Petrolul – CSA Steaua 2-0. „Lupii galbeni” au dat de pământ cu echipa lui Daniel Oprița! 9 victorii la rând în Liga 2 pentru ploieșteni

Alexandru Ivan Publicat: 21 octombrie 2021, 21:32

Petrolul – CSA Steaua 2-0. „Lupii galbeni au dat de pământ cu echipa lui Daniel Oprița! 9 victorii la rând în Liga 2 pentru ploieșteni

Petrolul - Chiajna 1-0

Hepta

Petrolul a dominat primele 45 de minute, dar „Lupii galbeni” nu au fost inspirați la finalizare. Cea mai mare ocazie a ratat-o Diarra, care a trimis în bară după o lovitură liberă executată de Țicu.

Petrolul – CSA Steaua 2-0

Petroliștii nu au mai ratat și în repriza a doua. Diarra a fost cel care a deschis scorul, în minutul 57, cu o reluare sigură, cu piciorul stâng, după o centrare a lui Bratu.

Același Diarra a majorat avantajul gazdelor șase minute mai tărziu. Atacantul liderului din Liga 2 l-a învins pe Bălbărău după ce a fost servit ideal de Măzărache.

CSA Steaua a replicat cu ocaziile lui Chipirliu și Huiban, dar jucătorii lui Oprița n-au fost în stare să marcheze din poziții ideale. Pe final, Petrolul putea să mai marcheze o dată, dar Saim Tudor a fost blocat de Bălbărău în situație unu versus unu.

S-a terminat 2-0 pentru Petrolul, care a ajuns la nouă victorii la rând în Liga 2. Ploieștenii sunt lideri în Liga 2, cu 30 de puncte, la 6 lungimi în fața lui „U” Cluj, principala urmăritoare, care are un meci mai puțin disputat.

De cealaltă parte, CSA Steaua rămâne pe locul cinci, fără victorie de două etape. Elevii lui Daniel Oprița au 21 de puncte, cu cinci mai mult decât Metaloglobus, prima echipă din afara locurilor de play-off.

6. FC Buzău, 10 meciuri, 10 puncte

În runda următoare, Petrolul va juca în deplasare împotriva Astrei Giurgiu, în timp ce CSA Steaua va primi vizita Concordiei Chiajna.

17:33 „E ceva ciudat la acest copil!” Motivul pentru care Ianis Hagi va merge la EURO 2024, deşi e rezervă la Alaves 17:15 Farul – Rapid LIVE TEXT (19:00). Duel „de foc” la Ovidiu pentru un loc în cupele europene. Echipe de start 17:11 Bayer Leverkusen aduce întăriri de la Real Madrid! Jucătorul dorit insistent de Xabi Alonso 17:02 „România are nevoie de un jucător ca el!” Costel Gâlcă, mesaj ferm despre şansele lui Alexandru Mitriţă de a merge la EURO 2024 16:48 Lamia – PAOK 0-0 este acum în AntenaPLAY. Răzvan Lucescu luptă pentru titlu, în Grecia. Meci cu miză uriaşă! 16:43 Cum i s-au mărit şansele lui Alexandru Mitriţă să fie convocat la EURO 2024, după accidentarea lui Olimpiu Moruţan 16:37 „O discuţie foarte toxică!” Dan Şucu, anunţ ferm despre revenirea lui Marius Şumudică la Rapid 16:23 VideoCamelia Bălţoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 24 aprilie 2024 15:55 VIDEOYokohama – Al Ain, finala Ligii Campionilor Asiei! Japonezii au învins dramatic Ulsan la loviturile de departajare 15:51 Marius Şumudică a dat cărţile pe faţă după ce FCSB a ajuns la un pas de titlu. Ce a spus despre Mihai Stoica Vezi toate știrile