Farul – Sepsi 1-0 | Echipa „Regelui”, al doilea succes în noul sezon. Gică Hagi, un car de nervi! Scandal pe finalul meciului. Ambii antrenori au văzut cartonaşul roşu

Alexandru Ivan Publicat: 9 august 2021, 20:27

Farul – Sepsi 1-0 | Echipa „Regelui, al doilea succes în noul sezon. Gică Hagi, un car de nervi! Scandal pe finalul meciului. Ambii antrenori au văzut cartonaşul roşu

"16-imile" Cupei României

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Jefte Betancor a marcat golul victoriei, în minutul 49, după pasa perfectă a lui De Nooijer. Acesta i-a trimis balonul spaniolului, care nu a avut emoţii cu Niczuly.

Înainte de fluierul final, Gică Hagi a fost eliminat alături de Leo Grozavu. Ambii au văzut cartonaşe roşii şi au refuzat să părăsească terenul. „Regele” a fost un car de nervi şi a cerut explicaţii secunzilor lui Grozavu.

În urma acestui succes, Farul a urcat pe locul 5 în Liga 1, cu 8 puncte. De partea cealaltă, Sepsi rămâne pe locul 9, cu 4 puncte. În următoarea etapă, constănţenii joacă cu CFR Cluj în Gruia, în timp ce covăsnenii au duel cu FC Argeş.

Farul – Sepsi 1-0

Min. 90: Fluier final la Ovidiu! Farul a câştigat la limită, scor 1-0.

Min. 49: GOOOL Farul! Jefte a deschis rapid scorul, la doar câteva minute de la startul reprizei secunde.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză la Ovidiu, scor 0-0.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

• Farul: Aioani – Dussaut, Larie, Ghiță, De Nooijer – Pires, Mladen, Artean – Chițu, Betancor, Pitu
  • Sepsi: Niczuly – Ninaj, Sousa, Mitrea – Dimitrov, Vașvari, Fofana, Ștefănescu, Dumitrescu – Damașcan, Chunchukov

Farul – Sepsi se va juca pe stadionul din Oividiu și va fi arbitrat de Adrian Cojocaru. Cele două echipe luptă pentru play-off în acest sezon, așa că ne așteaptă un meci interesant, între două formații cu pretenții.

Până acum, Farul a adunat 5 puncte după 3 etape. Constănțenii au remizat cu UTA Arad și Rapid, ambele meciuri încheiate 0-0, și au învins-o cu 2-0 pe Gaz Metan Mediaș.

De cealaltă parte, Sepsi a strâns 4 puncte după primele 3 etape. Echipa din Sfântu Gheorghe a învins-o pe Academica Clinceni, scor 2-0, a remizat cu Chindia Târgoviște, scor 1-1, și a pierdut cu CS Mioveni, scor 1-2.

Gică Hagi, deranjat înaintea meciului cu Sepsi

„Regele” are în sfârșit lotul complet după ce i-au revenit mai mulți titulari de la Jocurile Olimpice. Întrebat dacă Arpad Tordai este greu de scos din poartă, având în vedere că în lot mai este și Marian Aioani, Hagi s-a arătat deranjat.

Dacă ajungeţi să-mi faceţi şi echipa, atunci faceţi-o dumneavoastră. Încă nu vă dau răspunsul acum, dar trebuie să ştiţi că Aioani, de când a semnat, este portarul numărul 1 a echipei. Chiar dacă Arpi a făcut foarte bine.

Într-un fel sau altul v-am dat răspunsul. Avem cel mai bun portar care a fost la Olimpiadă, nu? A apărat foarte bine şi a făcut un sezon foarte bun”, a spus Hagi, la conferința de presă.

Arpad Tordai a fost titular în poarta Farului în primele trei etape din acest sezon, după ce Marian Aioani a mersi cu România U23 la Jocurile Olimpice.

23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”