Închide meniul

Fotbalul de la noi a murit! Adevărat a murit!

Antena Sport Publicat: 2 mai 2021, 6:53

Comentarii
Fotbalul de la noi a murit! Adevărat a murit!

Fază din Universitatea Craiova - FCSB 2-0

Poate că s-au gândit la sănătatea lor, să nu mănânce prea multe ouă, prea mult cozonac. Normal, e o glumă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Totuși, decizia e de neînțeles. Niciodată audiențele n-au fost la cele mai înalte cote în ziua de Paște, așa că nu poate fi acesta motivul. Atunci care? Greu de explicat. Mare consumator de TV, românul fuge de televizor în ziua de Pațte. E ocupat cu grătarele, cu ieșirile, iar consumul de TV nu e la cele mai înalte cote. O arată audiențele din anii trecuți, în care share-ul nu a excelat. Nici anul trecut, când Paștele a fost tot în Pandemie, la fel ca în acest an.

Da, poate ca spoturile de Paște curg și azi, după care ies. Poate fi o explicație. Dar și luni, în a doua zi de Paște, situația e similară. Așa că era loc, poate, de patru meciuri pe 3 mai. Iar în a doua zi de Paște e dovedit. Consumul de TV crește considerabil. Liga nu a fost de acord!

Da, șefii ligii au spus că nu e decizia lor să pună patru meciuri în ziua de Paște. E a deținătorilor de drepturi, a televiziunilor. Ei dau milioanele, ei taie și spânzură. Liga tace și îi lasă să decidă. Pentru că așa e înțelegerea făcută.

Cluburile nu țipă pentru că, majoritatea, trăiesc și supraviețuiesc de pe urma acestor drepturi. Oricum, umflate pentru interesul tot mai scăzut al fotbalului de la noi. 

Reclamă
Reclamă

Ca un contraexemplu pot aduce campionatul Italiei, unde de Paștele Catolic nu se joacă, iar marea majoritate a meciurilor sunt programate sâmbătă. Iar în duminica de Paște jucătorii sunt liberi să stea alături se familii, de prieteni.

În România, unde cultura fotbalului e pe cale de dispariție, meciurile sunt tot mai puțin atractive, nu cred că era cazul să se creeze atâta agitație în ziua de Paște. În loc să ciocnească ouă roșii, fotbaliștii își ciocnesc gleznele. Și ca la orice meci, mai scapă și câte o înjurătură, deși nu se cade de Paște. E cireașa de pe Pască.

Și să nu uităm ca, pe lângă jucători, antrenori, staff, mai sunt ținuți în priză și restul oamenilor din jurul meciului: jurnaliști, stwewarzi, copii de mingi, etc.

Reclamă

Pentru ei, azi nu este zi de sărbătoare! 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va mai prinde Louis Munteanu echipa naţională după transferul la DC United
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:38
Hansi Flick, reacție fermă după ce i-a „furat” jucătorul lui Cristi Chivu: „Are multă calitate”
17:29
“Te mai gândeşti la naţională?” Răspunsul lui Maxim după ce staff-ul lui Lucescu l-a văzut “la lucru” cu românii
17:16
Oțelul și-a vândut golgheterul. Suma incredibilă obținută de gălățeni în schimbul transferului
17:13
Motivul pentru care Deian Sorescu şi-a amânat nunta! Viitoarea soţie nu a fost de acord: “Nu mai am păr”
17:03
Veste bună pentru Universitatea Craiova, în cantonament. Jucătorul revenit pe teren după operație
16:55
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 6 ianuarie
1 Gigi Becali s-a întâlnit în trafic cu un fost fotbalist al FCSB şi a răbufnit: “Am pierdut 20 de milioane de euro din cauza ta!” 2 Gigi Becali a anunțat un nou transfer la FCSB. „Ordinul” dat în direct: „Dăm bani, nu e problemă” 3 “Să meargă la puşcărie!” Laszlo Balint a răbufnit: “E de neiertat” 4 Ofertă uriaşă pentru Universitatea Craiova, pentru Steven Nsimba! Anunţ de ultimă oră 5 Universitatea Craiova a anunţat primul transfer al anului: “Unul dintre cei mai valoroşi” 6 Cristi Chivu, descris de italieni în doar trei cuvinte după ce Inter a dat recital în primul meci din 2026
Citește și