Închide meniul

Peluza Cătălin Hîldan a sărit în apărarea lui Andreas Mihaiu: “A greșit de două ori, dar trebuie să mergem mai departe!”

Dragoș Vasile Publicat: 12 mai 2021, 6:31 / Actualizat: 23 mai 2024, 14:56

Comentarii
Peluza Cătălin Hîldan a sărit în apărarea lui Andreas Mihaiu: A greșit de două ori, dar trebuie să mergem mai departe!

Andreas Mihaiu şi-a luat revanşa în faţa fanilor lui Dinamo

Peluza Cătălin Hîldan a sărit în apărarea lui Andreas Mihaiu după ce acesta a ratat şansa de a o trimite pe Dinamo în finala Cupei României. Fanii “câinilor” ţin capul sus după eliminare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Câinii” au dus meciul cu Astra în prelungiri, iar prima finalistă s-a decis la loteria penalty-urilor. Dinamo avea prima şansă la calificare, după ce Valentin Gheorghe a lovit bara. Andreas Mihaiu putea să îşi ducă echipa în marea finală dacă bătea lovitura de la 11 metri. Presiunea şi-a spus cuvântul. Acesta a ratat, de două ori, după ce Popa nu a stat pe linia porţii.

Peluza Cătălin Hîldan a sărit în apărarea lui Andreas Mihaiu amintind de celebra ratare a lui Roberto Baggio

Fanii nu sunt supăraţi pe Andreas Mihaiu. Suporterii din PCH i-au luat apărarea prin intermediul unui comunicat de presă în care amintesc de celebra ratare a lui Roberto Baggio din finala Campionatului Mondial din 1994.

“KEEP WALKING 

Erau peste 40 de grade la umbră. Dar cea mai apăsătoare era soarta unui finale care cădea pe umerii jucătorului care se apropia de punctul cu var.
Șutul lui Roberto Baggio, Balonul de Aur din anul precedent. Mingea trece peste transversala porții lui Taffarel.
La câțiva metri de bucuria lui Romario și Bebeto se află căpitanul Baresi care plânge și este consolat de Gigi Riva. Roberto nu va uita niciodată acel moment.
Este cea mai cunoscută ratare a unui penalty. Toți își amintesc de codița lui Baggio și de tristețea lui de după ratare. Dar prea puțini își mai aduc aminte că înainte de Roberto, alți doi italieni, Franco Baresi și Daniele Massaro rataseră. 

Reclamă
Reclamă

Dacă Baggio ar fi înscris, pentru Brazilia era suficient să transforme următorul penalty și deznodământul era același.
Mihaiu a greșit. De două ori. Dar ratarea lui a făcut să fim egalați, nu să fim eliminați. La meciul cu Hermannstadt a scos penalty și eliminare. Poate că acel moment ne-a adus salvarea de la retrogradare. 

Am pierdut calificarea în finala Cupei României Competiție care nu se compară cu World Cup, cum nu se compară Mihaiu cu Baggio. Suntem triști, dar TREBUIE SĂ RIDICĂM CAPUL DIN PĂMÂNT. Și noi și jucătorii. Trebuie să mergem mai departe.
Dacă dăm la o parte loteria de la sfârșit și ne rezumăm la rezultatul de după 90 de minute, avem 5 meciuri consecutive în care suntem câștigători.
Trebuie să câștigăm cu FC Argeș, iar jocul din seara asta ne arată că putem.
Pe unele grupuri se întâmplă ceva incredibil, după o eliminare ca aceasta: câinii se mobilizează să cumpere și biletele rămase”
, se arată în comunicatul emis de Peluza Cătălin Hîldan.

Reclamă

De ce a fost trimis Andreas Mihaiu să execute penalty-ul decisiv

Florin Bratu (41 ani) a făcut dezvăluiri din interiorul lui Dinamo la scurt timp după ce “câinii” au fost eliminaţi de Astra din Cupa României. Acesta a explicat că Mihaiu a fost trimis să execute la penalty-uri pentru că unii dinamovişti nu au vrut să bată.

“Era mai bine să bată un jucător cu experiență la final. Ultimul executant e foarte important, trebuie să dea siguranță. El are alte calități, deocamdată nu are experiență. Am înțeles că unii jucători ai lui Dinamo nu au vrut să bată, de asta anticipam noi că Mihaiu putea fi protejat. El nu are experiență la nivelul acesta, el are cu totul și cu totul alte calități.

Dacă este așa, e regretabil. Mai erau Puljic, Bejan, Radu și Blejdea, jucători cu experiență mare, peste Mihaiu. Din ăștia patru, puteai alege unu. Din punctul meu de vedere asta nu se negociază. Aici antrenorul spune cine execută. De ce să nu te simți în stare? Nu există așa ceva!”, a declarat Florin Bratu la DigiSport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:38
Ilie Dumitrescu, reacţie categorică după ruşinea istorică trăită de Gigi Becali la FCSB
20:22
Gigi Becali, decizie radicală după ce FCSB a ratat play-off-ul: “E ultima zi”
20:18
Miza play-out-ului pentru FCSB! Cum mai poate ajunge campioana în Europa, după ce a ratat play-off-ul
20:03
UTA – FCSB LIVE TEXT (21:00). Miză 0 pentru campioană după eliminarea din lupta pentru play-off. Echipele
20:00
Ce umilinţă! FCSB este prima campioană din Liga 1 care ajunge sezonul următor în play-out
19:59
BREAKING NEWSE oficial! FCSB, OUT din lupta pentru play-off după Dinamo – FC Argeș 0-1. Campioana va juca în play-out
1 Filipe Coelho a făcut anunțul, după Craiova – Metaloglobus 2-1: „Este prima dată pentru acest club” 2 Excludere și retrogradare din Liga 1! Asta riscă FCSB dacă amenințările lui Gigi Becali devin realitate 3 Daniel Pancu anunță o decizie șocantă, după ce a calificat-o pe CFR în play-off: „Nu suntem compatibili. Ne putem despărți” 4 “Caz penal” Ministrul Apărării s-a revoltat contra CSA, după ce a anunţat că vrea să schimbe legea pentru Steaua 5 Gigi Becali nu glumește! Amendă de 20.000 de euro și excludere din primul 11 înaintea meciului cu UTA 6 Surpriza lui Mircea Lucescu pentru barajul cu Turcia! Jucătorul pe care l-ar convoca în premieră la naţională
Citește și