FC Voluntari – Universitatea Craiova 3-1. Prima înfrângere în play-off pentru Laurențiu Reghecampf! Budescu și Tamaș visează la podium

Dan Roșu Publicat: 18 martie 2022, 22:20

Universitatea Craiova - FC Voluntari, LIVE TEXT

Hepta

FC Voluntari – Universitatea Craiova 3-1. Echipa lui Laurențiu Reghecampf s-a oprit la șapte victorii consecutive. Oltenii au suferit primul eșec în play-off.

FC Voluntari a deschis scorul încă din minutul 7. Ricardinho a centrat în careu, iar Screciu a avut o deviere nefericită. Balonul s-a dus direct în poarta lui Pigliacelli.

La pauză, Reghecampf s-a enervat și a făcut trei schimbări. Nistor, Bic și Baiaram au intrat în locul lui Mateiu, Câmpanu și Crețu, toți cu prestații catastrofale în prima repriză. În minutul 57, Reghe a mers până la capăt și a epuizat toate schimbările, când l-a introdus pe Koljic în locul lui Markovic.

Planul lui Reghecampf nu a funcționat însă. Deși Gustavo a egalat în minutul 64, egalitatea s-a menținut doar trei minute. Pigliacelli a respins greșit o centrare a lui Budescu, iar Ricardinho a împins balonul în poartă. Adam Nemec a închis tabela cu un sfert de oră înainte de final, după ce a rămas singur cu portarul oltenilor.

Universitatea Craiova rămâne pe locul trei în Liga 1, dar e la patru puncte în spatele celor de la FCSB, care au și un meci mai puțin disputat. FC Voluntari a urcat pe poziția a patra, la trei lungimi de echipa lui Laurențiu Reghecampf.

FC Voluntari – Universitatea Craiova 3-1

Min 90: Final de meci! FC Voluntari – Universitatea Craiova s-a terminat 3-1.

Min 73: GOOOL FC Voluntari! Adam Nemec a marcat după ce a rămas singur cu portarul.

Min 67: GOOOL FC Voluntari! Ricardinho a marcat după o minge respinsă gresit de Pigliacelli.

Min 64: GOOOL Gustavo! Jucătorul brazilian a înscris cu o reluare simplă din fața porții.

Min 57: Reghecampf a mers până la capăt și a epuizat toate schimbările în minutul 57, când l-a introdus pe Koljic în locul lui Markovic.

Min 45: Pauză! Scorul este 1-0. Reghecampf s-a dezlănțuit și făcut trei schimbări. Nistor, Bic și Baiaram au intrat în locul lui Mateiu, Câmpanu și Crețu, toți cu prestații catastrofale în prima repriză.

Min 7: GOOOL FC Voluntari! Screciu și-a băgat mingea în propria poartă după ce a încercat să respingă o centrare. Fundașii lui Reghecampf au stat prost în teren

Min 1: A început meciul.

FC VOLUNTARI: 71. M. Popa – 13. D. Ciobotariu, 3. Meleke, 5. Armaș, 23. Al. Vlad – 24. Ricardinho, 66. Droppa – 22. Rață, 50. Budescu, 14. Marcelo – 77. Nemec
REZERVE: 12. Rîmniceanu, 6. Briceag, 98. Cr. Costin, 2. C. Achim, 21. Al. Ilie, 18. Helder, 10. Merloi, 80. L. Fulop, 27. Tehe
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

CSU CRAIOVA: 13. Pigliacelli – 29. Conte, 2. Papp, 6. Screciu, 11. Bancu – 7. Cîmpanu, 14. Alex Crețu, 8. Mateiu, 22. Gustavo – 20. Markovic, 9. Ivan
REZERVE: 1. Lazar, 33. M. Căpățână, 18. Vlădoiu, 27. Bic, 10. Vână, 16. D. Nistor, 17. Baiaram, 19. Koljic, 24. Roguljic
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

Știrea inițială

FC Voluntari – Universitatea Craiova | Declaraţiile lui Laurenţiu Reghecampf

Laurenţiu Reghecampf vrea neapărat locul 2 şi ţine să se apropie de FCSB. „Va fi un meci dificil pentru noi, ținând cont că vom juca pe un teren mult mai mic decât ceea ce suntem obișnuiți aici, acasă. Nu știm exact cum va fi gazonul, dacă va ploua. La ultima partidă pe care am jucat-o acolo, am avut probleme foarte mari din cauza ploii, a fost mocirlă.

Pe hârtie, suntem favoriți. Dar orice partidă este specială în play-off. Voluntari are jucători cu mare experiență în competiție, care pot face diferența. Trebuie să fim foarte atenți. Cu siguranță, gazonul nu ne avantajează.

Este foarte important să punem presiune, suntem prima echipă care joacă prima în play-off. Printr-o victorie, ridicăm ștacheta și punem presiune pe echipele din față. Deocamdată, nu avem probleme de lot.

Budescu și Tamaș sunt jucători care ajută foarte mult echipa din Voluntari, dar fotbalul nu se joacă în doi jucători. Nu văd valoarea echipei doar în acești doi jucători, cred că Voluntari formează un grup puternic, s-au calificat meritat în play-off. Au stilul lor de joc, nu este un stil atractiv. Nu e un stil care te face să înnebunești, dar este un stil productiv.

În momentul de față, cei de la CFR se pot urca numai singuri. Au un parcurs foarte bun, câștigă meci de meci, iar acest lucru nu poate decât să le aducă titlul aproape. Celelalte echipe stau la pândă, mai sunt foarte multe meciuri de jucat.

Echipa câștigătoare nu se schimbă, e clar. Nu este un avertisment pentru nimeni, dar e greu să iei anumite decizii când lucrurile merg. Ante Roguljic a fost mai mult accidentat decât sănătos, nu e vina mea, nu e vina lui. Nu cred că are motive să fie supărat”, a spus Laurențiu Reghecampf

FC Voluntari – Universitatea Craiova, din etapa a doua din play-off-ul Ligii 1, se va disputa vineri, de la ora 20:30, în format LIVE TEXT, pe www.as.ro.

11:15 Gigi Becali s-a enervat pe Mihai Stoica! Ce a produs furia patronului de la FCSB: „Băi, nu te enerva aiurea!” 10:37 VIDEORomânii atacă tabloul principal de la Saudi Smash 2024. Eduard Ionescu s-a calificat în turul 2, LIVE în AntenaPLAY 10:34 „Unde vei juca în sezonul viitor?” Răspunsul dat imediat de Risto Radunovic! Fundaşul, aproape să-şi încheie contractul cu FCSB 10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români Vezi toate știrile