Închide meniul

Oficial | Marinos Ouzounidis a fost prezentat la Universitatea Craiova. Ce a spus de lupta la titlu şi de grupele Champions League. "Acolo trebuie să lucrăm"

Antena Sport Publicat: 7 februarie 2021, 9:20 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:16

Comentarii
Oficial | Marinos Ouzounidis a fost prezentat la Universitatea Craiova. Ce a spus de lupta la titlu şi de grupele Champions League. "Acolo trebuie să lucrăm"

Marinos Ouzounidis e noul antrenor al Universităţii Craiova

Oltenii i-au stabilit un obiectiv clar grecului, titlul din Liga 1. Pentru a îndeplini cererea lui Mihai Rotaru, Ouzounidis ştie ce trebuie să schimbe încă de la început, mentalitatea jucătorilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Avem destui jucători talentaţi. Nu e bine să schimbi mulţi jucători. Unde trebuie să umblăm pentru a face performanţă este mentalitatea. Dacă vrei să ai o echipă bună nu trebuie să ai doar jucători talentaţi, trebuie să ai şi jucători cu o minte puternică, un trup puternic şi o dorinţă de victorie. Acolo trebuie să lucrăm. Primul nostru obiectiv este titlul. E din ce în ce mai greu să ajungi în Champions League", a spus Ouzounidis.

Marinos Ouzounidis e noul antrenor al Universităţii Craiova

Două dintre puterile Greciei, Panathinaikos Atena şi AEK Atena, sunt cele mai importante nume din cv-ul lui Ouzounidis. Acum două sezoane, el a stat pe banca lui AEK la meciurile din Champions League. Ultima dată, Ouzounidis a pregătit-o pe APOEL Nicosia, în Cipru, anul trecut.

"Scuze că prefer să am primul interviu în limba mea. Nu vrea să fac greşeli şi să apară neînţelegeri. Oricât de bun ai fi, e nevoie de lucru. E foarte important că echipa a câştigat meciul de ieri. A trecut destul timp de când echipa nu mai câştigase un meci. Ne va ajuta la moral această victorie, mai ales dacă ţinem cont de rivalitatea dintre cele două echipe. 

Am văzut echipa în multe jocuri, din momentul în care am început discuţiile. Fiecare antrenor are ideile lui faţă de fotbal, de apărare, de atac. Consider că aş greşi dacă aş încerca să schimb totul din prima zi. Mai ales că jucăm foarte multe meciuri într-un timp scurt. Nu pot trece la schimbări majore, aş aduce mai multe probleme. Vreau să le transmit jucătorilor principiile pe care eu le consider importante. 

Reclamă
Reclamă

Ce voi face cu siguranţă vor fi anumite reguli colective. Nu vă imaginaţi că voi schimba radical sistemul de joc, dar schimbări vor exista. Înainte de orice, sunt un antrenor echilibrat. Atunci când ai de-a face cu o echipă care vrea trofee, trebuie să te bazezi şi pe atac. Trebuie să producem mai multe goluri. Aveţi un teren extraordinar, e cunoscut, e o stabilitate la nivel administrativ. Echipa are fani foarte puternici. De transferuri se ocupă echipa", a mai spus Marinos Ouzounidis.

Marinos Ouzounidis va debuta oficial săptămâna viitoare, pe 11 februarie, la meciul din Cupă, de la Botoşani.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:28 20 nov.
“Poate sunt eu nebun” Adrian Mutu a dat verdictul înainte de Turcia – România: “Nu îmi e frică”
22:50 20 nov.
Capăt de drum pentru fotbalistul antrenat de Mircea Lucescu! S-a retras din fotbal la 40 de ani
22:46 20 nov.
Mihai Stoica l-a ironizat pe Victor Piţurcă după tragerea la sorţi: “Nişte observaţii extraordinare”
22:21 20 nov.
Verdict dur! Statisticienii au anunțat ce șanse are România să se califice la Campionatul Mondial din 2026
22:19 20 nov.
“Cred în asta” Gică Hagi ştie unde se poate face diferenţa în Turcia – România: “Poţi să îţi atingi idealurile”
21:41 20 nov.
Dinamo, victorie dramatică în Liga Campionilor cu Nantes! Ionuţ Iancu, paradă de senzaţie la ultima fază
1 Afacerea care l-a ruinat pe Cristi Chivu. Pe ce s-au dus zecile de milioane câştigate de român 2 BREAKING NEWSTurcia – România, la barajul pentru Cupa Mondială. Posibil duel cu Slovacia sau Kosovo în finala play-off-ului 3 Prima reacţie a lui Mircea Lucescu după ce a aflat că România joacă împotriva Turciei la barajul pentru World Cup 2026 4 Veste mare pentru România! Unde se poate juca meciul cu Turcia, din barajul World Cup 2026 5 OFICIAL | UEFA a anunţat când se joacă Turcia – România! Oră neobişnuită pentru “tricolori” 6 Dinamo poate face un transfer “exotic” în iarnă. Ar fi o premieră în istoria fotbalului românesc
Citește și