Becali a fost primul patron din Liga 1 care a scăzut salariile cu 50 la sută, pe o perioadă de 6 luni. Doar 6 jucători nu au acceptat propunerea și au fost trimiși în șomaj tehnic.
Cei de la Sepsi Sfântu Gheorghe au luat aceeași decizie de scădere a salariilor pe o perioadă de doar 3 luni.
Cornel Șfaițer: ”Am găsit înțelegere la jucători”
Managerul celor de la Sepsi, Cornel Șfaițer, a dezvăluit că jucătorii au acceptat diminuarea salariilor. Sepsi a avut un buget de 7 milioane de euro pentru acest sezon.
„S-au plătit integral salariile pe martie și s-a negociat o reducere a contractelor pentru următoarele trei luni. Am găsit înțelegere la jucători și s-au diminuat contractele cu 50 la sută pentru trei luni de zile. Contractele sunt la zi, primele sunt la zi, chiriile la zi, obligațiile la stat sunt la zi. Deocamdată nu sunt probleme financiare, dar a trebuit să ne luăm niște măsuri de precauție. E clar că în aceste trei luni scad și veniturile și nu vrem să ne dezechilibrăm financiar”, a spus Cornel Șfaițer pentru Prosport.
- Gigi Becali a fost primul care a redus salariile
- Sepsi Sfântu Gheorghe, al doilea club care a tăiat salariile la jumătate
- Jucătorii au accepta reducerea
- Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
- Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
- Soţia brazilianului Ronaldo a răbufnit: „Corupţia continuă! O ţară dezgustătoare”
- Gică Hagi, ultimatum pentru jucători! Anunţ clar după ce Farul a ratat play-off-ul: „E important”
- Florin Talpan a răbufnit, după ce nu a fost numit comandant la CSA Steaua. Scenariul incredibil lansat: „Vor să-l ajute pe Becali”
- Dumitru Dragomir anunţă o nouă forţă în fotbalul românesc: „E printre cei mai mari conducători din ţară. Se pricepe mai bine decât Becali”
- A murit Gabor Biro, dublu campion al României cu UTA! A eliminat-o din Cupa Campionilor pe Feyenoord, care era câştigătoarea en-titre a competiţiei