Ionuț Chirilă preferă să-și riște postul de la Clinceni doar ca să promoveze jucători tineri. Antrenorul susține că doar așa se poate ridica nivelul fotbalului românesc.
Ionuț Chirilă, salvatorul fotbalului românesc
“Trebuie să-ți riști profesia ca să dai credit jucătorilor tineri. Altfel nu ai cum să crești nivelul fotbalului românesc. Vor veni jucătorii străini care vor bloca elanul tinerilor străini. Vor avea de suferit naționalele și Liga 1. Campionatul în continuare mi se pare la un nivel mediocru”, a spus Ionuț Chirilă, la conferința de presă de după meciul Academica Clinceni – FC Botoșani 1-1.
În meciul cu FC Botoșani, Chirilă a titularizat doi puști, pe Ștefan Dobre (20 de ani) și pe Marius Cioiu (21 de ani). În repriza a doua, l-a mai aruncat în luptă și pe Valentin Dumitrache (18 ani).
Cu FCSB, dintre puști, Chirilă l-a trimis în primul “11” doar pe Cioiu, dar la introdus în repriza a doua și pe Valentin Dumitrache.
Academica Clinceni – FC Botoșani 1-1
Clinceni s-a văzut condusă de FC Botoșani încă din minutul 14, după golul lui Dawa. Oaspeții au rămas în 10 oameni în startul reprizei a doua, după ce Edjouma a văzut al doilea galben, iar Clinceniul a profitat și a egalat în minutul 76, prin Bautista.
“Pe Ventura l-am transformat din mijlocaș la închidere în fundaș central. Am fost mulțumit de el. Într-un meci cu Botoșani trebuie să faci pressing agresiv și să faci joc de posesie. Dacă îi lași să joace, ești curătaț. Dacă îl lași pe Ongenda să se întoarcă, ești curățat. Eu aveam nevoie să le închid benzile”, au fost concluziile lui Ionuț Chirilă, la finalul meciului.
După 1-1 cu FC Botoșani, Clinceni a rămas pe ultimul loc în Liga 1, fără victorie în acest sezon, cu doar 3 puncte după 11 etape. De cealaltă parte, FC Botoșani a urcat pe locul al doilea în Liga 1, cu 22 de puncte, la 8 lungimi în spatele liderului CFR Cluj
- Ionuț Chirilă, discurs manifest
- Antrenorul Academicii Clinceni vrea să salveze fotbalul românesc
- Sezonul din NBA se vede exclusiv în AntenaPLAY, începând cu 26 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Gluma virală făcută de Adrian Petre cu ocazia sărbătorii de Halloween
- 10 minute de haos la finalul partidei Botoșani-Farul! S-a dictat penalty, apoi a fost anulat la VAR!
- Florin Gardoș, mesaj dur după ce soţia lui Laurențiu Popescu a plâns în tribună, la meciul cu Sănătatea: “Poate ar fi bine…”
- Cu ce echipă a semnat Patrick Petre: “Bine ai venit!”
- Finala Stelei de Cupa Campionilor, ștearsă complet pe aplicația UEFA. Haos total și pe site
































