Reacție vehementă după scandalul de la FC Argeș – Dinamo 2-1. Marcel Bîrsan, făcut praf. „Viciere de rezultat!”

Alexandru Ivan Publicat: 22 ianuarie 2022, 14:26

Reacție vehementă după scandalul de la FC Argeș - Dinamo 2-1

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Dinamo a avut două goluri anulate în meciul cu FC Argeș, dar „câinii” s-au enervat cel mai mult când Bîrsan nu a validat golul lu Cosmin Matei. În plus, FC Argeș a beneficiat și de un penalty controversat, după ce Cristian Dumitru a căzut de lângă Patriche.

FC Argeș – Dinamo 2-1 | Florin Prunea a făcut praf arbitrajul lui Marcel Bîrsan

„Aici putem să vorbim de viciere de rezultat. A fost gol valabil, marcat în condiții regulamentare. La 1-1, meciul era altfel. E și asistentul acolo, putea să-i spună că nu a fost nimic. De ce a fluierat? Eu îți spun sincer că am avut impresia că fluieră și arată mijlocul terenului. E o fază simplă. Înainte de gol, la o fază din minutul 6, când e un galben spre portocaliu. După, la faze consecutive, 3 galbene pentru Dinamo. Cum poți să anulezi un gol de maniera asta?”, a spus Florin Prunea, potrivit digisport.ro.

După o primă repriză fără evenimente, FC Argeș a deschis scorul în minutul 51, prin Ișfan, care a marcat cu o execuție spectaculoasă după un corner. Înconjurat de fundași dinamoviști, și-a așezat mingea pe o reluare din întoarcere, iar Chesneau n-a mai putut interveni. Balonul s-a oprit în plasa laterală.

A urmat o fază controversată cu arbitrul Marcel Bîrsan în prim-plan. Cosmin Matei reușise să-l învingă pe Greab cu un șut tare, dar „centralul” a anulat reușita pentru un presupus fault în atac la fundașul Joao Miguel. Reluările au arătat însă că intervenția jucătorului dinamovist a fost regulamentară.

Piteștenii și-au dublat avantajat în minutul 68, prin Ionuț Șerban, care a marcat dintr-un penalty. Cristian Dumitru, poreclit „Aguero din Berceni”, a scos lovitura de la 11 metri după ce a fost faultat de Patriche, la scurt timp după ce Prepeliță îl introdusese în teren.

Pe final, Mirko Ivanovski a reușit să reducă din diferența, dar a fost insuficient pentru ca Dinamo să plece neînvinsă de la Pitești. S-a terminat 2-1 pentru FC Argeș, care a urcat pe locul 8 în Liga 1 și s-a apropiat la un singur punct de play-off. Dinamo rămâne penultima în clasament. „Câinii” ar putea să fie depășiți de Academica Clinceni, care are meci cu CS Mioveni.

Cine va fi golgheterul Ligii 1?

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”