Închide meniul

Haos în fotbalul românesc! Dinamo nu mai are când să joace restanţele. Anunţul lui Burleanu dinamitează play-out-ul

Antena Sport Publicat: 3 august 2020, 15:13 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:12

Reclamă
Haos în fotbalul românesc! Dinamo nu mai are când să joace restanţele. Anunţul lui Burleanu dinamitează play-out-ul

Fază din meciul Dinamo - Voluntari

Dinamo este echipa care are cele mai multe partide restante, iar LPF a propus ca sezonul din play-out să fie prelungit. Comitetul Executiv al FRF a respins această variantă şi a hotărât ca actuala ediţie de campionat să se încheie pe data de 12 august, cel târziu, cu meciul de baraj pentru promovarea-rămânerea în Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Răzvan Burleanu: "A fost respinsă propunerea LPF"

"A fost respinsă această propunere. S-a avansat o altă variantă pentru a fi discutată. Anume, de a discuta dacă îşi doresc ca meciurile de baraj să se dispute în 9, respectiv 12 august sau să se încheiei pe 9 campionatul şi barajul să se joace doar într-o singură manşă. Liga discută cu cluburile şi ne comunică un răspuns.

Toate cele 6 cluburi din play-off au susţinut că nu sunt de acord cu prelungirea. 6 cluburi din play-out ne-au trimis scrisori că nu sunt de acord cu prelungirea campionatului.

O amânare ar presupune ca toate celelalte echipe să stea şi să aştepte ca celelalte echipe să îşi recupereze meciurile. Au jucători cărora le expiră contractul pe 5 august sau 15 august. După integritatea competiţiei ar avea de suferit pentru că nu ar mai avea aceiaşi jucători sub contract", a declarat Răzvan Burleanu, la încheierea Comitetului Executiv.

Răzvan Burleanu: "LPF va consulta din noul cluburile"

"În primul rând vă amintesc că de la începutul crizei este ca situaţia cea mai problematică este ca o echipă să stea 14 zile în carantină. În momentul de faţă vedem Dinamo venind mult mai devreme, e un risc. 

Reclamă
Reclamă

Sănătatea acestor jucători poate fi pusă în pericol. LPF va consulta din nou cluburile şi va decide dacă barajul se va disputa într-o singură manşă", a mai spus Burleanu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:46

Echipa favorită să câştige Champions League, după stabilirea semifinalelor. Surpriza uriaşă anunţată de un supercomputer

10:30

„O minciună”. Mihai Stoica, o nouă replică acidă pentru Marius Şumudică. Ce i-a transmis antrenorului de la Rapid

10:09

„Mă doare sufletul”. Reacţie tulburătoare după moartea lui Aaron Boupendza. Calvarul prin care trecea fotbalistul

9:50

VIDEODani Carvajal şi Bukayo Saka, aproape de bătaie în Real Madrid – Arsenal. Ce nu s-a văzut la TV

9:29

Programul etapei a 7-a din play-off. Când se joacă derby-ul FCSB – Dinamo

8:58

Simone Inzaghi, după Inter – Bayern 2-2: „Am dat tot ce am avut”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 3 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului
Citește și