Duckadam a recunoscut a fost emoţionat când l-a văzut în carne şi oase pe Nicolae Ceauşescu.
"Nu l-am cunoscut până când am primit decorația de la el. Dar de ce să mint?, mi-ar fi plăcut să-l cunosc. Sau să schimb măcar două vorbe cu el. Probabil că a fost stelist și l-am simțit la acea ceremonie că ar vrea să ne spună ceva. Dar el n-a ieșit absolut deloc din protocol. A spus ce trebuia să spună. Noi trebuia să fim îmbrăcați frumos, să mergem să luăm decorația cu mâna stângă, ca dreapta să fie liberă să dai mâna cu el. El spunea „Felicitări!" și noi "Servim patria!". Iar când mergeam cu paharul de șampanie e posibil să fi avut emoții mai mari decât la Barcelona.
Duckadam: "Mergeai 10 metri cu paharul, trebuie să nu-l scapi, să nu te împiedici"
Păi, mergeai zece metri cu paharul, să nu-l scapi, să nu te împiedici. Acolo trebuia să mai spunem și "Să trăiți, tovarășe comandant suprem!". Eu când am ajuns în fața lui am uitat textul și i-am zis „Sănătate". Povestea tare e înainte să ajungem la Ceaușescu!", a spus Duckadam, conform gsp.ro.
- Duckadam, dezvăluire savuroasă despre prima întâlnire cu Nicolae Ceauşescu
- Cum a reacţionat Helmut Duckadam
- Norvegia - Franţa e vineri, de la ora 22:00, LIVE pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Senegal - Irak e vineri, de la ora 22:00, LIVE pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY
- Părinții și suporterii abuzivi de la meciurile de juniori, subiect de discuție în Comitetul Executiv FRF. Ce modificări apar
- Clubul din România a intrat în colaps! Au anunțat intrarea în insolvență
- Mihai Stoica, anunţul momentului la FCSB. Starul care are “ofertă pe bani mulţi”
- Un fotbalist a primit interzis în România! Motivul sancțiunii uluitoare dictate de Comisia de Disciplină
- Zeljko Kopic a revenit în România şi a oferit prima reacţie după despărţirea de Dinamo































