Închide meniul

FC Botoșani – FCSB 0-0 | “E o presiune enormă!” Roș-albaștrii nu au uitat de eșecul din sezonul trecut: “Trebuie să luăm titlul”

Alexandru Ivan Publicat: 15 iulie 2021, 22:59

FC Botoșani – FCSB 0-0 | E o presiune enormă! Roș-albaștrii nu au uitat de eșecul din sezonul trecut: Trebuie să luăm titlul

fcsb.ro

FCSB nu a mai luat titlul din 2015, când la conducere se afla Costel Gâlcă. După plecarea lui Lucian Filip, nu a mai rămas niciun jucător din acea echipă în lotul actual al lui Dinu Todoran.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătorii lui FCSB simt presiunea ratării titlului

Jocul lui FCSB nu a strălucit la Botoșani. Roș-albaștrii puteau obține cele trei puncte dacă Florin Tănase marca de la 11 metri. În afara acelei faze, portarul Eduard Pap a “șomat” în poarta Botoșanului.

“Ne-am obișnuit să câștigăm aici. Eram important să începem cu dreptul. A fost primul meci și a fost greu. Cred că am controlat toată partida. N-a vrut să intre. Așteptăm următorul meci, capul sus, avem mulți jucători tineri.

Noi suntem alături de el. Tănase bate foarte bine. E un jucator important, are experiență, nu îi va fi greu. Trebuie să strângem rândurile că sunt jucători tineri mulți.

Va fi greu în acest sezon, nu am mai câștigat campionatul de atâția ani. Trebuie să luăm titlul, e o presiune enormă. Eu mă bucur că n-am primit gol, dar trebuia să marcăm”, a spus Valentin Crețu, după FC Botoșani – FCSB 0-0.

Reclamă
Reclamă

În stagiunea precedentă, FCSB a devenit prima echipă care ratează titlul după ce a terminat pe primul loc în sezonul regulat.

Alexandru Crețu: “Am fost fresh”

Noua achiziție a lui FCSB nu a dat vina pe oboseală pentru remiza de la Botoșani, ci pe lipsa de inspirație la finalizare.

“Avem o echipă tânără, cu calitate. Sper ca de la meciurile viitoare să ne reglăm mingea. Am fost chiar fresh. Am dominat meciul de la un cap la altul.

Reclamă

În Liga 1 e fotbal ca peste tot. Îmi pare rau că n-am luat cele trei puncte să mergem bine acasă. Sperăm să facem un meci bun în Conference League“, a spus și Alexandru Crețu.

FCSB va juca în turul 2 preliminar Conference League împotriva lui Shakhtar Karagandy, joi, 22 iulie. Returul este programat pe 29 iulie.

Înapoi la Homepage
Reclamă

În ce competiție europeană se va califica FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:08

Trent Alexander Arnold, primul assist la Real Madrid. Pasă superbă la golul lui Gonzalo Garcia

23:46 1 iul.

Cea mai mare surpriză de până acum de la Wimbledon. Coco Gauff, campioana de la Roland Garros, OUT din primul tur

23:24 1 iul.

Real Madrid, în sferturile Campionatului Mondial al Cluburilor. Gonzalo Garcia a decis meciul cu Juventus

23:19 1 iul.

Fostul fundaş al lui Dinamo, prezentat oficial la echipa lui Mircea Rednic: “A fost râvnit de multe cluburi”

22:54 1 iul.

Sorana Cîrstea, anunţ despre retragerea din tenis după eliminarea din primul tur de la Wimbledon

22:31 1 iul.

Cristi Chivu şi-a băgat jucătorii în şedinţă, după declaraţiile explozive ale lui Lautaro Martinez. Tensiuni uriaşe la Inter

1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 FotoDinamo și-a prezentat echipamentul pentru sezonul viitor! Imagini cu noul tricou al „câinilor” 3 FCSB – Utrecht 3-1! Campioana, doar victorii în cantonamentul din Olanda! Politic, primul gol pentru roș-albaștri 4 “Să-şi ia adio de la fotbal”. Gigi Becali, mesaj dur după accidentarea lui Darius Olaru. Ce i-a transmis căpitanului de la FCSB 5 “Nu am văzut atâta nesimțire” Laszlo Dioszegi atac uluitor la adresa lui Roland Niczuly! Portarul, trimis la Liga 3 6 “Cutremur” la Inter! Lautaro Martinez a răbufnit: “Cine nu vrea să rămână poate pleca!”
Citește și