Închide meniul

Lovitură cumplită pentru Adrian Mititelu! FC U Craiova nu mai are voie să folosească numele şi sigla. Decizia este DEFINITIVĂ

Antena Sport Publicat: 21 ianuarie 2021, 16:28

Comentarii
Lovitură cumplită pentru Adrian Mititelu! FC U Craiova nu mai are voie să folosească numele şi sigla. Decizia este DEFINITIVĂ

Adrian Mititelu

Adrian Mititelu a mai primit o lovitură, după ce a fost condamnat la trei ani de închisoare. Astfel, echipa pe care o deţine nu mai are voie să folosească actuala denumire. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Obligă pârâta la încetarea oricărei activități de folosire, comercializare, distribuire, promovare și orice alt act de utilizare în activitatea comercială, inclusiv mediul online și prin intermediul website www.fcuniversitatea.ro sau orice alt website, a produselor și serviciilor care poartă denumirea Universitatea Craiova, inclusiv prin asocierea la această denumire a altor litere sau cifre”, se arată în Decizia Civilă nr 1129A.

De asemenea, palmaresul nu aparţine nici echipei lui Adrian Mititelu, nici echipei din Liga 1. Acesta aparţine FC Universitatea Craiova, echipa care a fost dezafiliată de FRF în 2011. 

Adrian Mititelu a ajuns la închisoare din cauza transferului lui Mihai Costea

Lui Mititelu, totul i se trage din 2011. Atunci, finanțatorul celor de la FC U Craiova l-a vândut pe Mihai Costea la echipa lui Gigi Becali. Acesta a încasat 1,4 milioane de euro în schimbul atacantului.

Problema a fost că în acel moment, Mititelu avea tot lotul de la Craiova sub sechestrul Fiscului, echipa având datorii uriașe la Stat. Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus sechestru pe drepturile federative a 39 de jucători.

Reclamă
Reclamă

Mititelu nu avea dreptul să vândă niciun jucător, iar Mihai Costea a fost cumpărat de echipa lui Gigi Becali în vara lui 2011, pentru 1,4 milioane de euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:34
„N-a antrenat în viața lui la nivelul ăsta”. Mihai Stoica, replică dură pentru Marius Șumudică. Subiectul care l-a enervat
20:25
Xabi Alonso a rupt tăcerea despre o posibilă plecare de la Real Madrid. Anunțul făcut după tensiunile de la echipă
20:25
S-a aflat cine va arbitra meciul Universitatea Craiova – Sparta Praga
19:45
LIVE SCOREBayern – Sporting se joacă ACUM. Meci „de foc” și pentru Cristi Chivu în Champions League. Programul complet
19:42
Mihai Stoica a anunțat încă un transfer la FCSB, după cel al lui Kevin Ciubotaru: „Suntem în discuții”
19:17
„Parte din sufletul meu”. Mircea Lucescu a reacționat după ce România a aflat unde va juca barajul cu Turcia
1 Dorinel Munteanu a revenit în Liga 1! „Neamțul” a semnat pe un an și jumătate 2 Decizia luată de Gică Hagi după eşecul greu cu Metaloglobus 3 Xabi Alonso este istorie! Real Madrid, două nume uriașe pentru înlocuirea antrenorului 4 Gigi Becali a confirmat transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB. Suma plătită pentru jucătorul dorit și de Rapid 5 Scandal în fotbalul românesc. FRF investighează un meci suspect de blat cu scenariul “2 pauză / 1 final” 6 Universitatea Craiova, ofertă de “multe, multe milioane de euro” pentru un jucător. Rotaru a dat răspunsul pe loc
Citește și