CS Mioveni – Dinamo 2-1. Incredibil! Gazdele au întors scorul în prelungiri. Final de coșmar pentru echipa lui Mircea Rednic

Alexandru Ivan Publicat: 16 decembrie 2021, 19:20

CS Mioveni - Dinamo 2-1

Hepta

• CS Mioveni – Dinamo 2-1
  • Final interzis cardiacilor

Dinamo a deschis scorul la Mioveni prin Deian Sorescu, în minutul 62, din penalty. „Câinii” și-au menținut avantajul până în minutul de prelungire. Finalul a fost de coșmar pentru echipa lui Mircea Rednic.

Plamen Iliev a făcut penalty în minutul 90+1, după ce a lovit un adversar la un corner, iar Sanoh a înscris fără probleme de la 11 metri. Dinamo n-a plecat însă nici măcar cu un punct de la Mioveni. În minutul 90+5, Bogdan Rusu a prins un voleu de zile mari, de la marginea, careului, a oprit toate cele trei puncte în conturile argeșenilor.

Dinamo a rămas pe locul 15 în Liga 1, cu doar 12 puncte acumulate după 20 de etape. Echipa lui Mircea Rednic a ajuns la șase puncte în urma lui FC U Craiova 1948, prima echipă deasupra locurilor direct retrogradabile.

CS Mioveni – Dinamo 2-1

Min 90+5: GOOOL CS Mioveni! Bogdan Rusu a înscris cu un voleu superb de la marginea careului. Dinamo a fost întoarsă în prelungiri

Min 90+3: GOOOL CS Mioveni! Musah Sanoh l-a învins pe Iliev de la 11 metri.

Min 90+1: Penalty pentru Mioveni! Plamen Iliev a lovit un adversar la un corner și a făcut penalty

Min 80: Andrei Radu este înlocuit de Ricardo Grigore. Fundașul dinamovist nu a mai putut continua meciul și s-a întins pe gazon, după ce a fost comoționat.

Min 62: GOOOL Dinamo! Deian Sorescu a marcat dintr-un penalty pe care tot el l-a obținut.

Min 41: Ocazie monumentală ratată de Mioveni! Blănaru a șutat pe lângă minge, singur cu Plamen Iliev!

Sursa: captură Digi Sport

Min. 18: O nouă şansă de gol pentru Mioveni. Chiar fostul jucător al „câinilor”, Adrian Scarlatache (35 de ani) a fost aproape să înscrie. După o fază fixă, a trimis mingea peste transversală, din poziţie ideală!

Min. 13: Ocazie importantă pentru gazde. Oancea a trimis un şut la colţul lung, care a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Iliev.

Min. 1: A început meciul de la Mioveni.

CS Mioveni: Ducan – Balaur, Scarlatache, Garutti – Oancea, Panait, Dumitriu, Burnea – Buziuc, Rusu, Blănaru
Rezerve: I. Popescu, Rădescu, Al. Iacob, Șerbănică, Toma, Sanoh, Veres, Coșereanu, Dat
Antrenor: Alexandru Pelici

Dinamo: Iliev – A. Radu, Pinto, Ehmann, Kainourgios – Itu, Răuță, Carp, Torje – Țîră, Sorescu
Rezerve: Eșanu, Gluhakovic, R. Grigore, R. Popa, Amzar, Măgureanu, Ivanovski , Nunic, Bordușanu

Antrenor: Mircea Rednic

Mircea Rednic e gata să o schimbe pe Dinamo din temelii în perioada de transferuri din iarnă. Cei mai importanți jucători de care „Puriul” vrea să scape sunt Steliano Filip și Cosmin Matei.

Bine, nu se poate să reziliem acum cu Matei și Filip. Trebuie să vină perioada de transferuri. S-a discutat cu ei. Nu au solicitat nicio șansă. Nu e vorba de șansă. E o decizie pe care am luat-o. Nu vreau să mai deschidem subiectul. Mai sunt și alți jucători cu care se discută pentru rezilierea pe cale amiabilă și unii care vor fi dați spre împrumut. Avem 38 de jucători sau mai mult.

Trebuie să ne încadrăm în buget. Trebuie să rămână o echipă în care să fie concurență. Am spus că voi face modificări dacă e nevoie. Nu stau să dau explicații. Când nu sunt rezultate, antrenorul răspunde. Dar mai sunt momente în care și jucătorii sunt trași la răspundere, și mi se pare corect. Eu sunt antrenor, eu lucrez, eu știu capacitatea lotului”, a spus Mircea Rednic, la conferința de presă dinaintea meciului.

Victoria este obligatorie pentru alb-roşiii dacă vor să se apropie de îndeplinirea obiectivului, salvarea de la retrogradare. Pe penultimul loc în Liga 1, Dinamo se poate apropia la două puncte de Mioveni în cazul unui succes în meciul direct.

Va cuceri Dan Petrescu titlul din Liga 1, cu CFR Cluj, în 2024-2025?

23:55
Cristiano Bergodi, criză de nervi după Rapid – Sepsi 0-1! Întrebarea care l-a scos din minţi: „Nu mă înveţi tu fotbal!”
15
23:29
Dan Şucu a anunţat o decizie radicală la Rapid după a patra înfrângere la rând în play-off a giuleştenilor!
15
23:17
Cristiano Bergodi, anunţ despre plecarea de la Rapid, după înfrângerea cu Sepsi: „Cel mai greu moment!”
15
23:16
Reacţia lui Paul Iacob, după ce suporterii giuleşteni i-au cerut demisia lui Bergodi: „Noi suntem principalii responsabili”!
15
22:52
Reacţia lui Marius Ştefănescu după ce a fost înjurat de fanii Rapidului! Mesajul către suporterii giuleşteni
15
22:43
Fanii de la Rapid i-au cerut demisia lui Cristiano Bergodi! Numele lui Marius Şumudică, scandat în Giuleşti
15
22:21
Florinel Coman, sfătuit să nu se grăbească să plece de la FCSB! Când ar putea prinde un transfer de vis
15
22:20
FotoRapid – Sepsi 0-1. Debeljuh a dat lovitura în prelungirile partidei! Fanii giuleşteni i-au cerut demisia lui Bergodi
15
21:44
„Trebuia schimbat şi antrenorul!” Cristiano Bergodi a răbufnit şi a explicat de ce a exclus din lot trei jucători de la Rapid
15
21:19
FotoFanii Rapidului, reacţie vehementă după ce au văzut spectacolul pirotehnic de la Leverkusen! Mesaje dure de protest
Prima reacţie a lui Ovidiu Haţegan după faza controversată din Dinamo - Poli Iaşi
Liga 1 • 15 apr., 20:50
Prima reacţie a lui Ovidiu Haţegan după faza controversată din Dinamo – Poli Iaşi: „Am greşit, îmi pare rău!”
Primul transfer realizat de Dinamo, pentru sezonul viitor
Liga 1 • 15 apr., 17:30
Primul transfer realizat de Dinamo, pentru sezonul viitor! Cu cine s-au înţeles „câinii”
Reacţia lui Kyros Vassaras, după accidentarea horror suferită de Luca Matei! Verdict categoric în privinţa deciziei lui Haţegan
Liga 1 • 15 apr., 14:39