Închide meniul

România, OUT din Europa League cel puțin până în 2023! Unde vor juca echipele care se clasează pe loc de competiții europene

Gal Dorin Publicat: 20 august 2020, 7:26 / Actualizat: 12 mai 2021, 9:50

Comentarii
România, OUT din Europa League cel puțin până în 2023! Unde vor juca echipele care se clasează pe loc de competiții europene

Mario Camora și Dan Nistor în timpul meciului dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova

Campioana României va merge în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, în timp ce celelalte 3 echipe vor fi prezente în cadrul unei noi competiții la nivel continental, organizată pentru țările cu ce mai slab coeficient.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România, în coada clasamentului european

Începând cu sezonul 2021-2022, UEFA a inițiat o a treia întrecere denumită Europa Conference League, unde vor juca formațiile al caror coeficient le plasează în afara primelor 15 campionate ale Europei. 

În momentul de față, România este pe locul 28, iar echipele din Liga 1 vor juca cu echipe din țări precum Kazahstan, Belarus, Cipru, sau Azerbaidjan.

Noul sezon intern în formatul cu 16 echipa va da tot patru formații pentru cupele europene. Primele două clasate vor avea accesul garantat, fiind însoțite și de câștigătoarea Cupei.

A patra echipă va fi determinată printr-un baraj special implementat pentru ultimul loc european. 

Reclamă
Reclamă

Un baraj suplimentar pentru ultimul loc european

Astfel, în afară de câștigătoarea titlului, toate echipele for merge în această nouă Conference League.

Barajul pentru ultimul loc european are însă un format extrem de complicat. Mai întâi, primele două clasate din play-out se vor întâlni, în manșă unică, pe terenul celei care a terminat mai sus în clasament.

Echipa câștigătoare va juca pe terenul ultimei formații aflate pe loc european de play-off, tot în manșă unică, iar formația învingătoare va fi cea care se va afla pe ultimul loc de Conference League.

Reclamă

Spre exemplu, dacă acest format s-ar fi aplicat în ediția trecută, primul baraj ar fi fost între Viitorul și Hermannstadt, iar câștigătoarea ar fi jucat cu FC Botoșani

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:09
LIVE SCORESenegal – Maroc 0-0. Scene incredibile! Senegalezii au ieșit de pe teren, după ce gazdele au primit penalty
23:01
Alex Chipciu nu s-a ferit de cuvinte, după Dinamo – U Cluj 1-0: „Haos. Am o stare de dezamăgire”
22:59
România – Danemarca 24-39. “Tricolorii” au ratat calificarea în grupele principale de la EURO după un eșec clar
22:56
Reacţia lui Omar El Sawy după înfrângerea lui U Cluj cu Dinamo! Ce a spus de lupta cu FCSB pentru play-off
22:54
LIVE SCOREAC Milan luptă să se apropie de Interul lui Chivu. Echipa lui Răzvan Marin l-a umilit pe Rafa Benitez
22:47
Marcatorul lui Dinamo rămâne modest, după 1-0 cu U Cluj: „Ăsta este primul obiectiv”
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Suma uriaşă câştigată de Gabriela Ruse după victoria senzaţională de la Australian Open 2026 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Pep Guardiola își cedează un jucător în La Liga 4 Dinamo forţează un transfer de senzaţie. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Suntem pe o traiectorie bună” 5 Gabriela Ruse, victorie mare la Australian Open! Primul succes românesc la AO 2026 6 Adrian Șut, titular la debutul la Al Ain. Nota primită de fostul mijlocaș de la FCSB, după meciul cu două eliminări
Citește și