EXCLUSIV AS.ro LIVE

Florentin Petre, la un pas de transferul la Steaua: “E prima dată când o spun!” “Piticul”, dezvăluire de senzaţie: “Am fost la două echipe într-o zi!”

Dragoș Vasile Publicat: 14 decembrie 2021, 11:12

Comentarii
Florentin Petre, la un pas de transferul la Steaua: E prima dată când o spun! Piticul, dezvăluire de senzaţie: Am fost la două echipe într-o zi!

MMA / MMA2

Florentin Petre, la un pas de transferul la Steaua

Florentin Petrea şi-a făcut junioratul la Dinamo şi a ajuns să scris istorie în tricoul echipei din Ştefan cel Mare. Chiar şi rivalii de la Steaua l-au vrut pe mijlocaş, însă tatăl acestuia a avut un cuvânt greu de spus.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Eram imediat după Revoluţie. E prima dată când o spun. Eu trebuia să merg la Steaua. Nea’ Sile Aelenei jucase la Steaua. A venit la mine şi m-a întrebat ce vreau să fac: “Vrei să mergi la Steaua sau rămâi la Dinamo?”. Chirilă era la uşă. M-a luat de mână şi a zis: “Tu mergi cu mine!”. Voia să mă ia cu vreo doi ani înainte. Avea toată trupa cu Tararache, Laurenţiu Lică, Cătălin Hîldan. Era grupul făcut din 1996. M-a dorit atât de mult.

Tata era afară şi m-am dus să vorbesc cu el. A avut un moment de excelenţă. Din Popeşti până la Dinamo făceam o ora şi jumătate pe zi. Mi-a zis: “Eu nu pot să te duc în Ghencea! Din punctul meu de vedere e mai bine să rămâi la Dinamo”. Din momentul acela, m-am dus la domnul Aelenei şi l-am îmbrăţişat. După ce am terminat antrenamentul cu Victoria şi m-am dus şi m-am antrenat cu Dinamo. Am fost la două echipe într-o zi”, a declarat Florentin Petre, în exclusivitate, la AS.ro LIVE.

Florentin Petre, triplu campion cu Dinamo

Florentin Petre a fost crescut la Dinamo și a jucat timp de 11 ani la echipa mare a “câinilor”. A reușit să câștige trei titluri de campion cu echipa din Ștefan cel Mare, cinci Cupe ale României și o Supercupă, la începutul anilor 2000.

În prezent, Florentin Petre este antrenor la Dacia Unirea Brăila, echipă cu care a reușit promovarea în Liga 2. La Brăila, fostul dinamovist îl antrenează pe fiul său, Patrick Petre.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:46 2 apr.

Cum l-a numit Adrian Mutu pe Gigi Becali, după ce patronul FCSB-ului a vorbit cu ministrul Apărării la telefon!

23:33 2 apr.

Iuliu Mureşan a confirmat că Marius Bilaşco merge la Rapid! A anunţat şi ce se întâmplă cu Bogdan Mara

23:12 2 apr.

Sfâșietor. Ultimul mesaj pe care i l-a trimis soția lui Diogo Jota, dar acesta nu a apucat să-l citească

23:10 2 apr.

Primul pas oficial pentru numirea lui Gică Hagi ca selecţioner al naţionalei! Comisia Tehnică are şedinţă vineri

22:47 2 apr.

Istorie în Champions League feminin. Barca a învins-o pe Real Madrid cu 12-2

22:40 2 apr.

Steaua a obţinut primul succes în play-off, 2-0 cu Chindia. Înlocuitorul lui Adi Popa a dat gol cu călcâiul!

1 EXCLUSIVÎncepe revoluţia: Primii titulari ai României, OUT de la naţională în era “Gică Hagi” 2 EXCLUSIVPrima condiţie pe care FRF i-a refuzat-o lui Gică Hagi, în negocierile pentru preluarea naţionalei României 3 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 4 S-a decis o altă plecare de la FCSB! Gigi Becali şi Mihai Stoica îi aduc înlocuitor 5 Reacția lui Gigi Becali după anunțul Ministrului Apărării: „Eu vreau Steaua doar pentru suporteri” 6 Asta ar fi lovitura secolului. Guardiola, printre favoriții la banca naționalei Italiei
Citește și