6 septembrie
- Campionatul European de volei feminin va fi LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21 august – 6 septembrie
- Vlad Chiricheș la Dinamo? Cum ar răspunde ofertei din partea „câinilor” și ce rămâne marea sa dezamăgire
- Adrian Mititelu deschide proces la TAS după ce l-a pierdut gratis pe Bauza! Suma uriaşă pe care o cere: „Şi-au asumat”
- George Ganea a schimbat iar echipa! Cu cine a semnat fiul lui Ionel Ganea
- OFICIAL | Gicu Grozav a fost prezentat la noua sa echipă! Unde a ajuns să joace fotbalistul cu 243 meciuri în Liga 1
- FCU Craiova şi-a prezentat noul antrenor! Adrian Mititelu l-a convins să revină după 8 ani la echipă

































