UPDATE 18:45: În cadrul punctului de vedere cerut de Liga Profesionistă de Fotbal, cluburile din Liga 1 au ales pentru scenariul în care clasamentul final se obţine în urma împărţirii numărului de puncte obţinute în play-out la numărul de meciuri disputate în play-out. Dacă FRF va ţine cont de acest vot, Dinamo poate retrograda.
7 cluburi au votat pentru acest scenariu, 6 pentru celălalt scenariu prezentat mai jos, iar Universitatea Craiova s-a abţinut.
Prima variantă propune stabilirea ierarhiei valorice a echipelor din play-out pe baza criteriului points per game aplicabil la toate jocurile din această ediţie de campionat (sezon regulat + play-out). Acest scenariu o ajută pe Dinamo.
A doua variantă propune stabilirea ierarhiei valorice a echipelor din play-out pe baza criteriului points per game aplicabil doar la meciurile disputate efectiv în play-out. Aici, Dinamo ar avea de suferit şi ar retrograda.
Programul etapei a 14-a din play-out-ul Ligii 1
- Dinamo – FC Viitorul
- Sepsi OSK – Academica
- FC Hermannstadt – Politehnica Iași
- Chindia – FC Voluntari
"Nu vă imaginaţi că stăm până pe data de 17 august să jucăm meciul cu Dinamo. S-ar putea să băgăm echipa de juniori, a 3-a echipă, a 7-a", a declarat Gică Popescu, înainte de meciul cu Dinamo.
- Dinamo poate retrograda pentru prima oară în istorie
- Cum pot "câinii roşii" scăpa de la retrogradare
- Play-off-ul din NHL e exclusiv în AntenaPLAY
- Cursa Marelui Premiu al Principatului Monaco e duminică, 7 iunie, de la ora 15:45, live în AntenaPLAY
- Dorit de CFR Cluj, Edi Iordănescu anunță că și-a decis viitorul: “E momentul să clarific”
- “A semnat!”. Gigi Becali, anunțul momentului la FCSB
- Ioan Ovidiu Sabău s-a înţeles cu clubul şi revine pe banca tehnică!
- Jucătorul de Champions League şi-a anunţat plecarea de la Dinamo
- A impresionat în Liga 1 şi poate intra în istoria clubului. Ofertă remarcabilă primită: “Am avut discuţii”
































