Poli Iaşi – Dinamo 1-2 | Banii, pe locul secund! Dusan Uhrin: "Nu vreau să vorbesc despre prime, noi jucăm pentru a ne simţi mai bine!"

De Dragoș Vasile
Publicat: 5.05.2021, 15:50

Dusan Uhrin e un antrenor fericit. Dinamo a ajuns la trei victorii consecutive şi a ieşit din zona roşie a clasamentului.

SportPictures / Alex Veres/SPORT PICTURES via Hepta

Dusan Uhrin a oferit prima reacţie după o nouă victorie în play-out. Antrenorul ceh nu a avut ce să le reproşeze elevilor săi, care au ajuns la trei succese consecutive şi au urcat pe locul 11. Totuşi, acesta îşi doreşte ca alb-roşiii să rămână la fel de motivaţi şi în ultimele meciuri din play-out.

"A fost un meci un meci foarte important pentru noi. Am câştigat trei meciuri la rând, trebuie să obţinem maximum şi cu Hermannstadt. Am avut probleme pentru că nu am recuperat jucătorii buni. A crescut nivelul de încredere din cadrul echipei. Sunt fericit pentru el, a înscris al doilea său gol. Sunt fericit pentru Morsay şi pentru acest rezultat.

Dusan Uhrin: "Este suficient, dar nu este gata!"

Nu vreau să vorbesc despre prime noi jucăm pentru a ne simţi mai bine după meci. Sunt fericit, e bine că avem trei victorii la rând. Cred că am schimbat mentalitatea. Este suficient, dar nu este gata. Nu am rezolvat încă nimic, mai avem trei meciuri foarte grele", a declarat Dusan Uhrin la Digi Sport.

Poli Iași – Dinamo 1-2. "Câinii", victorie uriaşă în lupta pentru retrogradare! Alb-roşiii au ajuns la trei succese consecutive

Dinamo a obţinut o nouă victorie uriaşă în play-out şi se află, după mult timp, în afara zonei roşii din clasament. "Câinii" au câştigat cu 2-1 confruntarea din Copou. Sorescu a marcat superb în minutul 21 şi i-a dedicat golul regretatului Patrick Ekeng, fostul dinamovist care s-a stins din viaţă pe teren pe data de 6 mai 2016.

La finalul primei reprize, în minutul 42, Poli Iaşi a egalat cu o lovitură de cap prin Dzenan Zajmovic. Scorul de pe tabelă nu a rezitat mult. În minutul 54, Jonathan Morsay a marcat pentru al doilea meci consecutiv şi a adus toate cele 3 puncte în tabăra dinamovistă.

În urma acestui rezultat, Dinamo ocupă locul 11, cu 24 de puncte. De partea cealaltă, Poli Iaşi se află pe ultimul loc în clasament, cu 17 puncte. În următoarea etapă, "câinii" joacă cu FC Hermannstadt, în timp ce moldovenii au meci cu UTA Arad.

FC U Craiova 1948 - Dinamo
Fotbal intern • 17:07
Problemele continuă pentru Dinamo! „Câinii”, sancţionaţi după derby-ul cu FC U Craiova 1948. Nici echipa lui Mititelu nu a scăpat!
Deian Sorescu, pe picior de plecare de la Dinamo
Fotbal intern • 27 iulie, 23:33
Marius Şumudică pune umărul la salvarea rivalei Dinamo: „Turcii m-au întrebat de Sorescu!” Anunţul făcut de antrenorul lui CFR Cluj
Dinamo
Fotbal intern • 27 iulie, 21:10
Conducerea lui Dinamo, răspuns pentru Deian Sorescu, Paul Anton şi Steliano Filip: „Să se gândească și la club! Sunt niște reguli în insolvență”
Monica Gabor a șters toate pozele cu Mr. Pink și cu fiul acestuia de pe rețelele de socializare. Ce face și unde este acum
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
22:20 CFR Cluj – Lincoln 2-0 | Campioana României, victorie clară! Sigurjonsson a reuşit un gol fabulos. Echipa lui Şumudică e sigură de grupele Conference League 22:05 VideoROMÂNII DE AUR | „N-aş vrea să cred că începem să ne obişnuim cu asta, deşi aşa pare” Andreea Răducan aşteaptă o minune de la Larisa Iordache la Tokyo 21:10 Jocurile Olimpice 2020 | Novak Djokovic, din ce în ce mai aproape de mult râvnita medalie! Sârbul n-a avut emoţii cu Alejandro Davidovich. Programul sferturilor de finală 19:41 Dinu Todoran, îngrijorat înainte de Şahtior Karagandy – FCSB: „Mi-e frică de toată echipa!” Ce îl nelinişteşte pe antrenorul roş-albaştrilor 19:24 Nu suntem singurii! Franţa a fost umilită de Japonia şi părăseşte Jocurile Olimpice cu 11 goluri încasate. Argentina şi Germania pleacă şi ele acasă. Ce echipe s-au calificat în sferturi 19:00 VIDEOFCSB, antrenament intens înainte de returul cu Şahtior Karagandy! Cum s-au pregătit elevii lui Dinu Todoran + Ce a putut să posteze Mihai Stoica 18:20 NEWS ALERTGigi Becali îl dă afară pe Ondrasek după doar două meciuri: „Cred că-l reziliem!” Cum s-a ajuns la această situaţie 18:17 Hagi vrea să schimbe liderul în Liga 1! Anunţ războinic înaintea duelului cu Rapid! Ce a spus despre jucătorii pe care i-a avut la Jocurile Olimpice 17:47 Ivan Mamut, pus la zid după ce a fost adus de Gigi Becali la FCSB: „O deziluzie! Nu are ce căuta la o echipă de top din România!” 17:07 Problemele continuă pentru Dinamo! „Câinii”, sancţionaţi după derby-ul cu FC U Craiova 1948. Nici echipa lui Mititelu nu a scăpat!