Rapid – Dunărea Călăraşi 4-1. Giuleştenii defilează în play-off şi revin pe primul loc. Mihai Iosif: "Dacă aveam o baghetă magică, o înviam pe mama"

De Dragoș Vasile
Publicat: 11 aprilie 2021, 18:02

Rapid defilează în play-off-ul Ligii a 2-a. Giuleştenii au învins Dunărea Călăraşi cu 4-1 şi au ajuns la a doua victorie consecutivă.

SportPictures / Alex Paraschiv/SPORT PICTURES via Hepta

Hlistei şi Bălan au marcat rapid pentru gazde, care conduceau cu 2-0 încă din minutul 28. Cristi Bud i-a readus pe oaspeţi în joc în minutul 34. Cu un avantaj minim la pauză, rapidiştii au făcut spectacol în repriza a douaă. Puştiul Pănoiu a dus scorul la 3-0 în minutul 53, iar Ursu a risipit orice emoţie în minutul 90.

În urma acestui rezultat, Rapid a egalat-o la puncte rivala FCU Craiova 1948, ambele având 39. Giuleştenii sunt lideri în play-off graţie golaverajului pozitiv. În următoarea etapă, formaţia lui Mihai Iosif are derby cu ASU Poli Timişoara.

Mihai Iosif, prima reacţie după victoria cu Dunărea Călăraşi

La scurt timp după fluierul final, Mihai Iosif a oferit prima reacţie. Ca de fiecare dată, antrenorul Rapidului a fost savuros.

"Luăm fiecare meci în parte. Ne bucurăm mai cu capul pe umări. Dacă aveam o baghetă magică, o înviam pe mama. Suntem un grup unit. Şi noi am avut absenţi, foarte mulţi. Nu am comentat niciodată arbitrajul.

Nu mă pot pronunţa. Ca să joci la Rapid, atitudinea asta e primordială. Lupta pentru promovare e deschisă, acerbă. Toate echipele au şanse egale. Dacă vom promova cu Rapidul ar fi un vis împlinit", a declarat Mihai Iosif pentru DigiSport.

19
22:15
Sepsi – FC Voluntari 2-1. Echipa lui Cristiano Bergodi a câștigat Cupa României! Primul trofeu din istoria covăsnenilor
19
22:10
Fanul care l-a lovit cu capul în gură pe Billy Sharp a fost condamnat la închisoare! Cât timp va sta după gratii
19
21:33
Sepsi – FC Voluntari | Marius Ștefănescu, „dublă” magică în finala Cupei României. Execuție excepțională la golul al doilea
19
21:12
Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Roland Garros 2022! Cu cine joacă celelalte românce
19
21:01
Câți bani a produs Arena Națională pentru Primăria Capitalei în 2022! Nicușor Dan a făcut publică suma uriașă
19
20:50
Vladimir Putin își ignoră amanta gravidă. „Se gândește la rudele sale ca la o povară!”
19
20:07
NEWS ALERTRapid a pierdut procesul cu Julio Cesar! Giuleștenii, obligați să plătească 600.000 de euro. Reacția lui Daniel Niculae
19
19:46
FotoCum a reacționat familia lui Laurențiu Reghecampf după nașterea copilului său și al iubitei Corina Caciuc
19
19:42
EXCLUSIVIstvan Kovacs, aplaudat de Adrian Porumboiu după ce a fost delegat la Cupa Mondială: „E formidabil! S-au aliniat astrele”