FCSB – Rapid 3-1 | Junior Morais a pus tunurile pe Istvan Kovacs. „La orice contact erau pe jos!” Ce a spus despre eliminare

Publicat: 16 decembrie 2021, 0:08

FCSB - Rapid s-a terminat 3-1. A fost un final uluitor de meci, cu două goluri marcate în prelungiri. Junior Morais a acuzat arbitrajul lui Istvan Kovacs.

Junior Morais, după FCSB - Rapid 3-1

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Junior Morais s-a plâns că jucătorii celor de la FCSB s-au trântit la pământ la fiecare contact. În plus, fundașul brazilian al Rapidului susține că Istvan Kovacs l-a eliminat pe nedrept când i-a acordat al doilea galben, în minutul 77, după contactul cu Valentin Crețu.

Junior Morais: „La orice contact erau pe jos!”

”O înfrângere grea, fiindcă am făcut un meci foarte bun. Am luat roşu la o fază unde cred că nu meritam al doilea galben. Îmi pare rău pentru colegi. E păcat, ne-au bătut pe final.

Arbitrul azi cred că a greşit puţin, jucătorii de la FCSB la orice contact erau pe jos. Nu ştiu dacă ne-am bătut singuri, cei de la FCSB sunt foarte puternici. Cred că am jucat foarte bine”, a spus Junior Morais, după FCSB – Rapid 3-1.

În minutul 14, după o acţiune prelungită a lui Octavian Popescu şi după greşeli în serie ale fundaşilor rapidişti în propriul careu, mingea a ajuns la Olaru, care a şutat de la 17 metri, portarul Moldovan a respins în faţă şi Tănase a împins balonul în poartă.

În minutul 45+6, la o lovitură liberă de pe partea stângă, Radunovici l-a tras pe Săpunaru în careu şi Kovacs a dictat penalti, care a fost transformat cu siguranţă tot de fundaşul rapidist. Giuleştenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 77, după eliminarea lui Junior Morais pentur două cartonaşe galene.

În minutul 90+3, Săpunaru l-a faultat în careu pe Ianis Stoica, iar Tănase a transformat lovitura de la 11 metri dictatăd e Kovacs. Trei minute mai târziu, După un contraatac, Ianis Stoica a marcat cu un şut din interiorul careului, deviat în poartă de Crepulja.

Partida a fost întreruptă în minutul 3, după ce ambele galerii au aruncat fumigene şi petarde pe teren. Stadionul a fost acoperit de un fum dens şi cele două echipe s-au strâns la mijlocul terenului. Meciul s-a reluat în minutul 9.

În clasament, primele şase locuri sunt ocupate de CFR Cluj – 51 de puncte, FCSB – 43 de puncte, FC Voluntari – 34 de puncte, FC Botoşani – 33 de puncte, Rapid – 31 de puncte şi CS Universitatea Craiova – 31 de puncte.

Liga 1 • 10 aug., 0:10
Revenirea lui Nicolae Dică la FCSB, contestată de un fost coleg: „E de neînţeles! E clar că Gigi Becali nu va renunţa la stilul său”
Eugen Trică, după FC U Craiova 1948 - CFR Cluj 0-2
Liga 2 • 22:34
Eugen Trică, după ce fiul său a debutat la CSA Steaua împotriva sa: „Mi-a fost frică atunci când a intrat! Mă gândeam: ‘Mă, tocmai mie să îmi dea gol?!'”