Închide meniul

Primul transfer anunțat la Dinamo, după plecarea Deian Sorescu. “Ne cunoaștem, am mai colaborat!” Ce jucători vor ajunge în Ștefan cel Mare

Alexandru Ivan Publicat: 15 ianuarie 2022, 19:36 / Actualizat: 6 aprilie 2023, 20:48

Comentarii
Primul transfer anunțat la Dinamo, după plecarea Deian Sorescu. Ne cunoaștem, am mai colaborat! Ce jucători vor ajunge în Ștefan cel Mare

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Primul transfer anunțat la Dinamo, după plecarea Deian Sorescu. Directoul executiv de la Dinamo, Iuliu Mureșan, a declarat că echipa antrenată de Flavius Stoican pregătește mai multe mutări după l-ar fi vândut pe starul Deian Sorescu. “Câinii” vor să-și revitalizeze lotul pentru partea a doua a sezonului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Postul problemă la Dinamo este cel de portar, după ce Plamen Iliev a refuzat să mai continue în Ștefan cel Mare, iar Mihai Eșanu s-a accidentat. Iuliu Mureșan a anunțat că Flavius Stoican va primi luni un nou goalkeeper la antrenamente, fără să-i dea însă și numele.

Primul transfer anunțat la Dinamo, după plecarea lui Deian Sorescu

De asemenea, Mureșan a mai declarat că Dinamo e în discuții și pentru aducerea unui mijlocaș central și un atacant. Până acum, “câinii” l-au prezentat oficial doar pe Igor Jovanovic, fundaș central, fost la Astra.

Trebuie să demonstrăm că începem să ieșim din pasa proastă în care am intrat, mai trebuie să aducem jucători. Încă trei jucători cu care am discutat, unul vine sigur mâine. E vorba de Igor, pe care-l știți, va mai veni un mijlocaș central și încă un atacant.

Să vedem dacă o să mai apară ceva. De un portar avem nevoie, Iliev nu vrea să mai vină la Dinamo, vine doar la sală, din păcate Eșanu s-a accidentat, și-a rupt un deget de la o mână și va sta vreo trei săptămâni sau o lună. O să fim un grup mai unit și o să avem o prestație mult mai bună decât cea de până acum.

Reclamă
Reclamă

O să ne asigurăm de luni serviciile unui portar, sper să ne acoperim și acest post. Nu e român. Ne cunoaștem, am mai colaborat. Încercăm să rezolvăm problemele și să umplem acele goluri care sunt în echipă”, a spus Iuliu Mureșan, potrivit sport.ro.

Înainte de reluarea Ligii 1, Dinamo este pe locul 15, direct retrogradabil, cu 12 puncte. Echipa lui Flavius Stoican va juca primul meci împotriva celor de la FC Argeș, în deplasare.

Iuliu Mureşan a anunţat plecarea lui Deian Sorescu de la Dinamo

Iuliu Mureşan a anunţat că sunt şanse mari ca Deian Sorescu să plece de la Dinamo. Directorul executiv al câinilor spune că există două oferte concrete pentru “perla” dinamoviştilor şi speră ca în următoarele zile să se finalizeze negocierile.

Reclamă

Deian Sorescu a fost dorit şi de Gigi Becali la FCSB, însă perla de la Dinamo a refuzat să meargă la marea rivală. După ce a fost dezbrăcat de suporteri la finalul meciului cu Mioveni, Sorescu a început să îşi dorească să plece de la echipă. Chiar şi Iuliu Mureşan spune că jucătorul a fost afectat de acel episod.

Nu sunt zvonuri, există oferte pentru Sorescu, sunt două echipe concrete și să vedem. Sper să se finalizeze într-o zi sau două. A trecut prin momente grele, acel episod când a fost dezbrăcat de galerie l-a marcat puțin.  O să mai aducem jucători, avem în lucru 3-4 jucători, poate reușim să-i aducem pe toți. Nu este fricos și apreciez foarte mult acest lucru la el. Dacă nu era așa bun, nu avea oferte”, a spus Iuliu Mureșan la sport.ro

Cotat la 1.9 milioane de euro, Sorescu a reușit 8 goluri în 19 partide în Liga 1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:28
“Poate sunt eu nebun” Adrian Mutu a dat verdictul înainte de Turcia – România: “Nu îmi e frică”
22:50
Capăt de drum pentru fotbalistul antrenat de Mircea Lucescu! S-a retras din fotbal la 40 de ani
22:46
Mihai Stoica l-a ironizat pe Victor Piţurcă după tragerea la sorţi: “Nişte observaţii extraordinare”
22:21
Verdict dur! Statisticienii au anunțat ce șanse are România să se califice la Campionatul Mondial din 2026
22:19
“Cred în asta” Gică Hagi ştie unde se poate face diferenţa în Turcia – România: “Poţi să îţi atingi idealurile”
21:41
Dinamo, victorie dramatică în Liga Campionilor cu Nantes! Ionuţ Iancu, paradă de senzaţie la ultima fază
1 Afacerea care l-a ruinat pe Cristi Chivu. Pe ce s-au dus zecile de milioane câştigate de român 2 BREAKING NEWSTurcia – România, la barajul pentru Cupa Mondială. Posibil duel cu Slovacia sau Kosovo în finala play-off-ului 3 Prima reacţie a lui Mircea Lucescu după ce a aflat că România joacă împotriva Turciei la barajul pentru World Cup 2026 4 Veste mare pentru România! Unde se poate juca meciul cu Turcia, din barajul World Cup 2026 5 OFICIAL | UEFA a anunţat când se joacă Turcia – România! Oră neobişnuită pentru “tricolori” 6 Dinamo poate face un transfer “exotic” în iarnă. Ar fi o premieră în istoria fotbalului românesc
Citește și