EXCLUSIV | "Suntem jigniți, făcuți ‘țigani’, în orice țară mergem!" Sebastian Colțescu, apărat de Dani Coman: "E doar o greșeală de exprimare"

Antena Sport Publicat: 10 decembrie 2020, 12:14 / Actualizat: 12 mai 2021, 9:06

Comentarii
EXCLUSIV | "Suntem jigniți, făcuți țigani, în orice țară mergem!" Sebastian Colțescu, apărat de Dani Coman: "E doar o greșeală de exprimare"

Sebastian Colțescu

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Dani Coman e de părere că Sebastian Colțescu ar trebui apărat de oamenii din fotbalul românesc. Președintele celor de la Astra mai spune că românii au parte de un tratament jignitor în străinătate.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Eu cred că s-a exagerat foarte mult ceea ce i s-a întâmplat lui Colțescu. Noi, românii, suntem făcuți țigani peste tot, în orice țară mergem. Suntem jigniți, iar o greșeală de exprimare nu cred că ar fi normal să îi afecteze cariera. Este unul dintre cei mai buni arbitri pe care îi avem și îl pot asocia mult cu Alexandru Tudor, cu Cristi Balaj, alți doi arbitri mari pe care i-am avut. Noi, toți românii, trebuie să fim alături de el și să încercăm să îl ajutăm prin tot ceea ce putem pentru că riscăm să pierdem un mare arbitru.

Cu toții trebuie să îl ajutăm, indiferent că suntem conducători, federație, ligă. Nu a greșit așa cum s-a mediatizat. E doar o greșeală de exprimare. Nu trebuie să îl punem la zid pentru această exprimare”, a spus Dani Coman în exclusivitate pentru AS.ro.

Scandalul uriaş în care a fost implicat Sebastian Colţescu

Nebunia de la Paris a început în minutul 13 al partidei dintre PSG şi Istanbul BB. Sebastian Colţescu s-a adresat despre Pierre Webo cu cuvântul "negru", atunci când a vorbit cu Haţegan, iar fostul atacant camerunez l-a auzit.

Fostul jucător de la Osasuna a auzit conversaţia şi a ieşit imediat la atac. "De ce ai spus 'negru'? De ce spui 'negru'?", a răbufnit camerunezul la adresa arbitrului de rezervă. Colţescu a încercat să se apere şi să transmită că nu a folosit nicio tentă rasistă, dar nu i-a putut convinge pe oficialii lui Başakşehir. "Eşti un rasist", s-a auzit strigând antrenorul turcilor, Okan Buruk.

Reclamă
Reclamă

Filmul evenimentelor

Imediat a intervenit şi Demba Ba, jucătorul care a şi condus revolta turcilor şi le-a cerut coechipierilor să iasă de pe teren. "Când te referi la un om alb, îl numeşti alb?", a transmis atacantul, conform Marca. Aceştia au şi dezvăluit ce s-a întâmplat la vestiare.

Nici jucătorii de la PSG n-au fost indiferenţi. Vedetele Kylian Mbappe şi Neymar au avut un mesaj clar pentru Haţegan: "Dacă al patrulea oficial a spus asta, atunci trebuie să plece", i-a spus Mbappe centralului. "Nu vom mai juca! Nu vom sta pe teren cât timp acest om mai este aici", a răbufnit şi Neymar.

Între timp, o altă brigadă de arbitri a condus meciul reluat miercuri. Olandezul Danny Makkelie a fost la centru, ajutat de Mario Diks şi de Marcin Boniek. Partida s-a terminat cu o victorie la scor a lui PSG, 5-1, după un hat-trick al lui Neymar şi o dublă a lui Mbappe.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:30

Cel mai rapid gol din istoria Cupei Mondiale: 10,8 secunde! Peste ani, marcatorul a fost renegat de țara lui

17:22

Uzbekistan a anunţat lotul pentru Cupa Mondială 2026! Jucătorii aleşi de Fabio Cannavaro

17:19

Răspunsul primit de Gigi Becali în privinţa fundaşului dorit la FCSB: “Atât costă, dar nu-l las eu în Liga 1”

17:17

Exod la un club de Liga 1! Șase plecări în aceeași zi

17:11

E sigur pe el! Starul care nu se fereşte înainte de Cupa Mondială 2026: “Merit să câştig Balonul de Aur”

17:00

Georgia – România LIVE VIDEO (20:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Gică Hagi revine pe banca echipei naţionale

1 E oficial! Andrei Coubiș a semnat pe 3 ani. Pe ce bani s-a făcut mutarea: “S-a emis factura” 2 Ioan Ovidiu Sabău s-a înţeles cu clubul şi revine pe banca tehnică! 3 Fundaşul pe care FCSB îl transferă: “Aproape rezolvat”! Anunţ şi despre Kennedy Boateng 4 NEWS ALERTPlecat de la Dinamo şi dorit de FCSB, Kennedy Boateng a semnat 5 Se face transferul lui Lindon Emerllahu la FCSB? Fotbalistul a dat răspunsul la ofertă 6 Salariu de 1.500.000 de dolari pentru Assad Al-Hamlawi. Clubul uriaş care îl transferă!
Citește și