FC U Craiova – Rapid | Eugen Trică, declarația zilei! "Jucăm cu cea mai în formă echipă din Europa!" Îl vrea la centru pe Ovidiu Hațegan: "Ar fi ca în Champions League pentru el"

Alexandru Ivan Publicat: 17 aprilie 2021, 12:48

Comentarii
FC U Craiova – Rapid | Eugen Trică, declarația zilei! "Jucăm cu cea mai în formă echipă din Europa!" Îl vrea la centru pe Ovidiu Hațegan: "Ar fi ca în Champions League pentru el"

Eugen Trică, înainte de Craiova - Rapid

Craiova şi Rapid sunt pe primul loc la egalitate de puncte (42), dar oltenii au golaveraj mai bun. Următoarea clasată, Mioveni, este la patru puncte distanţă. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FC U Craiova – Rapid | Eugen Trică: "Întâlnim cea mai în formă echipă din Europa"

Rapid a legat cinci victorii consecutive. După un început de an dezastruos, giuleștenii au luat o opțiune serioasă la promovare. Eugen Trică i-a comparat pe elevii lui Mihai Iosif cu cele mai tari echipe de pe continent. 

"Întâlnim poate cea mai în formă echipă, nu numai din România, ci şi din Europa. M-am uitat, În ultimele 5 meciuri au reusit să câștige 5 din 5. Au marcat 15 goluri și au primit două. Deci au un atac foarte bun.

"Nu știu dacă mai sunt echipe prin Europa care au 5 victorii din 5. Trebuie să fim foarte atenți. Cine va câștiga se va desprinde de celelalte", a spus Eugen Trică, la conferința de presă dinaintea meciului cu Rapid.

Dacă Rapid merge ceas, Craiova a lăsat din turație în 2021. Oltenii au bătut tot în prima parte a campionatului, dar au pornit mai greu în retur. Doar trei victorii a obținut formația din Bănie în acest an.

Reclamă
Reclamă

Eugen Trică este al doilea antrenor al Craiovei din 2021, după Ovidiu Stîngă. Trică a adunat cinci meciuri la FC U Craiova. Bilanțul său este unul pozitiv: 3 victorii și două remize.

FC U Craiova – Rapid | Eugen Trică: "L-aș dori pe Hațegan"

Într-un meci cu o asemenea miză, Eugen Trică vrea un arbitru pe măsură. I-a sugerat pe Ovidiu Hațegan sau Istvan Kovacs, arbitri cu experiență în cuepele europene. Culmea, derby-ul dintre Craiova și Rapid se joacă de la 21:00, oră apropiată partidelor stelare din Champions League. 

"Mi-aș dori un Hațegan, un Kovacs, cei mai buni arbitri. Mai ales că se joacă la ora 21:00. Pentru domnul Hațegan ar fi un fel de Champions League", a încheiat Eugen Trică. 

Reclamă

În sezonul regulat, FC U Craiova a demolat-o pe Rapid cu 5-0. Derby-ul pentru promovare este programat luni și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro. 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:30

Lovitură pentru Cristi Chivu la Inter! Transferul de 60 de milioane de euro anunţat de Gazzetta dello Sport

12:21

EXCLUSIVInteligența artificială dă verdictul înainte de Turcia-România. Gemini: victorie dramatică în prelungiri

12:20

Turcia – România LIVE TEXT (19:00). Duel crucial pentru tricolori la barajul pentru World Cup 2026

12:18

De nicăieri: a revenit în circuit echipa națională care dispăruse fără urmă acum șase ani!

12:07

Turcii au luat foc: “Decizie șocantă!” Pe cine a lăsat Montella în afara lotului

11:49

Momentul așteptat de toți dinamoviștii. Ce spune Kopic despre situația lui Pușcaș: „E o veste bună”

1 Patru jucători, în afara lotului pentru duelul cu Turcia de la Istanbul. Pe cine a trimis Lucescu în tribune 2 Mihai Rotaru îşi face o nouă echipă la Craiova. A început selecţia 3 „Mulțumim UEFA pentru decizie” Turcii exultă după ce au aflat cine e arbitru cu România 4 Cum arată geanta de 10.000 de euro cu care Ianis Hagi s-a prezentat la plecarea naţionalei în Turcia 5 Fotbalistul nemulțumit de selecția făcută de Mircea Lucescu. A marcat 11 goluri în acest sezon de Liga 1 6 Încă o lovitură primită de Liverpool după plecarea lui Salah. Înlocuitorul, declarat „netransferabil”
Citește și