FC U Craiova 1948 – FCSB 0-1 | Claudiu Keşeru, două goluri în două meciuri! „Devenim echilibraţi în joc, la minte!” Ce a spus despre lupta pentru titlul de golgheter

De Dragoș Vasile
Publicat: 18.09.2021, 22:49

FCSB a câştigat derby-ul cu FC U Craiova 1948, 1-0. Claudiu Keşeru a decis confruntarea de pe Ion Oblemenco. A fost al doilea meci consecutiv în care atacantul înscrie.

Claudiu Keşeru

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ce a spus Claudiu Keşeru despre lupta pentru titlul de golgheter

Chiar dacă a marcat în derby-urile cu Dinamo, 6-0, şi FC U Craiova 1948, 1-0, Claudiu Keşeru nu se gândeşte la titlul de golgheter. Atacantul e cu gândul la titlul aşteptat de suflarea roş-albastră de şapte ani.

„Simţeai că merge spre un 0-0 şi cu un moment care să te facă să înscrii. Diferenţa nu a fost mare. Un meci urât pentru telespectatori, nici pentru noi pe teren nu a fost prea plăcut. Acestea sunt meciurile în care trebuie să iei puncte, care se uită.

E prematur să vorbim despre obiectiv real. Nu luăm gol, am înscris de 7 ori în două jocuri. Încet încet devenim echilibraţi în joc, la minte.

(n.r. despre câte goluri îşi doreşte să marcheze la FCSB) Targetul e doar colectiv, atât”, a declarat Claudiu Keşeru la finalul meciului din Bănie.

Constantin Budescu, euforic după victoria din Bănie

Constantin Budescu l-a înlocuit chiar pe Keşeru, în minutul 77, şi jucat, în premieră, în această ediţie de campionat. La final, a anunţat că a trecut peste problemele medicale, dar că nu îşi doreşte să forţeze şi să rişte o recidivă.

„A fost foarte bine că am câştigat acest meci. Am revenit bine şi este ok că am obţinut cele trei puncte, asta era cel mai important. Am aşteptat să intru. Important este că ceea ce am făcut în seara asta am făcut bine.

Este foarte bine, mă simt bine. M-am antrenat în această vacanţă şi am avut o pauză destul de lungă. Mă simt bine, dar ca să nu fac vreo prostie prefer să nu risc nimic. Eu o să încerc să ofer cât mai multe pase, goluri… dacă se poate. Acum mai importante sunt punctele, am pierdut foarte multe şi acum alergăm să le recuperăm.

Nici nu am apucat să mă gândesc, importantă a fost victoria. Acum că a fost un meci mai prost, se mai poate întâmpla„, a declarat Constantin Budescu după FC U Craiova 1948 – FCSB 0-1.

Când se va juca Farul - FCSB, meciul amânat de LPF la cererea vicecapioanei
Fotbal intern • 25 oct., 0:11
Acuzaţii grave la adresa celor de la FCSB: „Nu e corect ce s-a întâmplat, să fim serioşi”. Accidentările, puse sub semnul întrebării
Dan Petrescu
Fotbal intern • 17:36
„Nu mi se pare corect”. Dan Petrescu, atac dur la adresa celor de la FCSB. Vicecampioana ar fi avantajată de LPF
Fotbal intern • 17:32
CFR Cluj a renunțat la transferul fundașului dorit de Dan Petrescu! Fotbalistul avea un istoric medical suspect

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Îți amintești de Elly și Cristian Șonea de la „Mireasă pentru fiul meu”? Cei doi au făcut un anunț important în urmă cu câteva ore
23:30 Barcelona – Real Madrid 1-2 | Conducerea catalanilor reacţionează după ce fanii l-au atacat pe Ronald Koeman. Tensiune maximă pe Camp Nou. „Condamnăm public actele violente” 23:23 Dinamo Kiev nu are adversar în Ucraina! Echipa lui Mircea Lucescu a obținut o nouă victorie și își continuă seria de invincibilitate 22:39 Dennis Man și Valentin Mihăilă, puși la zid de italieni după Reggina – Parma 2-1: „Nervos și egoist, deci e inutil!” / „Doar șutează, asta e tot!” 22:24 Seară neagră pentru Răzvan Lucescu în Grecia! PAOK a luat două goluri în 9 minute şi a pierdut derby-ul cu Olympiakos. Alex Mitriţă a jucat doar 19 minute 21:45 Manchester United – Liverpool 0-5 | Ole Gunnar Solskjaer, „băgat în depresie” de umilința fără precedent de pe Old Trafford: „Cea mai neagră zi!” Ce spune despre viitorul său 21:40 Manchester United – Liverpool 0-5. Căpitanul diavolilor rupe tăcerea după eșecul dureros. ”Vreau să le cer scuze fanilor. Fiecare trebuie să se uite în oglindă” 21:30 VIDEOBarcelona – Real Madrid 1-2. Momente incredibile după meci. Fanii au lovit cu pumnii în mașina lui Ronald Koeman 21:30 Unde ar putea pleca Mirel Rădoi! Destinaţie surpriză pentru selecţionerul României: „Banii sunt magnetici, are carte de vizită” 21:18 Manchester United – Liverpool 0-5 | Moment incredibil în Anglia! Fanii „diavolilor roșii” nu au mai suportat umilința și au plecat de pe Old Trafford la pauză 21:02 Barcelona – Real Madrid 1-2 | Carlo Ancelotti a dat lovitura pe Camp Nou! Record doborât după 56 de ani: „Am arătat că suntem puternici”