Mircea Rednic, de la agonie la extaz! Andrei Artean, gafă de zile mari în Viitorul – Sepsi. Kevin Luckassen, golul etapei

Alexandru Ivan Publicat: 26 ianuarie 2021, 13:49

captură Digi Sport

Viitorul - Sepsi

Andrei Artean a primit balonul în poziție de ultim apărător și a fost atacat imediat de doi adversari. Căpitanul Viitorului s-a încăpățânat și a încercat să dribleze, fiind deposedat.

Andrei Artean, gafă incredibilă în Viitorul – Sepsi

Safranko i-a suflat balonul lui Artean și i-a pasat ulterior lui Eder Fernandez. Jucător lui Sepsi nu a avut milă de Valentin Cojocaru și l-a învins cu sânge rece pe portarul lui Mircea Rednic.

Andrei Artean comite această gafă după ce în etapa precedentă a fost eroul Viitorului. Mijlocașul de 27 de ani a înscris un gol excepțional în meciul cu Universitatea Craiova, în stilul lui Robin van Persie de la Campionatul Mondial din 2014.

Kevin Luckassen, prima “dublă” in Liga 1

Atacantul adus de Gică Hagi gratis de la Poli Iași îl face uitat pe Gabi Iancu, plecat în această iarnă in Rusia. Luckassen a deschis scorul pentru Viitorul in minutul 8, apoi și-a readus echipa în avantaj în finalul primei reprize.

Jucătorul lui Rednic a plecat dintr-o poziție suspectă de ofsaid, însă a finalizat faza în stil mare. Acesta și-a culcat doi adversari în careul advers, înainte de a finaliza cu un șut violent la colțul lung care s-a oprit în vinclu.

A fost al 9-lea gol reușit de Luckassen în acest sezon de Liga 1. Olandezul este la cinci reușite în spatele liderului din clasamentul golgheterilor, Dennis Man. Fotbalistul adus de la Poli Iași se dovedește a fi un transfer excelent realizat de Gică Hagi, iar cota sa a explodat în consecință.

Dacă anul trecut Luckassen valora doar 100.000 euro, el este cotat acum la 500.000 de euro, conform Transfermarkt. 27 de ani are atacantul olandez de la Viitorul, care a evoluat pentru reprezentativele U19 și U18 ale naționalei sale.

8:32 Imaginea horror cu Romario Benzar după ce a fost lovit de Abdallah! Fostul jucător şi-a dat bandajul jos şi le-a arătat tuturor! 8:10 Lucian Sânmărtean insistă ca Gigi Becali să transfere un jucător la FCSB: „E de excepţie” 23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”