FC U Craiova 1948 – CS Mioveni 4-2 | Eugen Trică, fabulos: "Am fost puțin inspirat azi!" Ce mesaj a transmis pentru rivalii de la Rapid

Alexandru Ivan Publicat: 30 aprilie 2021, 19:35

Câți bani a încasat Eugen Trică de la Adrian Mititelu

SportPictures / SportPictures via Hepta

U Craiova 1948 s-a văzut condusă după golul lui Blănaru din minutul 2. Oltenii n-au reușit să se apropie periculos de poarta adversă în prima parte, dar s-au dezlănțuit după pauză.

"Sunt foarte fericit pentru cele trei puncte. Am întâlnit una dintre cele mai bune echipe din Liga 2. A fost un meci greu. Îi felicit pe băieți pentru reacția pe care au avut-o după ce am primit gol", a declarat Eugen Trică, după FC U Craiova 1948 – CS Mioveni 4-2.

U Craiova 1948 – CS Mioveni 4-2 | Eugen Trică: "Am fost puțin inspirat azi"

Revenirea oltenilor s-a datorat și schimbărilor efectuate de Eugen Trică la pauză. Radu Negru, jucător introdus în locul lui Munteanu, a înscris pentru 2-1 în minutul 62.

"Am fost și eu puțin inspirat. L-am băgat pe Negru și a marcat. A ratat o ocazie uriașă la Călărași, dar azi i-a ieșit bine", a mai spus Eugen Trică.

Antrenorul de la FC U Craiova l-a mai remarcat și pe portarul Mogoșanu, cel care a salvat o situație de 1 versus 1 la scorul de 0-1. Și italianul Andrea Compagno a fost lăudat, cel care a adus egalarea în minutul 59.

"Compagno este atacant, protejează mingea foarte bine. Apare și la finalizare. Este un jucător care și marchează. Artizanul victoriei a fost… hai să-l numesc pe Mogoșanu, pentru că a avut acea intervenție la Blănaru", a afirmat Eugen Trică.

Eugen Trică, mesaj pentru Rapid în lupta de promovare

După victoria cu Mioveni, FC U Craiova a făcut un pas uriaș spre promovare. Eugen Trică a făcut însă apel la calm. Nu-l interesează ce fac rivalii de la Rapid.

"Legat de promovoare, șansele sunt de 50-60%. Până nu vom deveni matematic campioni, n-am cum sa fiu liniștit. Ne uităm doar la noi. Nu mă uit ce face Rapidul. Au meci cu Csikszereda. Dacă câștigă bine, daca nu câștigă, din nou bine.

Suntem foarte precauți. Orice meci pe care îl jucăm trebuie să-l jucăm foarte bine. Deocamdată nu am realizat nimic", a mai spus Eugen Trică.

După acest rezultat, FC U Craiova 1948 s-a distanțat la 6 puncte în fruntea play-off-ului din Liga 2, cu 4 etape rămase de jucat. Rapid, principala urmăritoare, are un meci mai puțin disputat. Oltenii au 7 puncte peste locurile care merg la baraj. Primele două poziții promovează direct.

Cine va câştiga Marele Premiu al Bahrainului?

29
feb.
0:16
AS.ro LIVE | Cristiana Oprea, invitata lui Dan Pavel (10:30). Prima româncă pilot din WRC vine cu poveşti de senzaţie
29
feb.
0:07
Cotele specialiştilor înaintea debutului Campionatului Mondial de Formula 1 2024. Max Verstappen şi Red Bull, favoriţi cerţi
29
feb.
0:02
Robert Bădescu, extrem de sincer după ce a marcat la debutul în tricoul lui Rapid: „Eu nu trebuia să fiu acolo”
29
feb.
0:01
Cristiano Bergodi, cucerit de Rrahmani şi Burmaz: „Sunt letali!” Ce a spus despre debutul de vis al lui Bădescu la Rapid
23:50 Albion Rrahmani, anunţ războinic după „dubla” din Rapid – UTA: „Vreau să marchez 20 de goluri!” Ce a spus şi Petrila 23:46 „E de cascadorii râsului” Mircea Rednic, categoric după Rapid – UTA: „După ce că încurci jocul…”. Ce i-a reproşat arbitrului 22:50 LIVE VIDEOPisa – Modena se joacă ACUM în AntenaPLAY! Spectacol în Serie B 22:46 UPDATEAlbion Rrahmani, gol după 53 de secunde în Rapid – UTA! Kosovarul a reuşit prima „dublă” din 2024 22:45 Rapid – UTA 4-1! Burmaz şi Rrahmani au făcut spectacol! Giuleştenii s-au apropiat de liderul FCSB 22:38 VideoGică Hagi, iureş la conferinţă: „Toţi banii i-am investit în tineri!” A amintit de Cristina Neagu şi Johan Cruyff Vezi toate știrile
29 februarie în astrologie. Ce aduce această zi, o dată la patru ani

Zodia nefericită a lunii martie 2024. Ea are cele mai multe probleme din cauza dragostei

Formula 1
Laszlo Dioszegi s-a prăbuşit emoţional după ce Sepsi a pierdut cu FC U Craiova. Patronul celor de la Sepsi a spus că i-a fost ruşine de jocul echipei
Liga 1 • 28 nov., 11:09
Laszlo Dioszegi s-a prăbuşit emoţional după ce Sepsi a pierdut cu FC U Craiova: „Mi-a fost ruşine! Am arătat jalnic”
Fază controversată în Liga a 2-a
Liga 2 • 9 nov., 21:28
FOTO
Fază controversată în Liga a 2-a! Centralul a trecut peste decizia asistentului și a validat un gol