FC Botoşani – CFR Cluj | Andrei Burcă a distrus-o pe FCSB în play-off! I-a dat gol în minutul 93 şi a provocat autogolul prin care ardelenii pot lua titlul

De Dragoș Vasile
Publicat: 18.05.2021, 22:08

Andrei Burcă a ieşit din nou la rampă. Fundaşul lui CFR Cluj a provocat autogolul care a deschis scorul în confruntarea cu FC Botoşani, meci la capătul căruia ardelenii pot câştiga al patrulea titlu consecutiv.

Andrei Burcă, gol în FC Botoşani - CFR

Profimediaimages.ro

Andrei Burcă a ieşit din nou la rampă. În a doua repriză a meciului cu FC Botoşani, partidă la capătul căruia echipa sa poate câştiga al patrulea titlu consecutiv, fundaşul a provocat un autogol care o apropie pe echipa lui Edi Iordănescu de mult râvnitul trofeu.

Andrei Burcă a ieşit din nou la rampă

Faza autogolului a început în minutul 53, când Ciprian Deac a executat un corner. Andrei Burcă şi a trimis cu capul spre poarta lui Pap, iar portarul oaspeților a fost păcălit de devierea lui Țigănașu.
Andrei Burcă, CFR Cluj
SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Burcă a salvat-o pe CFR Cluj în derby-ul cu FCSB

FCSB a remizat cu CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1. Andrei Vlad a gafat în minutul 90+3 şi l-a ajutat pe Andrei Burcă să restabilească egalitatea.

Fundaşul central al lui Edi Iordănescu şi-a luat astfel revanşa pentru penalty-ul făcut în minutul 17, când l-a faultat în careu pe Florin Tănase, iar căpitanul FCSB a deschis scorul.

„Echipa e omul meciului pentru că am ştiut să suferim. S-a simţit această încărcătură, ştiam că nu trebuie să pierdem. Mai mult am ţipat unii la alţii, nu ştim cât fotbal s-a jucat azi. Era un meci important, pentru titlu. Ştim că ne aşteaptă un meci foarte dificil cu Clinceni, aţi văzut ce a fost aseară.

Şi la pauză tot am sperat. Ştiam că este foarte important că nu trebuie să pierdem. Nu ştim dacă a fost penalty, important e că nu am pierdut. Am avut ocazii, nu am marcat. Mă bucur că am regăsit spiritul, că suntem o echipă puternică şi că nu cedăm.

Mă bucur enorm, mulţumesc lui Dumnezeu că am marcat. Era cazul să îmi ajut şi eu echipa, nu marcasem în acest sezon. Mai sunt multe etape de jucat, important e că suntem la mâna noastră după ce acest tur din play-off”, a declarat Andrei Burcă după FCSB – CFR Cluj 1-1.

CFR Cluj, campioana României
Fotbal extern • 12:54
CFR Cluj şi-a aflat posibila adversară din turul doi preliminar UEFA Champions League!
Decizie finală privind revenirea lui Bogdan Stancu la FCSB
Fotbal intern • 8:34
Decizie finală privind revenirea lui Bogdan Stancu la FCSB! Anunțul lui Gigi Becali
Fotbal extern • 15 iunie, 15:51
FK Borak Banja Luka, prima reacţie după tragerea la sorţi din UEFA Champions League: „N-avem cum să fim fericiți când picăm cu Clujul! CFR e favorită clară!”
Kate Middleton a folosit în public, din greșeală, un apelativ familial. Cum i s-a adresat Ducesa de Cambridge Prințului Charles
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului
1
15:37 EXCLUSIV AS.ro LIVE”CRZ Team”, aventuri cu Dacia neagră! Povești fabuloase din lumea raliului: ”Am plecat cu mașina de curse, pe străzi, până la Timișoara!” 15:33 Euro 2020 | Finlanda – Rusia 0-1. Gol superb marcat de Miranchuk. Golovin, aproape să dubleze avantajul rușilor 15:28 Cine este Șahtior Karagandy, adversara FCSB-ului din Conference League! Roş-albaştrii vor juca împotriva unei echipe care se luptă la retrogradare + Diferenţă uriaşă de valoare 15:01 FCSB, Universitatea Craiova şi Sepsi şi-au aflat adversarele din UEFA Conference League! Când şi unde se joacă meciurile 14:01 FABULOS! Ilie Dumitrescu a interzis apa minerală la Steaua: ”De mâine, toată lumea, apă plată!” Florin Tene, lecție de viață de la ”bătrânii vestiarului” :) 13:36 Un altfel de Euro 2020 | CR7, 11 din 5, cât Platini într-unul 13:07 Tyson Fury vs Wilder în iulie. Momente ciudate între cei doi la conferința de presă – VIDEO 12:58 Dinu Todoran i-a cucerit deja pe suporterii FCSB: „Ne-a şocat pe toţi! Este un super caracter!” Alesul lui Gigi Becali promite victorii pe bandă rulantă 12:54 CFR Cluj şi-a aflat posibila adversară din turul doi preliminar UEFA Champions League! 12:32 Euro 2020 | Turcia – Ţara Galilor, 19:00. Naționala Semilunei înfruntă „dragonii”. Gareth Bale, faţă în faţă cu Burak Yilmaz! Echipele probabile