Marius Șumudică, debut perfect pe banca lui CFR Cluj. Avertisment înaintea bătăliei din preliminariile Champions League: „Banja Luka își vinde scump pielea”

Publicat: 16.06.2021, 22:01
Actualizat: 16.06.2021, 22:20

CFR Cluj a câștigat cu 4-0 împotriva lui FC Wels, echipa din liga a 3-a austriacă, la debutul cu Marius Șumudică pe bancă.

Marius Șumudică, debut perfect la CFR Cluj

Youtube CFR Cluj

Marius Șumudică a avut un debut perfect la CFR Cluj. Acesta a trimis în teren o echipă experimentală și se poate declara mulțumit de prestația elevilor săi. Ardelenii vor disputa alte patru partide de pregătire în cantonamentul din Austria.

Mike Cestor a marcat primul pentru ardeleni, în minutul 13, cu o lovitură de cap precisă în urma unui corner. Ardelenii și-au dublat avantajul până la pauză, grație unei execuții de efect a veteranului Ciprian Deac.

Repriza a doua i-a aparținut în totalitate tânărului Petrila. Acesta a marcat în minutul 52 din pasa altui puști, Mihai Gîdea. Tot Petrila a închis tabela în minutul 86, la primul meci după revenirea de la Sepsi.

Marius Șumudică a folosit sistemul 4-3-3, așezare utilizată în sezonul trecut și de Edi Iordănescu. La pauză a schimbat toată echipa.

CFR Cluj în prima repriză: Bălgrădean – Susic, Ciobotariu, Cestor, Latovlevici – Sigurjonsson, Itu, Fica – Deac, Debeljuh, Rondon

CFR Cluj în a doua repriză: Sandomierski – Rusu, Hoban, Bouhenna, Butean – Tahiri, Andronic, Rodriguez – Petrila, Omrani, Gîdea

Marius Șumudică: „Trebuie să ne punem la punct din punct din punct de vedere fizic”

Deși CFR Cluj s-a impus făra drept de apel, Marius Șumudică nu s-a lăsat impresionat de euforia rezultatului. „Șumi” îi atenționează pe elevii săi că trebuie să fie 100% înaintea bătăliei cu Banja Luka din preliminariile Champions League.

„Este o perioadă de acumulare. Trebuie să ne punem la punct din punct de vedere fizic. Din cauza asta suferim când luăm deciziile, nu suntem proaspeți. Totul vine de la creier și se transmite către membrele inferioare. Important este că nu ne-am accidentat. Am început să intrăm în adversitate, să avem meciuri. Importantă este și victoria, indiferent cu cine joci. Este important să câștigi pentru că victoriile aduc victorii.

Am avut foarte mulți suporteri. Am rămas surprins că erau îmbrăcați în tricourile CFR Cluj. Este important că, la mii de kilometri, echipa este susținută de fani. Și la noi la Cluj avem nevoie de un public numeros să ne ajute să trecem peste prima bătălie cu Banja Luka. Sunt o echipă agresivă care își va vinde scump pielea, dar asta ne este meseria și trebuie să o facem cât mai bine”, a declarat Marius Șumudică, pentru canalul de YouTube al campioanei României.

Partida tur dintre CFR Cluj şi FK Borak Banja Luka se va disputa în Gruia, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, pe 6/7 iulie, în timp ce returul este programat pentru 13/14 iulie, în Bosnia şi Herţegovina.

Programul lui CFR Cluj în cantonamentul din Austria

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

CFR Cluj
Fotbal extern • 12:57
CFR Cluj şi-a aflat posibilul adversar din playoff-ul Ligii Campionilor! Ferencvaros şi Slavia Praga stau în calea campioanei României. Adversari tari şi dacă va ajunge în playoff-ul Europa League
Fotbal • 1 august, 16:41
Posibilele adversare ale lui CFR Cluj din play-off-ul Champions League! Pe cine poate întâlni campioana României dacă trece de Young Boys. Aproape 16 milioane de euro sunt puse în joc!
Gestul uriaş făcut de Denis Alibec după golul de 3 puncte înscris cu Chindia
Fotbal intern • 1 august, 13:49
Gestul uriaş făcut de Denis Alibec după golul de 3 puncte înscris cu Chindia. Ziua pe care nu o va uita niciodată
Fetița Simonei Gherghe, prima apariție în direct, la tv. Cum a apărut în finala Mireasa sezonul 3
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
12:32 Overeem vs Rico Verhoeven! Cum au fost dezvăluite ”din greșeală” planurile pentru meciul anului în kickboxing 12:30 EXCLUSIVGigi Becali a pus 700.000 de euro pe masă pentru 9% din drepturile federative ale lui Olimpiu Moruţan! Răspunsul lui Iftime a venit imediat 12:25 Jocurile Olimpice 2020 | Veste proastă pentru Larisa Iordache! Simone Biles şi-a anunţat prezenţa în finala de la bârnă 11:57 „Bursa de valori” Gigi Becali! I-a distrus visul lui Olimpiu Moruţan de a merge la Galatasaray: „Nu merită nici 3 milioane de euro acum!” 11:52 Gigi Becali scapă de Zdenek Ondrasek. Îl ia Mutu la FC U Craiova 1948. Lovitură pe piaţa transferurilor. Încă un jucător, OUT din lotul FCSB 11:10 EXCLUSIV AS.ro LIVE„Părinţii nu au fost niciodată liniştiţi că eu eram pe apă!” Georgeta Andrunache, confesiuni emoţionante! Drama din familie care îi putea schimba destinul 10:57 Jocurile Olimpice 2020 | România, eliminată în sferturi de Hong Kong după ce dublul câştigase un punct uriaş 10:16 Jocurile Olimpice 2020 | Alin Alexuc e OUT de la Tokyo. Eşec în recalificări 10:00 Basarab Panduru i-a făcut praf pe jucătorii „umiliţi” de Becali: „Când intră 500 de milioane la finalul lunii, mai e umilit? Cine te pune să te duci?” 9:35 Gigi Becali tună și fulgeră: „Sunt oameni care nu strâng toată viața cât iei tu pe lună!” Jucătorul pus la zid de patronul FCSB