Gabi Balint prevede un viitor sumbru pentru Steaua: “S-ar putea să dispară”. Gigi Becali şi Victor Piţurcă, acuzaţi: “Au făcut lucruri ilegale”

Publicat: 13 noiembrie 2024, 10:55

Comentarii
Gabi Balint prevede un viitor sumbru pentru Steaua: S-ar putea să dispară. Gigi Becali şi Victor Piţurcă, acuzaţi: Au făcut lucruri ilegale

Colaj Victor Piţurcă - Gigi Becali - Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Gabi Balint se teme pentru viitorul echipei Steaua Bucureşti. Fostul mare jucător, câştigător al Cupei Campionilor Europeni în 1986, este de părere că formaţia din Ghencea poate avea de suferit în viitor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nici în acest sezon, Steaua nu are drept de promovare în prima ligă. Balint se teme ca echipa să nu aibă de suferit din cauza unui ministru care va putea decide în viitor ca echipa să nu mai primească finanţare.

Victor Piţurcă şi Gigi Becali, acuzaţi de Gabi Balint: “Au făcut lucruri ilegale la Steaua”

Gabi Balint a vorbit şi despre preluarea clubului Steaua, aşa cum se numea în 2003, de către Gigi Becali. Fostul mare jucător nu s-a ferit să îi acuze pe Gigi Becali, Victor Piţurcă şi Viorel Păunescu că au făcut lucruri ilegale la vremea respectivă:

“Păunescu (n.r.- Viorel Păunescu) nu avea voie să predea, era un administrator acolo, nu era echipa lui ca s-o dea mai departe. Atât a costat Steaua în 2003 – 8 milioane și ceva de dolari. Și, în funcție de asta, au împărțit niște acțiuni. Au trecut atâția ani…

Cum să nu-mi amintesc? Eu am fost membru fondator și am fost dat afară. Și încă 100 ca mine. S-a făcut o taxă peste noapte și unii nici nu au știut, alții nu-și permiteau. Special s-a pus o dată, dacă nu se plătește, la revedere. Și de la 100 și ceva de membri s-au redus la 10-12.

Reclamă
Reclamă

Pițurcă a știut de toate aceste lucruri, a fost de acord, eu cred că nu a procedat bine. După aceea și-a dat seama că a greșit, și-a schimbat opinia. Dar el a fost unul dintre cei care au făcut lucrurile astea ilegale (n.r.- schimbarea entității juridice în timpul competiției). El știe, nu mă feresc s-o spun.

El, cu Păunescu și cu Gigi Becali. Ei trei au făcut lucrurile astea. S-ar putea ca echipa (n.r.- CSA Steaua) să dispară în curând. E posibil să vină un ministru care să spună `gata, clubul Steaua se desființează, nu mai dăm niciun leu`”, a declarat Gabi Balint, la digisport.ro.

Gabi Balint susţine că Steaua nu îl va da în judecată pe Mircea Lucescu: „Sunt convins că i se va explica”

Gabi Balint a comentat zvonul că Steaua îl va da în judecată pe Mircea Lucescu. Selecţionerul României a vorbit la finalul meciului FCSB – Midtjylland 2-0 despre prestaţia campioanei României.

Reclamă

În discursul său, Mircea Lucescu i-a numit pe cei de la FCSB „Steaua”. Selecţionerul nu este singurul om din fotbalul românesc care îi numeşte pe cei de la FCSB astfel.

„Am citit și eu, dar nu este adevărat. Este mai mult un apel al celor de la Steaua către FRF, ca Mircea Lucescu să nu mai spună așa. Nu am intervenit eu în acest caz, dar nu cred. Pentru că sunt mulți oameni care-i spun Steaua.

Până la urmă, fiecare are dreptul să spună ce vrea, să strige Steaua. Până la urmă, și nouă ne place că se aude acest nume pe stadion. Dar cred că ar trebui să-i spună FCSB.

Până la urmă, echipa asta are palmaresul ei. Și nu este de ce consideră fiecare, ci contează ce s-a stabilit. Și mi-e mi-a scăpat uneori, dar când o spui intenționat, asta denotă altceva.

S-a exagerat însă cu procesul lui Mircea Lucescu. Deja se exagerează. Sunt convins că i se va explica și va lua o decizie pe viitor”, a declarat Gabi Balint, la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi meritat Istvan Kovacs să arbitreze şi în fazele superioare ale Campionatului Mondial 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:40

Mirel Rădoi aduce întăriri din Liga 1! Gaziantep a luat un campion de la Universitatea Craiova

15:32

Lista echipelor care au obținut licența pentru Liga a 2-a. Două mari necunoscute + CS Dinamo așteaptă

15:14

Gabriela Ruse, eliminată încă din primul tur de la Iaşi Open! A câştigat doar 4 game-uri în faţa numărului 100 WTA

14:30

Cufăr special pentru Cupa Mondială! Cum îşi va face apariţia trofeul la marea finală de duminică

13:41

“Cutremur” la CFR Cluj! Ardelenii, în mare pericol să fie excluși din cupele europene. Luptă contra-cronometru

13:06

Show-ul din pauza finalei Cupei Mondiale | Cine cântă, cât durează și obiectivul de a strânge 100 de milioane $

1 FIFA a făcut anunțul! Cine arbitrează semifinala Franța – Spania și ce se întâmplă cu Istvan Kovacs 2 Dan Șucu nu mai investește la Rapid! Decizie radicală luată de patronul formației giuleștene 3 Şoc în fotbalul internaţional. A murit arbitrul exclus de la Cupa Mondială, la câteva săptămâni de la decizie! Avea 38 de ani 4 Patru plecări “dintr-un foc” de la Dinamo. Jucătorii la care a renunţat Nuno Campos, înainte de startul sezonului 5 Gigi Becali se dezlănţuie pe piaţa transferurilor! A anunţat alte trei veniri la FCSB, după ce s-a înţeles cu Drăguş! 6 George Pușcaș, OUT de la Dinamo! Situație tensionată după ultimele discuții
Citește și