EXCLUSIV | Soluția salvatoare pentru Dinamo! LPF pune la cale un scenariu care să îi permită echipei lui Mulțescu să încerce pe teren să evite retrogradarea

Antena Sport Publicat: 4 august 2020, 7:55 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:12

Comentarii
EXCLUSIV | Soluția salvatoare pentru Dinamo! LPF pune la cale un scenariu care să îi permită echipei lui Mulțescu să încerce pe teren să evite retrogradarea

Jucători Dinamo

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Liga vrea să o programeze pe Dinamo miercuri, vineri și duminică. Cel mai probabil, dinamoviștii vor juca restanțele cu Chindia și Hermannstadt, dar și partida din ultima etapă cu Viitorul. Toate meciurile ar urma să se dispute pe teren propriu. Ultimul meci ar urma să se dispute pe 9 august, ziua când ar trebui să aibă prima manșă a barajului pentru menținerea / promovarea în Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dacă LPF își va impune punctul de vedere, barajul se va disputa într-o singură manșă, pe 12 august. Cu nouă puncte, Dinamo ar putea să acumuleze 33 de puncte, ceea ce echivalează cu salvarea de la retrogradare.  

Ce a anunțat FRF

Comitetul de Urgenţă al FRF a decis ca barajul pentru menţinerea / promovarea în Liga 1 să se dispute în dublă manşă, pe 9 şi 12 august.

"În conformitate cu dispoziţiile art. 49 din Statutul Federaţiei Române de Fotbal, Comitetul de urgenţă compus din Răzvan BURLEANU – Preşedinte FRF, Gino IORGULESCU – Prim-vicepreşedinte FRF, Octavian GOGA – Vicepreşedinte FRF, având în vedere Decizia Comitetului Executiv al FRF din 03.08.2020, având în vedere termenul limită impus de UEFA pentru comunicarea echipelor participante în competițiile europene intercluburi, respectiv 03.08.2020, având în vedere comunicarea LPF cu privire la opinia cluburilor din play-out-ul Ligii 1 referitor la desfășurarea jocurilor de baraj pentru menținerea / promovarea în Liga 1 în două manșe la datele de 9 și 12 august 2020. 

Ia act de opinia exprimată de majoritatea cluburilor din play-out-ul Ligii 1 (7 cluburi) și pe cale de consecință păstrează programarea jocurilor de baraj pentru menținerea / promovarea în Liga 1 pentru datele de 9 și 12 august 2020", se arată în comunicatul FRF.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă finala barajului pentru Conference League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:00

CFR Cluj a anunțat cine “moștenește” tricoul cu numărul 10 de la Ciprian Deac: “Îl meriți”

11:46

Înțepături între Gigi Becali și Andrei Nicolescu. “Ați luat-o în freză!” / “A fost suporterul nostru în play-off”

11:31

FotoȚara campioanei mondiale are cea mai surprinzătoare campioană din istorie!

11:22

Rapid – Universitatea Craiova (LIVE TEXT, 20:30). Giulești, gazda ultimului meci din play-off din acest sezon

11:11

Răzvan Lucescu își negociază plecarea de la PAOK. Cu ce club din Turcia a bătut palma

10:57

“Cea mai fericită zi de când sunt la Ferrari”. Lewis Hamilton, în al nouălea cer după locul 2 din Canada

1 Daniel Pancu taie în carne vie! Dobre, OUT de la Rapid. Alţi 5 fotbalişti sunt pe lista de plecări 2 A bătut palma cu Rapid. După Daniel Pancu, un alt nume se alătură clubului: “Va începe de la 1 iunie” 3 Gigi Becali l-a taxat imediat, după FCSB – Botoșani 4-3: „Din indolenţă a făcut aşa” 4 Pierdere mare pentru FCSB: e OUT cu Dinamo! Gigi Becali: “Echipa se știe în mare” 5 Patronul din Liga 1 și-a dat antrenorul afară și i-a plătit 800.000 de euro! 6 Fostul jucător de la FCSB, dorit de Dinamo, s-a decis şi semnează
Citește și