Închide meniul

EXCLUSIV | "S-a făcut dreptate! Era nedrept ca echipa să retrogradeze!" Prima reacţie a celor de la Dinamo, după ce FRF a decis ca Liga 1 să aibă 16 echipe

Antena Sport Publicat: 6 august 2020, 12:37 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:12

Comentarii
EXCLUSIV | "S-a făcut dreptate! Era nedrept ca echipa să retrogradeze!" Prima reacţie a celor de la Dinamo, după ce FRF a decis ca Liga 1 să aibă 16 echipe

Ionel Dănciulescu

În urma acestei decizii, Dinamo a scăpat de retrogradare. Ionel Dănciulescu spune că, în acest fel, s-a făcut dreptate. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"S-a făcut dreptate. Era nedrept ca o echipă să retrogradeze neavând acelaşi număr de jocuri ca celelalte competitoare. Sper ca acest sistem să aducă în plus calitate – valoare în fotbalul românesc. Acesta a fost un sezon de tranziţie şi sper să fim mult mai pregătiţi din toate punctele de vedere. 

Emoţii am avut într-o oarecare măsură. Având regulamentele în mână şi factorul moral, până la urmă. Nu poţi să retrogradezi aşa o echipă", a spus Ionel Dănciulescu în exclusivitate pentru AntenaSport. 

Burleanu: "Fiecare echipă îşi păstreză locul"

"Sezonul 2019-2020 se încheie azi. Clasamentul se îngheață. Fiecare echipă își păstrează locul. Niciun meci nu se mai dispută, chiar dacă o echipă nu a jucat toate meciurile. Aceasta înghețarea presupune o măsură luată la restul eșaloanelor.

În ceea ce privește sezonul 2020-2021 se va trece la 16 echipe. Echipa de pe locul 3 din Liga 1, Mioveni, va juca un meci de baraj cu locul 14 din Liga 1, Chindia Târgoviște. Barajul se va juca pe 9 și 12 august. Considerăm că este un moment oportun să creștem numărul de echipe și să nu mai așteptăm un an. Mă bucur că echipele din Liga 1 au susținut creșterea. Scopul a fost să găsim cel mai bun sistem competițional, ca să creștem veniturile și competitivitatea", a spus Burleanu. 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:40
EXCLUSIVIonuţ Radu, prima reacţie după ce a ratat ultimul meci al României din preliminarii, cu San Marino!
20:20
România – San Marino LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Ultimul meci al tricolorilor în preliminarii. Echipele de start
20:19
“Perla” lui Gigi Becali s-a accidentat la națională. Probleme pentru FCSB
20:14
LIVE SCORERomânia U21 – Spania U21 0-2. Ibericii se distanțează pe tabelă la Sibiu
20:08
Dramatism total! Cosmin Olăroiu, OUT din cursa pentru World Cup 2026! Emiratele Arabe Unite au primit gol în minutul 90+17
19:44
Șeful ANS, reacție după imaginile greu de privit cu Sabrina Voinea: “Te așteptai ca mama să fie mai protectoare”
1 Afacerea în care Cosmin Olăroiu a investit milioanele arabilor: “Nu mă văd antrenând la 80 de ani, ca Lucescu” 2 EXCLUSIVAcuze fără precedent la adresa Cristinei Neagu. Atacul handbalistei care ne-a adus Liga Campionilor 3 “L-au suspendat” Selecţionerul Mircea Lucescu a apelat la UEFA, iar forul european a luat decizia! 4 Prima mutare făcută de FCSB. De astăzi este la club, Meme Stoica a făcut anunţul 5 Lotul ales de Mircea Lucescu pentru România – San Marino. Trei jucători, OUT 6 Marius Șumudică, ținta unui derapaj șocant: “Schizofrenic, gunoi absolut. Se considera cel mai tare antrenor”
Citește și